Oscary 2023. Najwięksi zwycięzcy gali. Kto otrzymał statuetkę?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2023 za nami. Jubileuszowa 95. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej przejdzie do historii jako jedna z najciekawszych w ostatnich latach. Wielkim wygranym został film "Wszystko wszędzie naraz" duetu The Daniels, czyli Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Ta oryginalna i przewrotna produkcja zdobyła łącznie siedem statuetek, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny.

TAK RELACJONOWALIŚMY 95. GALĘ WRĘCZENIA OSCARÓW

Film Dana Kwana i Daniela Scheinerta "Wszystko wszędzie naraz" otrzymał również statuetkę w najważniejszej kategorii oscarowej nocy - czyli najlepszy film. Ale powody do radości miały też gwiazdy tego filmu. Wybitna Michelle Yeoh została pierwszą Azjatką nagrodzoną w kategorii najlepsza aktorka. Swoje pierwsze Oscary w karierze zdobyli: legendarna Jamie Lee Curtis (najlepsza aktorka w roli drugoplanowej) oraz Ke Huy Quan (najlepszy aktor w roli drugoplanowej). Ponadto Akademia Filmowa doceniła Paula Rogersa w kategorii najlepszy montaż. 

Oscary 2023. "Wszystko wszędzie naraz". O czym jest film, który zdobył najważniejszą statuetkę?

"Wszystko wszędzie naraz" jest drugą pełnometrażową fabułą napisaną, wyreżyserowaną i współprodukowaną przez Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Już przed światową premierą niewiele ponad rok temu (11.03.22) film stał się perełką South by Southwest Film Festival (SXSW) w teksańskim Austin i okrzyknięty oscarowym faworytem.

Zdobywca najważniejszego tegorocznego Oscara jest wyjątkowym połączeniem komedii, kina akcji, kina przygodowego i fantasy. Nic dziwnego, skoro duet The Daniels współpracował z braćmi Anthonym i Joe Russo - producentami tego tytułu. O czym jest film? Evelyn Wang (Yeoh) - chińska imigrantka, mierzy się z codziennymi wyzwaniami życia w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że to od tej przeciętnej matki w średnim wieku i właścicielki podupadającej pralni zależy nie tylko bezpieczeństwo jej rodziny, ale również losy wszystkich możliwych światów.

Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert
Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel ScheinertBest Film

The Daniels zbudowali całą historię na znanym i prostym schemacie walki dobra ze złem. Natomiast poza tym nic już nie jest proste i oczywiste. Twórcy odważnie "odpięli wrotki swojej wyobraźni" i zafundowali ponad dwugodzinną jazdę bez trzymanki. Wystarczy wspomnieć o scenie, w której Jobu (w tej roli zachwycająca Stephanie Hsu, znana między innymi z serialu "Wspaniała pani Maisel", również nominowana w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa - red.) pokonuje rosłego ochroniarza. Duet The Daniels stworzył pozornie jedynie kakofoniczny seans, w którym jak się okazuje, każdy najmniejszy drobiazg wizualny, dźwiękowy, narracyjny został ze sobą precyzyjnie połączony. Ogromny dystans do historii filmu i niczym nieograniczone poczucie humoru sprawiają, że ani przez chwilę nie da się oderwać wzroku od ekranu. To również dowód, że jest miejsce na dobre, mądre, jakościowe kino, które jednocześnie będzie świetną rozrywką. A wszystko to w towarzystwie muzyki stworzonej przez grupę Son Lux, która zaprosiła między innymi Davida Byrne'a, Randy'ego Newmana czy Mosesa Sumneya. I o to twórcom chodziło, już w tytule obiecują: wszystko, wszędzie i naraz. A w tym szaleństwie jest metoda: pod płaszczem niekończących się i przerysowanych bójek, fabularnych fikołków i wykopów, których nie powstydziłby się młody Chuck Norris, jest coś więcej. Coś, co każdy z nas w zderzeniu z pandemią, widmem rozległego światowego konfliktu, kryzysu ekonomicznego, chce i potrzebuje usłyszeć. Co takiego? Trzeba sprawdzić samemu.

Jamie Lee Curtis z charakterystycznym dla siebie wdziękiem przybiera najróżniejsze wcielenia. Nawet jako nieziemsko silna zapaśniczka i krwiożercza morderczyni puszcza oko do widzów, udowadniając, że świetnie się bawi.

