Przy ulicy Magdzińskiego w Bydgoszczy, gdzie trwają prace związane z budową kanału retencyjnego, robotnicy znaleźli XVI-wieczne deski. Mogą być pozostałością po fragmencie drogi do zamku bydgoskiego.
Kilka dni temu podczas prac związanych z budową obiektu retencyjnego przy ulicy Magdzińskiego w Bydgoszczy odkryto mury kościoła ewangelickiego z XVIII wieku. W wykopie znalazły się też fragmenty zwierzęcych kości i glinianych naczyń.
- Jest to podwalina ściany nośnej dawnego kościoła. Miała stabilizować mur. Wygląda na drewno świerkowe lub sosnowe. Dębina jest mocniejsza, ale w XVIII wieku było jej mało, gdyż dużo dębów wyrąbano pod średniowieczne zabudowy i była bardzo droga. Zresztą po przekroju ziemi widać, że w miejsce rozebranego w 1903 roku muru dosypano nową warstwę gleby – tłumaczy archeolog Andrzej Retkowski.
XVI-wieczne znalezisko
Teraz przy ulicy Magdzińskiego trafiono na jeszcze starsze pamiątki z przeszłości. - Deski pochodzą z XVI wieku, mogły być fragmentem drogi do zamku bydgoskiego lub podstawy zabudowań. Widać, że w tym miejscu był kiedyś pożar, drewno jest spalone – dodaje archeolog.
Prace w centrum Bydgoszczy potrwają jeszcze przez kilka tygodni. W tej chwili rozkopany jest kilkumetrowy fragment przy ulicy Magdzińskiego. Kolejne wykopy będą prowadzone w kierunku ulicy Zamczysko.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: UMB/Błażej Witkowski