Najnowsze

Były sojusznik Gowina, dziś w Partii Republikańskiej. Kim jest Kamil Bortniczuk, który pokieruje resortem sportu i turystyki

Najnowsze

Autor:
akw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Kamil Bortniczuk będzie ministrem sportu
Kamil Bortniczuk będzie ministrem sportuTVN24
wideo 2/10
TVN24Kamil Bortniczuk będzie ministrem sportu

Kamil Bortniczuk pokieruje Ministerstwem Sportu i Turystyki. Kim jest były rzecznik Porozumienia, aktualny poseł Partii Republikańskiej i jak wyglądała jego dotychczasowa polityczna droga?

Premier Mateusz Morawiecki w lutym 2018 roku zapowiadał: "Pokażemy bardziej szczupłą, oszczędną, mniej zbiurokratyzowaną strukturę rządową". Słowa te padły w kontekście rekonstrukcji i zmniejszenia stanowisk, w tym również w zakresie wiceministrów. Już 7 marca poinformowano o nowym wiceministrze w resorcie finansów. Od tego czasu liczba wiceministrów rosła.

Konkret24 z 2019 roku: Rząd nie chce schudnąć. Wzrosła liczba wiceministrów, są nowi pełnomocnicy

1 marca tego roku powstał resort kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Od wtorku resorty ponownie będą działać oddzielnie, a Ministerstwu Sportu i Turystyki szefować będzie Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej.

Od poprzedniej rekonstrukcji rządu za sport odpowiadał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, a za turystykę - wiceszef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Andrzej Gut-Mostowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ministerstwo Sportu i Turystyki ponownie wyodrębnione. Kim jest jego szef?

Urodzony 11 czerwca 1983 roku Bortniczuk w 2015 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy PiS w województwie opolskim. W 2018 roku objął mandat posła VIII kadencji po Bartłomieju Stawiarskim, który został wybrany na burmistrza Namysłowa. W 2019 roku został posłem Sejmu IX kadencji wybranym z listy PiS. Zasiada w klubie PiS.

W przeszłości, jako członek PiS od 2002 roku, sprawował mandat radnego miejskiego w Głuchołazach (w latach 2006-2010). W 2010 roku został radnym, startując z własnego komitetu. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o urząd burmistrza Głuchołazów, dwukrotnie przegrywając z Edwardem Szupryczyńskim.

Należał do partii Polska Jest Najważniejsza, z której listy bezskutecznie startował w wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Współtworzył Polskę Razem, która została przekształcona w Porozumienie. W 2018 roku został rzecznikiem prasowym Porozumienia. Funkcję tę pełnił do stycznia 2020 roku.

Przed wyborami w 2015 roku był w zespole doradców Beaty Szydło, gdzie odpowiadał za kwestie funduszy europejskich. Od 2016 roku był dyrektorem gabinetu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Spór w Porozumieniu i wejście do Partii Republikańskiej

Bortniczuk od grudnia 2019 roku do kwietnia 2020 roku był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej jako polityk Porozumienia - ugrupowania, które wraz z PiS oraz Solidarną Polską, tworzyło Zjednoczoną Prawicę. Złożył rezygnację z tej funkcji w związku ze sporem o organizację wyborów prezydenckich. Lider Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin sprzeciwił się wówczas organizacji wyborów korespondencyjnych, zaproponował zmianę konstytucji, aby wydłużyć kadencję prezydenta i nie organizować wyborów w czasie epidemii COVID-19.

W lutym 2021 roku Bortniczuk został najpierw zawieszony, a następnie wykluczony z Porozumienia w wyniku konfliktu części członków partii z Jarosławem Gowinem. Bortniczuk znalazł się w gronie zwolenników Adama Bielana, który zarzucał Gowinowi bezprawne sprawowanie funkcji szefa partii w wyniku wygaśnięcia kadencji. Ostatecznie Bielan założył Partię Republikańską, do której dołączył Bortniczuk.

Kiedy po zdymisjonowaniu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej oraz ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina Porozumienie opuściło koalicję rządzącą, Partia Republikańska dołączyła do Zjednoczonej Prawicy.

Bortniczuk: nie mogę sobie robić z gęby cholewy (nagranie z lutego 2021 roku)
Bortniczuk: nie mogę sobie robić z gęby cholewyTVN24

Kamil Bortniczuk ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim (2007 rok) oraz prawo na Uniwersytecie Gdańskim (2017 rok). Jest żonaty, ma czwórkę dzieci.

Autor:akw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Pozostałe wiadomości