Dlaczego skrzydło się "rozwarstwia" przed lądowaniem? Jak uniknąć zderzenia z innym samolotem w czasie gęstej mgły? Pytania banalne dla pilotów, dla pasażerów - sparaliżowanych strachem, że tysiące kilometrów nad ziemią coś pójdzie nie tak – pozostają bez odpowiedzi. Wspierając Orkiestrę, każdy może siąść za sterami i przestać się lękać.
- Kiedy widzę zdenerwowanego pasażera, najchętniej zaprowadziłbym go do kabiny i wytłumaczył, że nie ma się czego bać - mówi tvn24.pl Maciej Junka, pilot LOT-u i instruktor nauki latania w Bartolini Air, szkolącej młodych pilotów.
W jego towarzystwie, przez godzinę, będzie można latać boeingiem 737, czyli jednym z najpopularniejszych współczesnych samolotów pasażerskich.
- Wystartujemy, wykonamy trochę manewrów, spróbujemy bezpiecznie wylądować - zapowiada Junka.
Nawet nieudana próba nie skończy się tragedią. Bo lot będzie wirtualny - w symulatorze wybudowanym tuż obok łódzkiego lotniska. Wystarczy wygrać licytację.
Błędnik wariuje
Na własnej skórze przekonaliśmy się, że symulator skutecznie oszukuje zmysły. Za szybami kokpitu umieszczono duże wyświetlacze. Obraz wypełnia cały obszar widzenia.
- Jak ktoś nie jest przyzwyczajony, to może na początku być nieco nieswojo. Wrażenie ruchu jest przekonujące - opowiada Junta.
Symulator na co dzień jest wykorzystywany do szkolenia przyszłych pilotów.
- To, jak spędzimy tę godzinę, uzależnione jest od tego, czy dana osoba miała już wcześniej kontakt z lotnictwem i co ją najbardziej interesuje – zapowiada szkoleniowiec.
I obiecuje, że po godzinie szkolenia w symulatorze już nikt nie będzie stresował się lotem.
- Pokażę systemy, które cały czas dbają o bezpieczeństwo w czasie podróży. Udowodnię, że nic nie zostawiamy przypadkowi - uśmiecha się Junta.
Coraz bliżej miliarda
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce.
Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
W ciągu 25 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 830 mln złotych. 2 stycznia 2018 roku fundacja podała, że na dwa tygodnie przed 26. Finałem WOŚP w różnego rodzaju aukcjach i zbiórkach przekroczono próg miliona złotych.
Celem 26. Finału WOŚP jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.
Autor: Bartosz Żurawicz/i / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: @jpcvanheijst, www.jpcvanheijst.com | Christiaan van Heijst