Nadciągająca rewolucja i specwydział Ziobry. "Bat na sędziów i prokuratorów"

Sądy powszechne może czekać rewolucja organizacyjna, która otworzy furtkę do zmian kadrowych. Na razie jednak niewiele wiadomo o tym projekcie, póki co widoczna jest presja na sądy. PiS bojkotuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - stosując prawniczą retorykę - ostrzega przed konsekwencjami tych sędziów, którzy będą je stosować. Praktycznie może mu w tym pomóc specjalny wydział, jaki powstaje w prokuraturze krajowej. Eksperci alarmują, że to może być swego rodzaju bat lub straszak na sędziów i prokuratorów. Materiał "Czarno na białym".

Komorowski: Parlament Europejski beszta polski rząd

- Już straciliśmy wizerunek dobrego członka Unii Europejskiej, straciliśmy wiarygodność, co oznacza, że tracimy także ekonomicznie - mówił w programie "Kropka nad i" o skutkach rezolucji Parlamentu Europejskiego były prezydent Bronisław Komorowski. Ocenił, że "będzie to bardzo trudne do odbudowania".

Karczewski: Tusk zachował się skandalicznie, czekam na przeprosiny

Donald Tusk nie sprawdzał się na stanowisku szefa Rady Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak powiedział, byłby przeciwny jego pozostaniu w Brukseli na druga kadencję. Ostro skomentował też słowa skierowane pod jego adresem w środę przez Tuska.

"Za złodziejstwo zwolniłem". Jurgiel o stadninie w Janowie

- Mam trzymać facetów, którzy z działalności na majątku państwowym organizują sobie lekkie życie? - tak tłumaczył w środę powód zwolnienia kierownictwa stadniny koni w Janowie Podlaskim minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. - Za złodziejstwo zwolniłem, nie za niefachowość - oświadczył.

"Atmosfera nacisku wobec pilotów". Tusk komentuje nagrania z Tu-154M

Były premier Donald Tusk ocenił, że ostatnie ujawnione nagrania z Tu-154M potwierdzają nie tylko zasadność tego, co ustaliła komisja rządowa w sprawie katastrofy smoleńskiej, ale też bardzo wyraźnie wskazują na coś, co nazywają "atmosferą nacisku wobec pilotów". Magazyn "Czarno na białym" przedstawił w poniedziałek niepublikowaną dotąd wersję zapisu rozmów z kokpitu prezydenckiego Tu-154M.

"Bełkot" czy "żółta kartka"? Politycy oceniają rezolucję

To działania PiS, a nie opozycji doprowadziły do tego, że Parlament Europejski musiał zająć się sprawą Polski - podkreśliły posłanki Nowoczesnej, odnosząc się do przyjętej w środę przez PE rezolucji o sytuacji w Polsce. Zdaniem Pawła Kukiza "skandalem jest wynoszenie przez partie polityczne swoich partyjniackich sporów na forum międzynarodowe". Z kolei posłowie PiS podkreślili, że rezolucja nie jest wiążąca dla Polski i "jest aktem politycznym dającym polskiej opozycji paliwo w wojnie z rządem i większością parlamentarną".

PO chce szanowania kompromisu aborcyjnego. Są projekty

Klub PO złożył w środę w Senacie projekt uchwały, w której zwraca się o poszanowanie wypracowanego w 1993 r. kompromisu w sprawie aborcji. Senator PO Jadwiga Rotnicka zapowiedziała, że jej klub nie poprze żadnych zmian zmierzających do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego.

Szefowa MEN: 80 proc. sześciolatków zostanie w przedszkolach

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła w środę w Sejmie informację dotyczącą skutków grudniowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada ona zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i przywrócenie obowiązku szkolnego w wieku siedmiu lat.

Marszałek po rezolucji: Polska nie ma kłopotów. Jej znaczenie rośnie

- Polskie władze państwowe działają w oparciu o polskie prawo, polską konstytucję - skomentował przyjętą w środę rezolucję Parlamentu Europejskiego marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Jego zdaniem, Polska nie ma kłopotów w Unii Europejskiej. - Więcej, wydaje się, że od kilku miesięcy znaczenie Polski rośnie - dodał.

Możliwe ekshumacje prawie 90 ofiar katastrofy smoleńskiej

Prokuratorzy prowadzący śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej planują ekshumację prawie wszystkich ofiar - informuje Radio Zet. - Ukazały się liczne nieprawidłowości. A jeżeli takie są w kilkunastu przypadkach, nie możemy pozostać obojętni wobec wszystkich pozostałych - tłumaczy w rozmowie z rozgłośnią Marek Pasionek, zastępca prokuratora generalnego i szef zespołu zajmujących się śledztwem ws. katastrofy.

Europoseł PiS usłyszał "nie" w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski negatywnie zaopiniował w środę kandydaturę Janusza Wojciechowskiego (PiS) na członka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. W tajnym głosowaniu Wojciechowskiego poparło 288 europosłów, przeciw było 358, a 48 wstrzymało się od głosu.

"Absurdalna, szkodliwa i nierzetelna". Europosłowie PiS o rezolucji

- W efekcie tej rezolucji, wszystko na to wskazuje, ten konflikt się raczej pogłębi, a jego rozwiązanie odsunie się daleko w przyszłość - mówił na konferencji prasowej europoseł PiS Ryszard Legutko. Za przyjęciem rezolucji o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce zagłosowało w środę 513 europosłów.

Przesłuchanie w IPN. Wałęsa zanegował autentyczność dokumentów

IPN okazał Lechowi Wałęsie oryginały akt TW "Bolka". Wałęsa zanegował ich autentyczność. Jak poinformował prokurator Janusz Romańczuk, odbyło się to w ramach przesłuchania Wałęsy jako świadka w śledztwie ws. ewentualnego poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach "Bolka".

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie sytuacji w Polsce

Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Głosowało za nią 513 deputowanych, 142 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosu. Rezolucja wzywa rząd PiS do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 roku.

Tusk: przyjaciele w Europie nic złego nam nie zrobią

- Ja mam taką radę, jeśli rząd PiS nie chce, aby Europa się zajmowała jego działaniami, to niech nie dostarcza pretekstów. Teraz jest ich aż nadto - stwierdził Donald Tusk. Wypowiadając się krótko przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim rezolucji ws. sytuacji Polski, przewodniczący Rady Europejskiej zastrzegł, że nie należy się spodziewać żadnych sankcji czy kar. Nawet w przyszłości.

Pierwszy raz w lesie. Niedźwiedzie wyszły z betonowego kojca

Niedźwiedzice z Braniewa trafiły już do poznańskiego zoo. Ta przeprowadzka to dla nich prawdziwa rewolucja. Do tej pory żyły w betonowych kojcach, teraz poznają leśne dukty i powoli przyzwyczajają się do nowego wybiegu. Jak twierdzą pracownicy zoo, Ewa i Gienia mają się dobrze. Nowe miejsce tak im się spodobało, że na początku nie chciały wracać do swoich legowisk.

"Rząd wyprowadza nas z UE"

Aktywność prezesa Kaczyńskiego pokazuje, że to jest prosta droga do opuszczenia UE, którą prowadzi nas rząd PiS - mówił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Komentował sprawę rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Marszałek Senatu: ta rezolucja to donos na Polskę

Liczę, że za kilka miesięcy politycy europejscy będą chwalić polski rząd za zmiany, które wprowadza - mówił na konferencji prasowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Skrytykował też projekt rezolucji o Polsce, którym zająć ma się dziś Parlament Europejski.