Oscary 2023. Najwięksi zwycięzcy gali. Kto otrzymał statuetkę?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2023 za nami. Jubileuszowa 95. ceremonia wręczenia Nagród Akademii Filmowej przejdzie do historii jako jedna z najciekawszych w ostatnich latach. Wielkim wygranym został film "Wszystko wszędzie naraz" duetu The Daniels, czyli Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Ta oryginalna i przewrotna produkcja zdobyła łącznie siedem statuetek, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny.

TAK RELACJONOWALIŚMY 95. GALĘ WRĘCZENIA OSCARÓW

Film Dana Kwana i Daniela Scheinerta "Wszystko wszędzie naraz" otrzymał również statuetkę w najważniejszej kategorii oscarowej nocy - czyli najlepszy film. Ale powody do radości miały też gwiazdy tego filmu. Wybitna Michelle Yeoh została pierwszą Azjatką nagrodzoną w kategorii najlepsza aktorka. Swoje pierwsze Oscary w karierze zdobyli: legendarna Jamie Lee Curtis (najlepsza aktorka w roli drugoplanowej) oraz Ke Huy Quan (najlepszy aktor w roli drugoplanowej). Ponadto Akademia Filmowa doceniła Paula Rogersa w kategorii najlepszy montaż. 

Oscary 2023. "Wszystko wszędzie naraz". O czym jest film, który zdobył najważniejszą statuetkę?

"Wszystko wszędzie naraz" jest drugą pełnometrażową fabułą napisaną, wyreżyserowaną i współprodukowaną przez Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Już przed światową premierą niewiele ponad rok temu (11.03.22) film stał się perełką South by Southwest Film Festival (SXSW) w teksańskim Austin i okrzyknięty oscarowym faworytem.

Zdobywca najważniejszego tegorocznego Oscara jest wyjątkowym połączeniem komedii, kina akcji, kina przygodowego i fantasy. Nic dziwnego, skoro duet The Daniels współpracował z braćmi Anthonym i Joe Russo - producentami tego tytułu. O czym jest film? Evelyn Wang (Yeoh) - chińska imigrantka, mierzy się z codziennymi wyzwaniami życia w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że to od tej przeciętnej matki w średnim wieku i właścicielki podupadającej pralni zależy nie tylko bezpieczeństwo jej rodziny, ale również losy wszystkich możliwych światów.

Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert
Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel ScheinertBest Film

The Daniels zbudowali całą historię na znanym i prostym schemacie walki dobra ze złem. Natomiast poza tym nic już nie jest proste i oczywiste. Twórcy odważnie "odpięli wrotki swojej wyobraźni" i zafundowali ponad dwugodzinną jazdę bez trzymanki. Wystarczy wspomnieć o scenie, w której Jobu (w tej roli zachwycająca Stephanie Hsu, znana między innymi z serialu "Wspaniała pani Maisel", również nominowana w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa - red.) pokonuje rosłego ochroniarza. Duet The Daniels stworzył pozornie jedynie kakofoniczny seans, w którym jak się okazuje, każdy najmniejszy drobiazg wizualny, dźwiękowy, narracyjny został ze sobą precyzyjnie połączony. Ogromny dystans do historii filmu i niczym nieograniczone poczucie humoru sprawiają, że ani przez chwilę nie da się oderwać wzroku od ekranu. To również dowód, że jest miejsce na dobre, mądre, jakościowe kino, które jednocześnie będzie świetną rozrywką. A wszystko to w towarzystwie muzyki stworzonej przez grupę Son Lux, która zaprosiła między innymi Davida Byrne'a, Randy'ego Newmana czy Mosesa Sumneya. I o to twórcom chodziło, już w tytule obiecują: wszystko, wszędzie i naraz. A w tym szaleństwie jest metoda: pod płaszczem niekończących się i przerysowanych bójek, fabularnych fikołków i wykopów, których nie powstydziłby się młody Chuck Norris, jest coś więcej. Coś, co każdy z nas w zderzeniu z pandemią, widmem rozległego światowego konfliktu, kryzysu ekonomicznego, chce i potrzebuje usłyszeć. Co takiego? Trzeba sprawdzić samemu.

