Prezydent Poznania otrzymał list z groźbą śmierci. Autorem ma być podwójny zabójca

Do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka trafił list z pogróżkami. Jego autor wprost grozi mu śmiercią. - Zebrano już materiał dowodowy wystarczający do przedstawienia zarzutów osobie podejrzewanej o ten czyn - mówi Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Autor listu podpisał się pod nim. Ma nim być podwójny zabójca, skazany w latach 90. na dożywocie.

Posłowie chcą zwołania komisji po śmierci Kosteckiego. "Sprawa bezpieczeństwa państwa"

Posłowie klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska, Joanna Kluzik-Rostkowska i Grzegorz Furgo zapowiedzieli zwrócenie się z wnioskiem o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w związku ze śmiercią Dawida Kosteckiego i mogącej mieć z nią powiązania "aferą podkarpacką". - To nie jest sprawa obyczajowa, to jest tak naprawdę sprawa bezpieczeństwa państwa - stwierdziła posłanka.

Zaatakował widłami policjantów i uciekł do lasu, ukrywał się. Zlokalizowały go kamery termowizyjne

Przerażona rodzina wezwała patrol policji do mężczyzny biegającego z siekierą. Interweniujących policjantów zaatakował widłami. Ci użyli paralizatora i oddali strzały ostrzegawcze. Wtedy 42-latek poszczuł ich psem i uciekł do pobliskiego lasu, gdzie ukrywał się od soboty. Został zatrzymany we wtorek przed południem, kilka kilometrów od miejsca zamieszkania. Mężczyznę zlokalizowały kamery termowizyjnej umieszczone w śmigłowcu.

Burza w MSWiA i dymisje po wycieku projektu raportu

Dwoje kluczowych urzędników zajmujących się polityką migracyjną i cudzoziemcami straciło pracę w MSWiA. Zdymisjonowana została wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Renata Szczęch oraz prezes Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala. Oboje odeszli po wycieku do mediów projektu raportu o polityce migracyjnej państwa. Przeciek wywołał burzę w resorcie - dowiedział się tvn24.pl.

Choruje na raka, apeluje do ministra. "Nie stać mnie ani tysięcy Polek na tak drogie leczenie"

Nawet jeśli ktoś zarabia bardzo dobrze, to nie stać go na to. A co mają zrobić ludzie, którzy zarabiają 2000 złotych na miesiąc? - powiedziała we wtorek w TVN24 Anna Puślecka. Dziennikarka zmaga się z nowotworem piersi. Napisała list otwarty do ministra zdrowia. Podkreśliła w nim, że "jedyną nadzieją" jest lek, który nie jest w Polsce refundowany, a miesięczna kuracja kosztuje 12 tysięcy złotych. "Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane" - przekazał resort w odpowiedzi na pytania tvn24.pl.

"Nietypowe samobójstwo. W tym wypadku mamy wszystko powywracane do góry nogami"

Z daleka widać, że osoby, które diagnozują ten przypadek jako samobójstwo, bardzo się boją podejrzeń o udział osób trzecich - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 kryminolog i socjolog Paweł Moczydłowski, komentując sprawę śmierci Dawida Kosteckiego. Wskazał, że "osoba, która ma zamiar samobójczy, dokonuje pewnego rozpoznania społecznego". Odnosząc to do sposobu, w jaki były bokser miał targnąć się na własne życie, stwierdził, że "w tym wypadku mamy wszystko powywracane do góry nogami".

Od piątku bez ministra. "Dziwna sytuacja, nie słyszałem wcześniej o takim bezkrólewiu"

Od minionego piątku w rządzie nie ma szefa MSWiA. Choć prezydent Andrzej Duda odwołał minister Elżbietę Witek, to nie powołał w jej miejsce Mariusza Kamińskiego. - Mamy już wniosek o nominację z kancelarii premiera, podpis głowy państwa to kwestia godzin - usłyszeliśmy nieoficjalnie w Kancelarii Prezydenta. - Dziwna sytuacja, nie słyszałem wcześniej o takim bezkrólewiu - mówi nam jeden z wysokich rangą urzędników.

Wulgarne okrzyki dzieci przeciwko marszowi równości. "Doszło do jakiejś eskalacji"

Naprzeciw sobotniego płockiego marszu równości stanęli narodowcy, którzy przyszli na kontrmanifestację z dziećmi. Część najmłodszych uczestników protestu przy aprobacie dorosłych wznosiła wulgarne okrzyki pod adresem uczestników marszu. - Tutaj doszło do jakiejś eskalacji - ocenia Konrad Dulkowski z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Psychiatra sądowy doktor Jerzy Pobocha dodaje z kolei, że w Polsce "rosną nowe kadry kiboli". Materiał magazynu "Polska i Świat".

PKW zarejestrowała sześć komitetów. Lewica wezwana do usunięcia wady

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała sześć komitetów wyborczych, między innymi Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej. Komitet Wyborczy Lewica został wezwany do usunięcia wady swojego zawiadomienia, która dotyczy nazwy skrótu komitetu. Termin przyjmowania przez PKW zgłoszeń mija 26 sierpnia.