Oscary 2023. Wielki powrót Frasera

Brendan Fraser, który rolą w "Wielorybie" Darrena Aronofsky'ego wywalczył swoją pierwszą nominację oscarową, został doceniony przez Akademię. Fraser był jednym z faworytów do tej nagrody, chociaż równie mocnymi kandydatami byli Austin Butler ("Elvis") oraz Colin Farrell ("Duchy Inisherin"). Fraser nie krył łez wzruszenia, odbierając nagrodę. "Wieloryb" został również doceniony za charakteryzację.

CZYTAJ TEŻ: "Miał świat u stóp i zniknął. Wrócił, by zagrać rolę życia"

A "Wieloryb" to niezwykłe dzieło Aronofsky'ego. Jest uniwersalną, wielowarstwową, wielowątkową opowieścią o wstydzie, poczuciu winy, żałobie i ludzkim niezrozumieniu. Jednocześnie to bardzo przejmujący portret człowieka, który zrezygnował z siebie i swojego życia. "Wieloryb" nie jest filmem o otyłości, która posłużyła Aronofsky'emu i Samuelowi D. Hunterowi (współscenarzyście i autorowi sztuki, na podstawie której powstał film) jedynie jako punkt wyjścia, środek artystyczny obrazujący samoizolację, zachowania autodestrukcyjne, za jakimi kryją się konkretne emocje, przeżycia i kondycja psychologiczna. Każda postać jest tu idealnie skrojona. Nie ma tu "zagrywania się" (czyli przesadnego, ekspresyjnego aktorstwa), co widać wyraźnie w sposobie gry Frasera - aktor emocje mógł wyrażać jedynie twarzą, mimiką. Aronofsky, który dotychczas nie był kojarzony z czułością czy empatią, stworzył film, w którym każdy odnajdzie własne przeżycia.

Oscary 2023. "Na Zachodzie bez zmian" z czterema nagrodami

Cztery statuetki trafiły do twórców filmu "Na Zachodzie bez zmian". Pierwsza niemieckojęzyczna ekranizacja słynnej powieści Ericha Marii Remarque'a doceniona została w kategoriach: najlepszy film międzynarodowy, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia oraz najlepsza muzyka. Tym samym niemiecki kandydat do Oscara pokonał polskiego, czyli film "IO" Jerzego Skolimowskiego.

Oscary 2023. "Nawalny" najlepszy filmem dokumentalnym

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny Oscara otrzymali twórcy wybitnego filmu "Nawalny": Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris. Jego reżyserowi - Roherowi - towarzyszyła Julia Nawalna oraz dwójka jej dzieci.

Oscary 2023. Kimmel z osiołkiem, problematyczna sukienka Banks

Sama ceremonia została świetnie zrealizowana i była jedną z najciekawszych i najlepszych w ostatnich latach. Otworzył ją klip, w którym wykorzystano materiały wideo z planów zdjęciowych nominowanych filmów. W pewnym momencie prowadzący galę Jimmy Kimmel, znalazł się w myśliwcu z Tomem Cruise'em. W końcu komik wylądował na scenie ze spadochronem.

Kimmel z ogromną klasą, chociaż niejednokrotnie kąśliwie żartował ze sceny. Nie mógł sobie odpuścić nawiązania do zeszłorocznego incydentu, kiedy to Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka. Prowadzący galę, zaczął bardzo delikatnie: - Wśród nominowanych aktorów mamy pięciu Irlandczyków, co sprawia, że szanse na bójkę rosną.

- Chcemy, żebyście się świetnie bawili, żebyście się czuli bezpiecznie, a co najważniejsze chcemy, żebym to ja czuł się bezpiecznie. Dlatego też mamy ścisłe zasady postępowania. Jeśli ktokolwiek z publiczności chciałby dopuścić się jakiegokolwiek aktu przemocy, w którymkolwiek momencie ceremonii, otrzyma Oscara dla najlepszego aktora oraz zgodę na 19-minutową przemowę. A tak na poważnie: Akademia ma zespół kryzysowy, dlatego jeśli wydarzy się coś nieprzewidywalnego, gwałtownego - siedź i absolutnie nic nie rób. Możesz nawet uściskać napastnika - zaapelował Kimmel.