Jamie Lee Curtis z charakterystycznym dla siebie wdziękiem przybiera najróżniejsze wcielenia. Nawet jako nieziemsko silna zapaśniczka i krwiożercza morderczyni puszcza oko do widzów, udowadniając, że świetnie się bawi.

Oscary 2023. Wielki powrót Frasera

Brendan Fraser, który rolą w "Wielorybie" Darrena Aronofsky'ego wywalczył swoją pierwszą nominację oscarową, został doceniony przez Akademię. Fraser był jednym z faworytów do tej nagrody, chociaż równie mocnymi kandydatami byli Austin Butler ("Elvis") oraz Colin Farrell ("Duchy Inisherin"). Fraser nie krył łez wzruszenia, odbierając nagrodę. "Wieloryb" został również doceniony za charakteryzację.

CZYTAJ TEŻ: "Miał świat u stóp i zniknął. Wrócił, by zagrać rolę życia"

A "Wieloryb" to niezwykłe dzieło Aronofsky'ego. Jest uniwersalną, wielowarstwową, wielowątkową opowieścią o wstydzie, poczuciu winy, żałobie i ludzkim niezrozumieniu. Jednocześnie to bardzo przejmujący portret człowieka, który zrezygnował z siebie i swojego życia. "Wieloryb" nie jest filmem o otyłości, która posłużyła Aronofsky'emu i Samuelowi D. Hunterowi (współscenarzyście i autorowi sztuki, na podstawie której powstał film) jedynie jako punkt wyjścia, środek artystyczny obrazujący samoizolację, zachowania autodestrukcyjne, za jakimi kryją się konkretne emocje, przeżycia i kondycja psychologiczna. Każda postać jest tu idealnie skrojona. Nie ma tu "zagrywania się" (czyli przesadnego, ekspresyjnego aktorstwa), co widać wyraźnie w sposobie gry Frasera - aktor emocje mógł wyrażać jedynie twarzą, mimiką. Aronofsky, który dotychczas nie był kojarzony z czułością czy empatią, stworzył film, w którym każdy odnajdzie własne przeżycia.

Oscary 2023. "Na Zachodzie bez zmian" z czterema nagrodami

Cztery statuetki trafiły do twórców filmu "Na Zachodzie bez zmian". Pierwsza niemieckojęzyczna ekranizacja słynnej powieści Ericha Marii Remarque'a doceniona została w kategoriach: najlepszy film międzynarodowy, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia oraz najlepsza muzyka. Tym samym niemiecki kandydat do Oscara pokonał polskiego, czyli film "IO" Jerzego Skolimowskiego.

Oscary 2023. "Nawalny" najlepszy filmem dokumentalnym

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny Oscara otrzymali twórcy wybitnego filmu "Nawalny": Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris. Jego reżyserowi - Roherowi - towarzyszyła Julia Nawalna oraz dwójka jej dzieci.

Oscary 2023. Kimmel z osiołkiem, problematyczna sukienka Banks

Sama ceremonia została świetnie zrealizowana i była jedną z najciekawszych i najlepszych w ostatnich latach. Otworzył ją klip, w którym wykorzystano materiały wideo z planów zdjęciowych nominowanych filmów. W pewnym momencie prowadzący galę Jimmy Kimmel, znalazł się w myśliwcu z Tomem Cruise'em. W końcu komik wylądował na scenie ze spadochronem.

Kimmel z ogromną klasą, chociaż niejednokrotnie kąśliwie żartował ze sceny. Nie mógł sobie odpuścić nawiązania do zeszłorocznego incydentu, kiedy to Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka. Prowadzący galę, zaczął bardzo delikatnie: - Wśród nominowanych aktorów mamy pięciu Irlandczyków, co sprawia, że szanse na bójkę rosną.

- Chcemy, żebyście się świetnie bawili, żebyście się czuli bezpiecznie, a co najważniejsze chcemy, żebym to ja czuł się bezpiecznie. Dlatego też mamy ścisłe zasady postępowania. Jeśli ktokolwiek z publiczności chciałby dopuścić się jakiegokolwiek aktu przemocy, w którymkolwiek momencie ceremonii, otrzyma Oscara dla najlepszego aktora oraz zgodę na 19-minutową przemowę. A tak na poważnie: Akademia ma zespół kryzysowy, dlatego jeśli wydarzy się coś nieprzewidywalnego, gwałtownego - siedź i absolutnie nic nie rób. Możesz nawet uściskać napastnika - zaapelował Kimmel.

