Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował w piątek skład tegorocznej komisji oscarowej. Dwunastoosobowe grono pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego wyłoni tegorocznego polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
Polski Instytut Sztuki Filmowej w piątek poinformował, że amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS, Akademia Filmowa) zaakceptowała skład polskiej komisji oscarowej, która wskaże tegorocznego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Skład komisji - zgodnie z regulaminem na wniosek dyrektorki PISF - został również zaakceptowany przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską.
Nominowany do Oscara za reżyserię "Zimnej wojny" (2019 r.) Paweł Pawlikowski został wybrany na przewodniczącego tegorocznej komisji oscarowej. Pawlikowski jest również współtwórcą "Idy", która w 2015 roku zdobyła pierwszego dla polskiej kinematografii Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (obecnie ta kategoria to najlepszy film międzynarodowy). Co to znaczy? Chodzi o to, że chociaż statuetkę w tej kategorii odbiera najczęściej reżyser, to oficjalnie nagroda trafia do kinematografii kraju, którego była kandydatem.
Do piątku (23 sierpnia) można było zgłaszać filmy w ramach naboru tytułów, spośród których wskazany zostanie polski kandydat do Oscara.
Oscary 2025. Oni wskażą polskiego kandydata
Razem z Pawlikowskim komisję oscarową w tym roku tworzą:
- scenografka Ewa Braun - laureatka Oscara w kategorii najlepsza scenografia w 1994 r. za film "Lista Schindlera" Stevena Spielberga (wspólnie z Allanem Starskim);
- autor zdjęć Sławomir Idziak - nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia w 2002 r. za film "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta
- aktorka Krystyna Janda - laureatka nagrody dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Cannes w 1990 roku za film "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego oraz Nagrody Specjalnej Jury konkursu World Cinema Dramatic Festiwalu Filmowego Sundance w 2019 r. za film "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha;
- Tomasz Kolankiewicz - dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego;
- Artur Liebhart - dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity;
- Marcin Masecki - kompozytor, muzyk, pianista;
- Karolina Rozwód - dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej;
- producentka filmowa Joanna Szymańska - wicedyrektorka rady Europejskiej Akademii Filmowej;
- Grażyna Torbicka - dziennikarka, dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym – Janowcu nad Wisłą;
- Olga Wysocka - dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza;
- aktor Tomasz Ziętek.
Oscary 2025. Najlepszy film międzynarodowy
Oscary 2025 wręczone zostaną 2 marca przyszłego roku w Los Angeles. 17 stycznia 2025 r. poznamy listę nominowanych do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Natomiast 17 grudnia bieżącego roku ogłoszone zostaną pierwsze tzw. krótkie listy tytułów i nazwisk, spośród których wybrani zostaną nominowani.
"Film międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi i ich terytoriami z przeważającą (ponad 50 proc.) ścieżką dialogową w języku innym niż angielski. Dozwolone są pełnometrażowe filmy animowane i dokumentalne" - czytamy w definicji kategorii.
Film reprezentujący dany kraj musi być wyświetlony na tym terytorium między 1 listopada 2023 roku a 30 września 2024 roku. Akademia Filmowa wskazuje, że ubiegający się o nominację film musi być pokazany publicznie przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie.
Źródło: tvn24.pl, PISF
Źródło zdjęcia głównego: FEHIM DEMIR/EPA/PAP