Nieco później, w trakcie gali, gdy zaprezentowany został film "Duchy Inisherin", nominowany w kategorii najlepszy film, Kimmel pojawił się z osiołkiem, który przypominał pupila postaci granej przez Colina Farrella.

Wśród gwiazd, które wręczały statuetki byli: Harrison Ford, Halle Berry, Kate Hudson, Mindy Kaling, Eva Longoria, Julia Louis-Dreyfus, Andie MacDowell, Elizabeth Olsen, Pedro Pascal i John Travolta. Aktorka i filmowczyni Elizabeth Banks miała przedstawić nominowanych w kategorii najlepsze efekty wizualne. Wchodząc na scenę, zahaczyła butem o sukienkę i z trudem utrzymała równowagę. W pewnym momencie dołączyła do niej osoba przebrana za niedźwiedzia. Było to nawiązanie do wyreżyserowanej przez nią komedii "Kokainowy miś". Ponadto, Banks miała spore problemy z gardłem i trudno było jej przemawiać.

W spektakularnym show utwór "Natu Natu" przedstawiła obsada filmu "RRR", do twórców której trafił Oscar za najlepszą piosenkę do filmu. Statuetki odebrali jej autorzy M. M. Keeravani oraz Chandrabose. Publiczność oszalała z radości. Nic dziwnego. To był jeden z najbardziej brawurowych występów oscarowych ostatnich lat.

Oscary 2023. Pełna lista zwycięzców

Najlepszy film: "Wszystko wszędzie naraz" - Dan Kwan i Daniel Scheinert oraz Jonathan Wang

Najlepsza reżyseria: Dan Kwan i Daniel Scheinert "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepsza aktorka w roli głównej: Michelle Yeoh "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepszy aktor w roli głównej: Brendan Fraser "Wieloryb"

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Jamie Lee Curtis "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Ke Huy Quan "Wszystko wszędzie naraz"

Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert
Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel ScheinertBest Film

Najlepszy scenariusz adaptowany: "Women Talking" - Sarah Polley (na podstawie powieści Miriam Toews)

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Wszystko wszędzie naraz" Dan Kwan i Daniel Scheinert 

Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy: "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy, reż. Edward Berger)

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: "Irlandzkie pożegnanie" Tom Berkely i Ross White

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Chłopiec, kret, lis i koń" Charlie Mackesy i Matthew Freud

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: "Pinocchio" - Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar i Alex Bulkley

Najlepszy film dokumentalny: "Nawalny" Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Zaklinacze słoni" Kartiki Gonsalves i Guneet Monga

Najlepsza muzyka do filmu: Volker Bertelmann "Na Zachodzie bez zmian"

Najlepsza piosenka: "Naatu Naatu" z filmu "RRR" – muzyka: M. M. Keeravani; tekst: Chandrabose

Najlepszy dźwięk: "Top Gun: Maverick" Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon i Mark Taylor

Zwiastun filmu "Top Gun: Maverick"
Zwiastun filmu "Top Gun: Maverick"Paramount Pictures

Najlepsze zdjęcia: James Friend "Na Zachodzie bez zmian"

Najlepszy montaż: Paul Rogers "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepsza scenografia: Christian M. Goldbeck i Ernestine Hipper "Na Zachodzie bez zmian"

Najlepsza charakteryzacja: Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley "Wieloryb"

Najlepsze kostiumy: Ruth Carter "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"

Najlepsze efekty wizualne: "Avatar: Istota wody" Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett

Oscary 2023. Tomasz-Marcin Wrona o 95. gali wręczenia Nagród Akademii
Oscary 2023. Tomasz-Marcin Wrona o 95. gali wręczenia Nagród Akademii

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Kamala Harris ruszyła z kampanią prezydencką. Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle zrezygnowała ze stanowiska po zamachu na Donalda Trumpa z 13 lipca. Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Przed Sejmem odbył się protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w sprawie aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 lipca.

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta USA, oświadczył, że jest gotów debatować z Kamalą Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów.

