Można zagrać w piłkarzyki lub odrobić lekcje. Pobawić się w dom albo dokończyć zadane szlaczki. Można pod warunkiem, że jest gdzie. Okazuje się, że w co piątej szkole nie ma świetlicy, a tam gdzie są, często grupy są przepełnione.

Na świecie jest co najmniej 10 mln bezpaństwowców, w UE ok. 400 tys., a w Polsce – 10 tys. - szacuje UNHCR. Nie mają prawa głosu ani prawa do podjęcia legalnej pracy. W tym roku mija 60 lat od uchwalenia konwencji o statusie bezpaństwowców, do której Polska wciąż nie przystąpiła.

"Decyzja o skierowaniu pacjenta do innego szpitala w ocenie zespołu była błędna" - oświadcza dyrektor wrocławskiego Szpitala Uniwersyteckiego, którego lekarze nie przyjęli na oddział ciężko rannego chłopca. Dziecko zmarło w innym szpitalu. Lekarze, którzy zdecydowali o odesłaniu 8-latka, zostali zawieszeni. A dyrektor placówki przyznaje, że jego wstępne wnioski były niewłaściwe.

Minister rezygnuje z półmilionowej odprawy, a były doradca Donalda Tuska z funkcji członka zarządu w Orlenie. - Bardzo cieszę się, że jest taka reakcja. Że premier potrafiła to wszytko wziąć za łeb - skomentował były minister sportu Mirosław Drzewiecki. Gość "Piaskiem po oczach" chwalił też minister Marię Wasiak. - Dzięki ludziom, którzy są w zarządzie spółki, 2,5 mld zł długu (PKP - red.) zostały spłacone - podkreślił.

- To są jakieś animozje personalne, które pewnie w każdej partii się zdarzają. To świadczy po prostu o niedojrzałości moich byłych kolegów - tak Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu w "Faktach po Faktach" w TVN24 tłumaczył odejście 12 posłów z klubu tej partii. Przyznał, że być może jest to "najpoważniejszy zakręt w historii tej partii", spowodowany m.in. niskimi notowaniami.

Ok. 200 żołnierzy amerykańskiej kawalerii pancernej przybyło na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie będą ćwiczyć z polskimi pododdziałami – poinformował w piątek rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski. Łącznie w Polsce i krajach bałtyckich trenować będzie, przez trzy miesiące, blisko 600 żołnierzy USA.

Jeszcze w czwartek po południu minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak nie myślała o przekazywaniu swojej odprawy na cele charytatywne, a minister skarbu Włodzimierz Karpiński nie widział nic złego w decyzji o umieszczeniu Igora Ostachowicza w zarządzie PKN Orlen. Ale z każdą godziną atmosfera w resortach gęstniała. Do gabinetu Ewy Kopacz Karpiński wchodził w nocy z rozpisanymi tłumaczeniami, co jeszcze bardziej zdenerwowało szefową rządu. Wasiak z utratą pieniędzy od PKP pogodziła się wcześniej.

- Zostały wyłączone wszystkie monitory i zapanował lekki chaos wśród załogi, zaczęli biegać, zachowywać się dosyć nerwowo - relacjonował na antenie TVN24 pan Jacek, pasażer dreamlinera LOT, który w piątek musiał przymusowo lądować na lotnisku w Glasgow. Jednocześnie podkreślił, że na pokładzie nie było paniki, a załoga zachowywała się profesjonalnie.

Minister infrastruktury Maria Wasiak półmilionową odprawę, którą otrzymała po odejściu z PKP, przekaże na cele dobroczynne. Taką deklarację złożyła w piątek w oświadczeniu. Podkreśliła, że to wyraz jej "osobistego wsparcia" dla premier Kopacz. - Zadzwoniłem w kilka miejsc, żeby się upewnić, że to nie jest jakaś naciągaczka, po czym wyraziliśmy zgodę - opowiada ks. Andrzej Tuszyński, prezes stowarzyszenia "Arka", na którego konto mają wpłynąć pieniądze od minister Wasiak.

11-miesięczne dziecko wypadło z okna kamienicy w Toruniu. Przebywająca w mieszkaniu matka była pijana. Kobieta została zatrzymana, na przesłuchanie przyjdzie pora, gdy wytrzeźwieje.

Konkluzja zarządu krajowego jest taka, aby nic już nie zmieniać w decyzjach władz regionalnych - poinformował Robert Tyszkiewicz, odpowiedzialny za kampanię samorządową Platformy Obywatelskiej. - W regionach jest decyzja, tam jest pełna odpowiedzialność za wynik - wyjaśnił. Oznacza to m.in., że na listach dolnośląskich nie pojawią się "wycięci" z nich ludzie kojarzeni z Grzegorzem Schetyną.

- Wypowiedzieliśmy umowę liniom 4You Airlines - poinformowali w piątek przedstawiciele łódzkiego lotniska. Wraz z przewoźnikiem miały przyjść lepsze czasy dla łódzkiego portu, który z roku na rok traci pasażerów. Dzisiaj przewoźnika sprawdza prokuratura, a łódzki port musi zmienić dawne plany. Przy okazji pracę na lotnisku straci jeden z dyrektorów, który jednocześnie pracował w 4You Airlines.

Trwa kontrola samolotu, ale wszyscy pasażerowie są bezpieczni - zapewniła na antenie TVN24 rzeczniczka LOT, Barbara Pijanowska-Kuras. Dreamliner PLL LOT lecący z Chicago w USA do Warszawy przymusowo wylądował w Glasgow.