Mistrzowie i młodzi twórcy w walce o Oscara. Europejscy kandydaci w gronie faworytów

[object Object]
Wśród oscarowych faworytów jest "The Square" Rubena OestlundaGutek Film
wideo 2/18

Coraz więcej krajów zgłasza swoich kandydatów do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Lista tytułów, które już znamy, jest bardzo mocna. Szczególnie interesująco zaczyna wyglądać zestawienie europejskie, wśród których wybijają się laureaci z Berlina i Cannes.

Zgodnie z zasadami Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) krajowe komisje selekcyjne mają czas do 2 października, by zgłosić krajowego, oficjalnego kandydata do Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

Do tej pory 30 krajów wyłoniło swoich kandydatów. Jednak zgłoszone tytuły jasno pokazują, że walka o złote statuetki w marcu 2018 roku będzie zacięta. Większość z filmów na oscarowej liście to tytuły dobrze znane już bywalcom największych festiwali filmowych, kinomanom i krytykom.

Rozstrzygnięcia tych festiwali w Wenecji i w Toronto rozwieją ostatecznie wątpliwości dotyczące tegorocznych faworytów do Oscarów.

To przed nami. Interesująca jest jednak lista filmów już oficjalnie zgłoszonych, ponieważ znalazło się na niej kilka mocnych tytułów. Z dnia na dzień staje się coraz dłuższa, dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na europejskich kandydatów, którzy najmocniej mogą zagrażać polskiemu filmowi.

Walka o prawa kobiet

Tegoroczny wyścig otworzyła Szwajcaria na początku sierpnia, zgłaszając "Boski porządek" Petry Biondiny Volpe. Wybór był dość oczywisty. Film zdobył Szwajcarską Nagrodę Filmową (Swiss Film Prize) w trzech kategoriach. Podbił serca publiczności i jurorów tegorocznej edycji Tribeca Film Festival. Podczas nowojorskiego festiwalu szwajcarska komedia wyróżniona została trzema nagrodami.

"Boski porządek" koncentrując się na historii młodej gospodyni domowej, przedstawia walkę kobiet o prawa wyborcze w Szwajcarii, które ostatecznie uzyskały w 1971 roku. Nominacja w tym przypadku jest mało prawdopodobna. Fakt, że film wpisuje się w umacniający nurt produkcji tworzonych przez kobiety o kobietach, nie pozwala całkowicie przekreślać "Boskiego porządku".

Komedia oscarowym faworytem

Szwecja, co było do przewidzenia po Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, wskazała na swojego reprezentanta "The Square" w reżyserii Rubena Oestlunda. Czarna, gorzka wręcz komedia zdobyła Złotą Palmę tegorocznej edycji francuskiego festiwalu.

Oestlund, podobnie jak w swoich poprzednich filmach "Turysta" (2014) czy "Incydent w banku" (2009), nakreśla zaskakującą satyrę. Tym razem w uniwersalny sposób sięga po intelektualne elity zachodnioeuropejskie. Co prawda film obrazuje szwedzkie środowisko sztuki współczesnej, mediów czy pracowników public relations, ale obraz ten nie odbiega znacząco od rzeczywistości brytyjskiej, francuskiej, niemieckiej czy polskiej. Na pierwszy plan wybija się rozdźwięk pomiędzy głoszonymi, wyznawanymi ideami z zastosowaniem ich w praktyce. "The Square" odczytywany może być wielowymiarowo, jednak na pierwszy plan wybija się hipokryzja, która dosięga każdego z nas.

Film szwedzkiego reżysera i scenarzysty ma szanse nie tylko na nominację w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", ale również Elisabeth Moss może znaleźć się wśród pięciu najlepszych aktorek drugoplanowych. Akademia może także docenić scenariusz i reżyserię (chociaż patrząc na listę tegorocznych faworytów amerykańskich, należy zauważyć, będzie to dość trudne).

Diane Kruger w walce o sprawiedliwość

Z canneńskich filmów konkursowych szansę na nominację ma również "W ułamku sekundy" w reżyserii Fatiha Akina, który został oficjalnym reprezentantem Niemiec. Akin, który należy do najważniejszych europejskich reżyserów XXI wieku, stworzył film nieco odmienny od tych, do których przyzwyczaił swoich widzów.