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Donald Trump chce debatować z Kamalą Harris. Nie raz

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracują służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez ciężarówkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Bardzo źle się czuję z tym, że nie znalazłem argumentów, które przekonałyby tych wszystkich, którzy zagłosowali inaczej niż ja - przyznał premier Donald Tusk, odnosząc się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji, który przepadł w Sejmie. Pytany, czy wyjdzie dziś do osób protestujących przed parlamentem w związku z odrzuceniem tego projektu, odparł: - Mam dzisiaj niestety sporo zajęć jeszcze.

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Tusk o dekryminalizacji pomocy w aborcji: Nie daliśmy rady. Pojawią się nowe wytyczne dla prokuratury

Źródło:
TVN24

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Zmarł Andrzej Milczanowski, były minister spraw wewnętrznych, były szef Urzędu Ochrony Państwa i działacz opozycji w PRL-u. Miał 85 lat.

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Andrzej Milczanowski nie żyje. Były minister, działacz opozycji miał 85 lat

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

- Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra Waldemara Sługockiego ze stanowiska - przekazał premier Donald Tusk. Wiceminister rozwoju i technologii był jednym z trzech posłów KO, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie dekryminalizacji pomocy w aborcji. Tusk przyznał też, że liczył, iż Roman Giertych "jest w stanie wykazać większą solidarność wobec kobiet". Ocenił jednocześnie, że bilans jego dokonań "jest zdecydowanie korzystny".

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Konsekwencje przegranego głosowania. "Podpisałem dzisiaj zwolnienie pana ministra"

Źródło:
TVN24

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA wrócił we wtorek do Waszyngtonu. Poleciał tam po tym, jak od połowy ubiegłego tygodnia przebywał w izolacji w swoim wakacyjnym domu w stanie Delaware z powodu zakażenia koronawirusem. To pierwsze publiczne pojawienie się amerykańskiego prezydenta od niemal tygodnia.

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Joe Biden wrócił do Waszyngtonu. Pojawił się publicznie pierwszy raz od niemal tygodnia

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że w środę wieczorem czasu lokalnego wygłosi orędzie do narodu. Wystąpienie ma dotyczyć - jak przekazał - "zakończenia jego pracy dla amerykańskiego narodu". Kilka dni temu Biden ogłosił decyzję o wycofaniu się z kandydowania w wyborach prezydenckich.

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Wystąpienie i zapowiedź Joe Bidena

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (big techami).

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Źródło:
PAP

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Poszukiwali mężczyzny skazanego za przestępstwa narkotykowe. Dotarli do jego kryjówki, a tam zastali też innego poszukiwanego, skazanego za przywłaszczenie. Obaj trafili do więzienia, gdzie odbędą kary, których próbowali uniknąć.

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Przyszli po jednego, w kryjówce znaleźli dwóch

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy lata od zbrodni we wsi Borowce, pięć kilometrów dalej, śledczy znaleźli ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest Jacek Jaworek, poszukiwany za potrójne zabójstwo. Przeprowadzono już sekcję zwłok. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA. Do tego czasu śledczy niewiele ujawniają, a pytania się mnożą.

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

"On nie wyszedł z lasu, był ogolony, czysty". Coraz więcej pytań w sprawie Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował, że prokurator wysłał zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Wnosi w nim o zmianę postanowienia i areszt. Przekazał, że zażalenie zostało wysłane do Sądu Okręgowego w Warszawie, który ma siedem dni na jego rozpoznanie. Romanowski poinformował wcześniej tego dnia, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa między innymi przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, prokuratora krajowego Dariusza Korneluka i wiceszefa resortu sprawiedliwości Arkadiusza Myrchę. Sprawę komentował premier Donald Tusk.

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Jest zażalenie na decyzję sądu w sprawie Romanowskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy bostońskiego dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl

Piętnasta edycja Festiwalu Dookoła Wody w Sandomierzu, a na nim projekcja nagradzanego dokumentu Ewy Ewart "Do ostatniej kropli". - Jest to film, który stwierdza, że jesteśmy częścią problemu, bardzo dużo rzek zniszczyliśmy, niszczymy je w sposób bezmyślny, ale jest coraz więcej ludzi, którzy zaczynają o te rzeki się dopominać, dbać o ich prawa, walczyć. To pokazuje, że możemy być też częścią rozwiązania tego problemu - mówiła Ewart.

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart na festiwalu w Sandomierzu

Źródło:
TVN24