Prezydent USA Joe Biden napisał list do premiera Donalda Tuska. Politycy Prawa i Sprawiedliwości skarżą się wiceszefowej Komisji Europejskiej Verze Jourovej na sytuację w mediach publicznych. Z kolei Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności w związku z działaniami operacyjnymi podczas tak zwanej afery gruntowej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 21 grudnia.
1. Biden napisał list do Tuska
Na profilu kancelarii szefa polskiego rządu na portalu X pojawił się wpis. "Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden pogratulował Donaldowi Tuskowi wyboru na urząd Premiera RP" - napisano.
"Polska i Stany Zjednoczone będą wspólnie działać na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, militarnego i wzmacniania wartości demokratycznych" - dodano. Opublikowano także zdjęcie datowanego na 13 grudnia listu od amerykańskiego przywódcy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden napisał list do Donalda Tuska
2. Nowi prezesi TVP, Polskiego Radia i PAP
Tomasz Sygut to nowy prezes Telewizji Polskiej (TVP) - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej nadawcy. Podano również, że w radzie nadzorczej zasiadają Piotr Zemła, Maciej Taborowski i Anisa Gnacikowska. Z kolei nowym prezesem zarządu Polskiego Radia został Paweł Majcher. Polską Agencją Prasową pokieruje Marek Błoński.
Kilku posłów Prawa i Sprawiedliwości razem z odwołanym prezesem Polskiej Agencji Prasowej zabarykadowało się w gabinecie. Wcześniej w biurze zarządu Agencji pojawił się nowo wybrany prezes PAP Marek Błoński wraz ze swoimi pracownikami. Doszło do przepychanek słownych, przyjechała policja.
3. Duda apeluje ws. mediów publicznych, Tusk odpowiada
"W związku z działaniami ministra kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam premiera Donalda Tuska i Radę Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego" - napisał prezydent Andrzej Duda na platformie X.
"Dzisiejsze działania mają na celu - zgodnie z Pana intencją - przywrócenie ładu prawnego i zwykłej przyzwoitości w życiu publicznym. Może Pan liczyć w tej sprawie na naszą determinację i żelazną konsekwencję" - zwrócił się do Dudy szef rządu Donald Tusk.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent apeluje do premiera. Donald Tusk odpowiada
4. Politycy PiS skarżą się wiceszefowej Komisji Europejskiej
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaczepili na korytarzu w gmachu parlamentu wiceszefową Komisji Europejskiej Verę Jourovą. Wręczyli jej pismo dotyczące sytuacji w mediach publicznych. - Na pani oczach dzieje się coś wyjątkowo złego, co w krajach demokratycznych Unii Europejskiej nigdy nie było - powiedziała była marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Jourova podkreśliła, że Komisja Europejska zawsze stoi na stanowisku, że media publiczne powinny dobrze funkcjonować we wszystkich krajach w sposób niezależny i transparentny, a każdy kraj powinien im zapewnić do tego przestrzeń.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie PiS skarżyli się wiceszefowej KE w sprawie mediów publicznych. Wręczyli jej pismo
5. Kamiński i Wąsik skazani
Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności. Zgodnie z wyrokiem wydanym 20 grudnia 2023 roku obaj mają także pięcioletni zakaz zajmowania stanowisk w administracji. Byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostali uznani za winnych w związku z działaniami operacyjnymi podczas tzw. afery gruntowej. Wyrok jest prawomocny.
W środę odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem - podała prezydencka kancelaria. "Ułaskawienie z 2015 roku zostało wykonane zgodnie z prawem, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny i pozostaje w mocy prawnej" - dodano.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał na konferencji prasowej, że wszystko wskazuje na to, że będzie "zmuszony wydać postanowienie o wygaszeniu mandatów obu panów posłów".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z mandatami Kamińskiego i Wąsika? Hołownia: wszystko wskazuje, że będę zmuszony je wygasić
6. Sejm przyjął uchwałę o neo-KRS
W wieczornym głosowaniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie neo-KRS. Wskazano w niej, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 roku w sprawie wyboru sędziów-członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem konstytucji. Wezwano też część członków Rady do niezwłocznego zaprzestania działalności.
Za przyjęciem uchwały głosowało 239 posłów, przeciw 169, nikt się nie wstrzymał. Uchwałę poparli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050-Trzeciej Drogi, PSL-Trzeciej Drogi i Lewicy. Przeciw byli posłowie PiS i Konfederacji. W głosowaniu nie wzięło udziału 52 posłów, w tym 40 posłów PiS.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24