Pełnomocnik rodziny Kosteckiego: prokuratura broni się przed ponowną sekcją zwłok

W momencie uwięzienia człowieka państwo bierze za niego całkowitą odpowiedzialność. Na ile wiarygodny jest w tej sprawie komunikat organu, który walczy o własne życie? - pytał w "Faktach po Faktach" mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik rodziny boksera Dawida Kosteckiego. Odniósł się do sprawy śmierci boksera Dawida Kosteckiego i oświadczenia resortu sprawiedliwości.

"To był prawdziwy Jarosław Kaczyński"

Samorządowcy nie chcą tego, by te marsze się odbyły, sądy wydają wyroki, że marsze się powinny odbyć i, jak rozumiem, do tego nawiązywał pan prezes - mówił w "Faktach po Faktach" sekretarz stanu w kancelarii premiera Łukasz Schreiber. W ten sposób odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że "sądy są całkowicie pod wpływem ideologii" LGBT. - Mnie wcale jego słowa nie zdziwiły, aczkolwiek mnie przeraziły - mówiła z kolei posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

Poseł PiS chce usunięcia z języka "jednego z ostatnich reliktów komunizmu"

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Dolata zwrócił się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z interpelacją "w sprawie konieczności usunięcia jednego z ostatnich reliktów komunizmu funkcjonujących w przestrzeni publicznej". Chodzi o określenia "przed naszą erą" i "naszej ery". "Czy zostaną podjęte działania zmierzające do przywrócenia prawidłowej terminologii 'przed Chrystusem', 'po Chrystusie' lub 'Anno Domini' w opisach zbiorów muzealnych oraz wszelkich publikacjach?" - pyta.

Lewica o "pakcie senackim": chcemy się dogadać. Rzecznik PO "zdziwiony"

- Nasza propozycja jest bardzo prosta. W tych okręgach, w których Lewica wystawi swoich kandydatów, oczekujemy, że inne siły opozycyjne swoich kandydatów i kandydatki wycofają. I na odwrót - tłumaczył w poniedziałek Adrian Zandberg, przedstawiając propozycję stworzenia "paktu senackiego". Liderzy Lewicy poinformowali, że komitet ma 100 potencjalnych kandydatek i kandydatów do wyborów do Senatu. - Chcemy porozumienia, chcemy się dogadać - przekonywał Włodzimierz Czarzasty, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Rzecznik PO Jan Grabiec wskazywał z kolei, że rozmowy "zostały zainicjowane już kilka ładnych tygodni temu".

Rosjanie mieli przemycić ponad 800 kg haszyszu. Jest akt oskarżenia

Trzech obywateli Rosji stanie przed sądem za przemyt haszyszu na Białoruś przez granicę w Terespolu (Lubelskie). Przez niemal dwa lata mieli przewieźć narkotyki wyceniane na czarnym rynku na blisko 41 milionów złotych. Prokuratura wciąż prowadzi śledztwo w sprawie pozostałych członków gangu przemytników.

Sasin pytany o słowa prezesa PiS. Z pomocą przychodzi Schreiber

Myślę, że w interesie wszystkich Polaków jest to, żeby sądy były wolne od jakiejkolwiek ideologii, również od jakiejkolwiek polityki - podkreślił w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że "sądy są całkowicie pod wpływem ideologii" LGBT. - Jak myślę, chodzi o analizę pewnych konkretnych wyroków - powiedział Sasin, ale pytany, co miał na myśli prezes Prawa i Sprawiedliwości, nie wskazał żadnych przykładów.

Ponad godzina rozmów o lotach polityków. Spotkanie bez Platformy Obywatelskiej

Jesteśmy zdeterminowani, by przepisy dotyczące lotów najważniejszych osób w państwie przyjąć jeszcze w tej kadencji Sejmu - poinformował w poniedziałek po spotkaniu w sprawie projektu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. - Do piątku przygotujemy pierwszą wersję projektu ustawy - dodał. W spotkaniu między innymi z przedstawicielami klubów parlamentarnych nie było przedstawiciela Platformy Obywatelskiej.

Trzy godziny zeznań Birgfellnera w Wiedniu

Nie jestem pewien, co mnie czeka - mówił austriacki biznesmen Gerald Birgfellner przed wejściem do wiedeńskiej prokuratury i złożeniem zeznań w sprawie budowy wieżowca w centrum Warszawy. Przedsiębiorca oskarża prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o oszustwo przy przygotowywaniu tej inwestycji. - Jestem świadkiem, a nie oskarżonym. Chciałbym, aby zeznawali inni - dodał. Jak poinformował prawnik Piotr Pyka, reprezentujący Birgfellnera w Wiedniu na zlecenie kancelarii Romana Giertycha, przesłuchanie trwało około trzech godzin.

Sędzia, który skazał Kamińskiego: Orzeczenie sądu nie jest decyzją polityczną. Akt łaski jest

Sąd ocenił, że sprawowanie jakichkolwiek funkcji w organach administracji przez Mariusza Kamińskiego zagraża bezpieczeństwu demokratycznego państwa prawnego - powiedział sędzia Wojciech Łączewski, który skazał go na bezwarunkowe więzienie. Jak podkreślił, "orzeczenie sądu nigdy nie jest decyzją polityczną". - Wydają ją sędziowie, a sędziowie są wyłączeni z systemu politycznego. Natomiast akt łaski jest zawsze aktem politycznym, ponieważ jest podejmowany przez polityka - mówił.