M.M. Keeravani i Chandrabose, twórcy "Naatu Naatu" z filmu "RRR", otrzymali Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii najlepsza piosenka. To pierwszy w historii Oscar dla utworu pochodzącego z indyjskiej produkcji.
W kategorii najlepsza piosenka nominowane były m.in. "Hold My Hand" Lady Gagi i "Lift Me Up" Rihanny. Statuetki nie zdobyła jednak żadna z amerykańskich gwiazd, a duet M.M. Keeravani i Chandrabose, twórcy "Naatu Naatu" - motywu muzycznego indyjskiego filmu "RRR". Jest to pierwsza piosenka pochodząca z indyjskiego filmu, która została wyróżniona przez Akademię Filmową.
Za sukcesem tego utworu stoi wielu artystów. Nagrodę przyznano Keervaniemu, czyli autorowi muzyki, oraz Chandrabose’owi, autorowi tekstu. Zwycięstwo jest również zasługą wokalistów, którzy wystąpili podczas ceremonii rozdania Oscarów - Rahula Sipligunja oraz Kaali Bhairavy, aktorów tańczących w filmie w rytm "Naatu Naatu" - N.T. Ramy Rao Jr. and Rama Charana, a także choreografa Prema Rakshitha. Piosenka z filmu "RRR" zdążyła już przed rozdaniem Oscarów zdobyć ogromną popularność. W mediach społecznościowych ma setki milionów wyświetleń.
ZOBACZ TEŻ: Rihanna bez statuetki, ale i tak zachwyciła oscarową publiczność. Jej stylizacja podkreśliła ciążowy brzuch
Oscary 2023. Dwie nagrody dla Indii
Media zwracają uwagę, że w odróżnieniu od innych nominowanych utworów "Naatu Naatu" nie było jedynie dodatkiem do filmu, a jego centralnym punktem. Jak wyjaśnił w rozmowie z "Vanity Fair" reżyser "RRR" SS Rajamouli, wykonanie piosenki, której tytuł na język polski przetłumaczyć można jako "surowy, nieoszlifowany", w jego wizji miało być "sceną walki" między hinduskimi rewolucjonistami a brytyjskim oficerem.
Odbierając nagrodę, Keervani stwierdził, że jest ona "dumą wszystkich Hindusów". Wcześniej, wchodząc na ceremonię, Bhairava, czyli jeden z wokalistów, zamienił kilka słów z dziennikarzem "The Hollywood Reporter". - To najpiękniejsza część Oscarów, ludzie z całego świata gromadzą się, reprezentując własną kulturę i własne formy sztuki, co doceniają przedstawiciele innych narodów i społeczności - powiedział Bhairava.
Zwycięstwo "Naatu Naatu" nad amerykańskimi gwiazdami nie było jedynym triumfem Indii w trakcie oscarowej nocy. Nagrodę w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny przyznano "Zaklinaczom słoni" Kartiki Gonsalves i Guneet Mongi.
Źródło: "The Hollywood Reporter", "Vanity Fair", tvn24.pl