Tajemniczy transport pod Częstochową. Pod plandekami kształty caracali

W internecie pojawiły się zdjęcia przedstawiające dwa duże śmigłowce wiezione lawetami na południe Polski. Choć zakryte plandekami, to widoczne kształty nie pozostawiają wątpliwości, że to maszyny Airbusa, które w wersji wojskowej potocznie nazywane są Caracal. Czyli te, które w atmosferze skandalu nie zostały kupione przez Polskie wojsko. Co robiły na polskiej drodze?

MSZ publikuje notatkę poprzedników w sprawie Rosji i Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało notatkę z marca 2008 r., dotyczącą przyszłych relacji Polski z Rosją i Ukrainą. W ocenie obecnego szefa resortu Witolda Waszczykowskiego dokument ten - autorstwa jego poprzedników - miał być "początkiem porzucania przez rząd Donalda Tuska polityki proukraińskiej na rzecz polityki prorosyjskiej". Nie zgadza się z tym były premier Leszek Miller.

Trwa przegląd resortów. Premier spotkała się z szefem MSZ

Zaplanowane na wtorek w ramach przeglądu resortów spotkanie premier Beaty Szydło z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim zostało odwołane z powodu jego choroby i przełożone na przyszły tydzień - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. Premier spotkała się szefem MSZ, Witoldem Waszczykowskim.

Uwolniono Polaka aresztowanego w Syrii

Rzecznik MSZ potwierdziła informację o uwolnieniu aresztowanego w Syrii w lutym 2016 r. polskiego obywatela, Leszka Panka. W negocjacjach w sprawie uwolnienia Polaka brali udział czescy dyplomaci.

W Zakopanem powietrze czasem gorsze niż w New Delhi. Opłata klimatyczna jest, turyści idą do sądu

Dlaczego za to brudne i trujące powietrze trzeba jeszcze płacić? Tak zwana opłata klimatyczna jest obowiązkowa w wielu miejscowościach turystycznych, choć nie wszędzie oddychanie tam jest tak zdrowe, jak mogliby oczekiwać tego urlopowicze. Jeden z nich wygrał właśnie proces w tej sprawie z popularną wśród narciarzy Wisłą. Sądzi się też Zakopane, choć już sąsiedni Biały Dunajec sam zrezygnował z pobierania opłat, skoro smog niekiedy jest taki, że gór w górach nawet nie widać. Materiał "Czarno na białym".

Szłapka: składamy wniosek do Komisji Etyki na Kaczyńskiego

- Składamy wniosek na Jarosława Kaczyńskiego do Komisji Etyki. Z premedytacją obraża osoby niepełnosprawne - mówił w programie "Tak jest" Adam Szłapka (Nowoczesna). - Pan może na rękach był noszony przez tych KOD-owców 16 grudnia. Ja miałem okazję zobaczyć, jak oni się zachowywali wobec posłów Prawa i Sprawiedliwości - odpowiedział Jacek Sasin (PiS).

Rostowski: będziemy zdegradowani do rangi Gambii

- Nikt zupełnie się nie przejmie tym, że przeciwnik polityczny Donalda Tuska nie chce, żeby był przewodniczącym (...). Jeżeli już, to nawet Donaldowi pomoże - mówił były wicepremier i były minister finansów Jan Vincent Rostowski w programie "Kropka nad i" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do słów Jarosława Kaczyńskiego, że wybór Tuska na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej "nie jest polską racją stanu".

Były poseł PiS: pokazanie zdjęć demonstrantów to nadgorliwość

- Służby bardzo chętnie chcą się przypodobać tej czy innej władzy, nadgorliwie realizując różne scenariusze - tak o publikacji zdjęć demonstrantów sprzed Sejmu przez policję mówił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Girzyński, były poseł PiS. - Jedną sprawą są istniejące przepisy, drugą: czy władza po nie sięga, czy nie - zauważył Andrzej Celiński, drugi z gości programu.

Minister obrony narodowej pomylił powstania. Wpadka Macierewicza w "Szkle Kontaktowym"

Podczas niedzielnych uroczystości z okazji 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego szef MON pomylił powstania narodowe. - To Józef Piłsudski, dla którego powstanie warszawskie było symbolem i źródłem odbudowy wojska polskiego. To Roman Dmowski, dla którego dziedzictwo powstania warszawskiego było symbolem konieczności odbudowy siły patriotyzmu narodu polskiego - powiedział do zebranych gości Antonii Macierewicz. - O ile wiem, marszałek Piłsudski i Roman Dmowski nie brali udziału w powstaniu warszawskim - zauważył jeden z prowadzących "Szkło". Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku.

Raport CIA z Helu. Radzieckie rakiety, tajemnicze zbiorniki i pancernik

- Początkowo rakieta wznosiła się dość powoli po trajektorii parabolicznej. Potem zaczęła jednak lecieć pionowo do góry i jej ryk przeszedł w gwizd, a ogon zrobił się fioletowy. Zaczęła przyśpieszać i po 2-3 minutach zniknęła z pola widzenia - to nie fragment opowieści science-fiction, ale odtajnionego raportu CIA na temat polskiego wybrzeża w 1959 roku. Zamieszczono w nim wiele fantastycznych doniesień, zwłaszcza na temat Półwyspu Helskiego, który był specjalnym obiektem zainteresowania Amerykanów.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski przyjęta jednogłośnie

Sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął chwałę antysmogową, która zakłada, że od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r. W uchwale nie ma zakazu używania węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.

"To wielka lekcja historii nie tylko dla Polaków, ale i dla cudzoziemców"

Muzeum II Wojny Światowej po raz pierwszy zaprezentowało wystawę główną. To ponad 2 tysiące eksponatów i około 250 stanowisk multimedialnych na powierzchni pięciu tysięcy metrów kwadratowych. Wystawa od roku jest kością niezgody między dyrekcją muzeum i miastem, a ministerstwem kultury. Resort uważa, że nie pokazuje odpowiednio polskiego punktu widzenia, a za bardzo skupia się na uniwersalnej narracji.