Nieco później, w trakcie gali, gdy zaprezentowany został film "Duchy Inisherin", nominowany w kategorii najlepszy film, Kimmel pojawił się z osiołkiem, który przypominał pupila postaci granej przez Colina Farrella.

Wśród gwiazd, które wręczały statuetki byli: Harrison Ford, Halle Berry, Kate Hudson, Mindy Kaling, Eva Longoria, Julia Louis-Dreyfus, Andie MacDowell, Elizabeth Olsen, Pedro Pascal i John Travolta. Aktorka i filmowczyni Elizabeth Banks miała przedstawić nominowanych w kategorii najlepsze efekty wizualne. Wchodząc na scenę, zahaczyła butem o sukienkę i z trudem utrzymała równowagę. W pewnym momencie dołączyła do niej osoba przebrana za niedźwiedzia. Było to nawiązanie do wyreżyserowanej przez nią komedii "Kokainowy miś". Ponadto, Banks miała spore problemy z gardłem i trudno było jej przemawiać.

W spektakularnym show utwór "Natu Natu" przedstawiła obsada filmu "RRR", do twórców której trafił Oscar za najlepszą piosenkę do filmu. Statuetki odebrali jej autorzy M. M. Keeravani oraz Chandrabose. Publiczność oszalała z radości. Nic dziwnego. To był jeden z najbardziej brawurowych występów oscarowych ostatnich lat.

Oscary 2023. Pełna lista zwycięzców

Najlepszy film: "Wszystko wszędzie naraz" - Dan Kwan i Daniel Scheinert oraz Jonathan Wang

Najlepsza reżyseria: Dan Kwan i Daniel Scheinert "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepsza aktorka w roli głównej: Michelle Yeoh "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepszy aktor w roli głównej: Brendan Fraser "Wieloryb"

Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej: Jamie Lee Curtis "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej: Ke Huy Quan "Wszystko wszędzie naraz"

Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert
Zwiastun "Wszystko wszędzie naraz" reż. Dan Kwan, Daniel ScheinertBest Film

Najlepszy scenariusz adaptowany: "Women Talking" - Sarah Polley (na podstawie powieści Miriam Toews)

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Wszystko wszędzie naraz" Dan Kwan i Daniel Scheinert 

Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy: "Na Zachodzie bez zmian" (Niemcy, reż. Edward Berger)

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: "Irlandzkie pożegnanie" Tom Berkely i Ross White

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Chłopiec, kret, lis i koń" Charlie Mackesy i Matthew Freud

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: "Pinocchio" - Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar i Alex Bulkley

Najlepszy film dokumentalny: "Nawalny" Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Zaklinacze słoni" Kartiki Gonsalves i Guneet Monga

Najlepsza muzyka do filmu: Volker Bertelmann "Na Zachodzie bez zmian"

Najlepsza piosenka: "Naatu Naatu" z filmu "RRR" – muzyka: M. M. Keeravani; tekst: Chandrabose

Najlepszy dźwięk: "Top Gun: Maverick" Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon i Mark Taylor

Zwiastun filmu "Top Gun: Maverick"
Zwiastun filmu "Top Gun: Maverick"Paramount Pictures

Najlepsze zdjęcia: James Friend "Na Zachodzie bez zmian"

Najlepszy montaż: Paul Rogers "Wszystko wszędzie naraz"

Najlepsza scenografia: Christian M. Goldbeck i Ernestine Hipper "Na Zachodzie bez zmian"

Najlepsza charakteryzacja: Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley "Wieloryb"

Najlepsze kostiumy: Ruth Carter "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu"

Najlepsze efekty wizualne: "Avatar: Istota wody" Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett

Oscary 2023. Tomasz-Marcin Wrona o 95. gali wręczenia Nagród Akademii
Oscary 2023. Tomasz-Marcin Wrona o 95. gali wręczenia Nagród Akademii

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Nie jest prawdą, jakoby Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że "musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP" - przekazała Kancelaria Sejmu w piątkowym komunikacie, nawiązując do wcześniejszego wpisu polityka PiS w tej sprawie.

