Najnowsze

Morawiecki: w sobotę telekonferencja z premierami Litwy, Łotwy i Estonii

Najnowsze

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że w sobotę odbędzie się telekonferencja z udziałem szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii. Będzie dotyczyła sytuacji na zewnętrznych granicach trzech państw.

"Jutro z mojej inicjatywy i na moją prośbę odbędzie się telekonferencja z udziałem szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii, która jest dodatkowo aktualnym niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, a której tematem będzie sytuacja na zewnętrznych granicach naszych państw, stanowiących wschodni kraniec Unii Europejskiej" - napisał na Facebooku Morawiecki.

"Wzrost nielegalnej migracji jest interpretowany przez władze polskie oraz krajów nadbałtyckich UE jako działania hybrydowe ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki. Zagrożenie spowodowane nielegalną migracją wzrosło szczególnie w ostatnich dniach z powodu wydarzeń w Afganistanie" - dodał Morawiecki.

"Musimy działać wspólnie przeciwko zagrożeniom, jakie niesie ze sobą nielegalny napływ migrantów, który jest instrumentem szantażu i presji ze strony białoruskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki" - podkreślił. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Migranci na granicy

Piątek jest dwunastym dniem, w którym 32 obywateli Afganistanu koczuje w Usnarzu Górnym na granicy polsko-białoruskiej. Są zmęczeni, głodni i spragnieni. Jedyne czego pragną, to wpuszczenie ich do Polski i udzielenie międzynarodowej ochrony.

Migranci są pilnowani przez polską Straż Graniczną i białoruskie wojsko. Władze w Mińsku oskarżane są o celowe przerzucanie przez granice z Litwą, Łotwą i Polską, które jednocześnie są granicami strefy Schengen, migrantów z krajów takich jak Irak czy Afganistan, w celu wywarcia presji na Unię Europejską z powodu nałożonych przez nią sankcji na białoruski reżim.

Litwa mówi o "wojnie hybrydowej"

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej".

Migranci w Usnarzu Górnym. Pełnomocnicy wnoszą o objęcie ich ochroną międzynarodową
Migranci w Usnarzu Górnym. Pełnomocnicy wnoszą o objęcie ich ochroną międzynarodowąTVN24

Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy, umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej. W czwartek szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite, po ponad dwóch tygodniach stosowania taktyki zawracania migrantów, poinformowała, że sytuacja się stabilizuje. Szacuje się, że od tego czasu nie wpuszczono na Litwę ponad 1,5 tys. osób.

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.

Autor:tas

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości