W Wielowsi (woj. wielkopolskie) ktoś najprawdopodobniej otruł ptaki. W sumie znaleziono już 30 padłych zwierząt i rozrzucone wokół nich kawałki mięsa. Sprawę wyjaśnia policja.
W sobotę pracownicy Towarzystwa Ochrony Zwierząt w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) otrzymali wezwanie dotyczące martwych ptaków. W miejscowości Wielowieś (woj. wielkopolskie) znaleziono dziewięć martwych ptaków. Wśród nich były błotniaki i bielik, znajdujące się pod ścisłą ochroną gatunkową, oraz kruki.
"Ptaki zostały najprawdopodobniej otrute, leżały w odległości kilkunastu metrów od siebie. W pobliżu znajdowało się rozrzucone mięso. Nie wiadomo, czy ptaki były bezpośrednim celem sprawcy otrucia, jednak jest to rażące przestępstwo przeciwko środowisku, podlegające karze więzienia" – poinformowało na swoim profilu społecznościowym schronisko dla zwierząt w Krotoszynie.
W środę pracownicy schroniska wrócili na miejsce z policją. Przeszukali okoliczne pola w celu zabezpieczenia martwych zwierząt, a przede wszystkim znalezienia źródła zatrucia.
Na miejscu znaleźli kolejne 21 padłych ptaków w tym kruki, myszołowy, błotniaki i kanię rudą. "Ten ostatni, podobnie jak orzeł bielik, wpisane są do Polskiej czerwonej księgi zwierząt" – przypominają przedstawiciele schroniska. Udało im się też odnaleźć dwa "miejsca zatrucia".
- Policja w Krotoszynie wszczęła w tej sprawie śledztwo – poinformował Bartosz Karwik, rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji.
Łącznie znaleziono 30 martwych ptaków, które zabezpieczyła policja. - Przewieziono je do Instytutu Patomorfologii i Weterynarii Sądowej we Wrocławiu – poinformował rzecznik policji.
Już w niedzielę policjanci zabezpieczyli do badań znalezione na polu kawałki mięsa.
Funkcjonariusze prowadzą dochodzenie w związku z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt. Nie wiadomo, jak długo trzeba będzie poczekać na wyniki badań. - Za zatrucie zwierząt lub znęcanie się nad nimi grozi do 3 lat pozbawienia wolności - przypomina Karwik.
Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Źródło: PAP, TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TOZ Krotoszyn