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Moje leczenie trwa i potrwa jeszcze kilka miesięcy - przekazała w piątek w mediach społecznościowych księżna Kate, która zmaga się z chorobą nowotworową. Jak dodała, "z niecierpliwością czeka na udział w paradzie urodzinowej króla w najbliższy weekend".

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2024. Z tej okazji ukraińska federacja piłkarska przygotowała poruszającą kampanię, opowiadającą historię ukraińskich piłkarzy i ich rodzinnych miast, które "chciałyby gościć Euro, ale muszą walczyć o wolność".

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

Źródło:
TVN24 BiS

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

"Skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego. Żaden sąd tego nie kupi" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy posła Dariusza Mateckiego, który wyszedł w piątek przed świtem na dach Sejmu.

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek po południu zdjęcia z monitoringu, które przedstawiają posła klubu PiS Dariusza Mateckiego spacerującego po dachu budynku sejmowego. Na zarejestrowanych materiałach widać godzinę - było to około 3.30 przed świtem.

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Źródło:
TVN24

Prezydent Rosji Władimir Putin "nie ma prawa" stawiać Ukrainie warunków zakończenia wojny - oświadczył w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dzień przed szczytem pokojowym w Szwajcarii rosyjski dyktator podał swoje warunki pokoju w Ukrainie. - To ultimatum, któremu nie można ufać - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywa we Włoszech na szczycie G7. Na oświadczenie Putina zareagowało także ukraińskie MSZ.

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Źródło:
PAP, Reuters

- Miarą sukcesu w polityce europejskiej jest skuteczność, a nie to, kto głośniej krzyczy. Ostatnie osiem lat polegało na tym, że było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden - mówił w "#BezKitu" minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka (KO).

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Źródło:
TVN24

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN unieważniła doktorat Jackowi Bartosiakowi. W środowisku akademickim od ponad roku dyskutowano o prawdopodobieństwie popełnienia przez niego plagiatu. "Nie uniknąłem błędów, ale nie były one wynikiem działania nakierowanego na kradzież intelektualną" - napisał w oświadczeniu Bartosiak i zapowiedział dalsze kroki w tej sprawie.

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Źródło:
PAP

Jeden z napastników popchnął narzeczoną Marcina Mizi, aż kobieta upadła i uderzyła głową w murek. Widziała, jak agresorzy kopią młodego piłkarza, widziała krew. Nie widziała nikogo, kto ruszyłby na pomoc jej partnerowi. Skatowany 28-latek zmarł w szpitalu.

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Źródło:
TVN24 / UWAGA! TVN

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Była minister finansów Teresa Czerwińska zeznawała w piątek przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Przyznała, że gdyby we wniosku dotyczącym zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości napisano, że 25 milionów złotych zostanie przekazane CBA, nie wydałaby pozytywnej opinii.

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Był styczeń, kiedy Ewa P., idąc na przełaj przez pole, potknęła się i zraniła w nogę. Wezwała pomoc. Jednak mimo że w poszukiwaniach uczestniczyło kilkaset osób (głównie policjantów), a 59-latka znajdowała się nieopodal przystanku komunikacji miejskiej, kobiety nie udało się znaleźć na czas. Zmarła. Policja zakończyła już postępowanie wyjaśniające, które miało zbadać, czy poszukiwania zostały przeprowadzone prawidłowo.

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

Źródło:
tvn24.pl

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Portal Politico sporządził listę 23 "najdziwniejszych" nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się między innymi cypryjski influencer, który nigdy nawet nie głosował, grecka rzeźniczka, rumuńska prorosyjska skandalistka i co najmniej kilka osób mających problemy z prawem. Na liście jest dwóch europosłów w Polski.

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Źródło:
Politico, France 24, Balkan Insight, tvn24.pl

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Istnieje "realne zagrożenie", że Kraków utraci status miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - uważa miejski radny Łukasz Maślona. Wszystko przez budowę kładki na Wiśle, która ma połączyć zabytkowy Kazimierz z Ludwinowem. Obiekt - zdaniem części mieszkańców - jest przeskalowany i wpływa negatywnie na zabytkowy charakter okolicy, co może prowadzić do usunięcia wpisu do UNESCO. Władze Krakowa uważają, że protesty i obawy są "bezzasadne".

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Źródło:
tvn24.pl

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP