Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki ze 100 procent komisji w województwie łódzkim. W okręgu numer 6 wygrało Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie Konfederacja. Europosłami zostali Dariusz Joński (KO), na którego głos oddało blisko 200 tysięcy osób i Waldemar Buda (PiS), na którego zagłosowało ponad 103 tysiące wyborców. Wielkimi przegranymi są dotychczasowi europosłowie - Witold Waszczykowski (PiS) i Marek Belka (Lewica).
Wybory do europarlamentu w okręgu 6, obejmującym całe województwo łódzkie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W sumie na tę partię głosy oddało ponad 292 tysiące wyborców, co daje ponad 38 procent poparcia. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 252 tysiące wyborców, a to daje ponad 33 procent poparcia. Podium w województwie łódzkim - tak jak w całym kraju - zamyka Konfederacja. Głosy na tę partię oddało ponad 83 tysiące wyborców, co przełożyło się na blisko 11-procentowe poparcie. Na czwartym miejscu znalazła się Lewica, na którą głosy oddało ponad 75 tysięcy osób - blisko 10 procent poparcia. Piąty wynik uzyskała Trzecia Droga, na którą zagłosowało blisko 50 tysięcy wyborców, a to dało niecałe 6 procent poparcia.
Koalicja Obywatelska. Rekordowy wynik szefa komisji śledczej
Mandat europosła z "jedynki" na listach KO zdobył Dariusz Joński. Na byłego szefa komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych głosy oddało ponad 194 tysiące wyborców. Na drugą na liście Joannę Skrzydlewską zagłosowało ponad 30 tysięcy mieszkańców województwa łódzkiego. Ponad 10 tysięcy osób zagłosowało na byłą posłankę Hannę Gill-Piątek.
Prawo i Sprawiedliwość. Piątka wyprzedziła jedynkę
Niespodzianka na listach Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 6. Europosłem został były minister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda. Głosy na niego oddało ponad 103 tysiące wyborców. Buda pokonał tym samym między innymi Witolda Waszczykowskiego, który był jedynką na listach PiS, głosy na niego oddało ponad 49 tysięcy osób. Ponad 41 tysięcy głosów poparcia zdobyła posłanka Joanna Lichocka. Były minister rolnictwa w rządzie PiS Robert Telus uzyskał natomiast ponad 35 tysięcy głosów.
Lewica. Dobry wynik Belki nie wystarczył
Jedynką Lewicy był były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Walczył o reelekcję. Mimo dobrego wyniku - ponad 56 tysięcy głosów, Belka nie pojedzie do Brukseli, w całym kraju Lewica zdobyła trzy mandaty. W okręgu 7 (Wielkopolska) o ponad tysiąc głosów więcej od Marka Belki zdobyła Joanna Scheuring-Wielgus i to ona prawdopodobnie zostanie europosłanką.
Konfederacja i Trzecia Droga bez mandatów
Jedynka na liście Konfederacji - Jacek Wilk uzyskał ponad 46 tysięcy głosów, co nie wystarczyło, żeby zdobyć mandat europosła. Ponad 20 tysięcy wyborców uzyskała Jolanta Zięba-Gzik - jedynka Trzeciej Drogi. Obecna posłanka tej partii do europarlamentu się nie dostała.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24