Debiutująca w niemieckojęzycznej głównej roli Diane Kruger doceniona została nagrodą dla najlepszej aktorki w Cannes. Nie będzie więc zaskakujące, jeśli znajdzie się wśród pięciu nominowanych pań w kategorii "najlepszej aktorki".

Grana przez Kruger Katja postawiona została w obliczu wielkiej tragedii. Jej mąż i syn giną w zamachu bombowym na tle rasistowskim. W ułamku sekundy jej świat obraca się w ruinę. Musi zmierzyć się nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, stanąć twarzą w twarz z terrorystami, ale walczy o godność i pamięć po zabitych.

Film Akina porusza i trzyma w napięciu. Sięga po realny kontekst zamachów realizowanych przez niemieckich neonazistów, pokazuję skalę problemu nasilających się ruchów skrajnie prawicowych w całej Europie. Pisząc o "W ułamku sekundy", trzeba docenić fascynujące zdjęcia autorstwa Rainera Klausmanna. Operator, który dwukrotnie nominowany był do Złotej Żaby bydgoskiego Cammerimage (jednych z najważniejszych nagród dla operatorów na świecie), na koncie ma już Brązową Żabę za zdjęcia do "Baader-Meinhof" Uliego Edela. Wymiar wizualny "W ułamku sekundy" na pewno nie rozczaruje fanów poprzednich filmów Akina. Panowie współpracowali już siedmiokrotnie, w tym przy filmach "Głową w mur", "Na krawędzi nieba" czy "Soul Kitchen".

Diane Kruger w "W ułamku sekundy"fot. Gordon Timpen/Warner Bros Ent./Gutek Film

Kolejna nominacja dla Hanekego?

Także austriacki kandydat był w tym roku bardzo oczywisty. Po raz kolejny o hollywoodzkie nagrody ubiegać się będzie film Michaela Hanekego. Chociaż najnowsza propozycja jednego z najwybitniejszych filmowców w historii kina, "Happy End", była jednym z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku, nie dorównuje poziomem poprzednim dziełom Austriaka.

"Happy End" swoją premierę (co też było do przewidzenia) miał podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. Nie mógł się mierzyć jednak z błyskotliwością "The Square" czy poruszającą "Niemiłością". "Happy End" łączy w sobie pewną wizję schyłku zachodnioeuropejskiego mieszczaństwa - czy też wyższej klasy średniej - z dramatycznym obrazem kryzysu uchodźczego, którego symbolem staje się francuskie Calais (a w którym toczy się akcja filmu). Jest jednak w obrazie Hanekego coś pociągającego, coś, co nie pozwala oderwać wzroku. Haneke - pomimo wieku - nie traci wigoru i charakterystycznej dla siebie ironii. Może to właśnie sprawi, że akademicy docenią Austriaka kolejną nominacją do Oscara. Czas pokaże.

Zwiastun filmu Michaela Hanekego "Happy End"
Zwiastun filmu Michaela Hanekego "Happy End"Festival de Cannes/Gutek Film

O nominację powalczy także węgierski laureat Złotego Niedźwiedzia "Dusza i ciało" Ildiko Enyedi. To pierwszy od 18 lat film pełnometrażowy cenionej węgierskiej reżyserki. Film otrzymał także w Berlinie nagrodę krytyków FIPRESCI oraz nagrodę jury ekumenicznego. Obraz zdobył główną nagrodę MFF w Sydney.

"Dusza i ciało" to bardzo oryginalna historia miłosna, urzekająca subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji.

"Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia" - czytamy w opisie filmu. Węgierski film porównywany jest z nagrodzonym także w Berlinie "Pokotem" Agnieszki Holland. Oba tytuły łączy podobnie "zwierzęcy" punkt wyjścia.

"Dusza i ciało" reż. Ildiko EnyediAurora Films

Norweski miłosny thriller w konwencji sci-fi

Jeszcze przed rozpoczętym w czwartek Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Toronto dużym zainteresowaniem cieszył się norweski thriller miłosny, utrzymany w konwencji sci-fi "Thelma" Joachima Triera. Jego poprzednie filmy - "Głośniejszy od bomb" i "Oslo, 31 sierpnia" - swoją premierę miały podczas festiwalu w Cannes. "Głośniejszy od bomb" walczył o Złotą Palmę przed dwoma laty, a "Oslo, 31 sierpnia" walczył o nagrody w sekcji Un Certain Regard w 2011 roku.

"Początek studiów w Oslo to dla Thelmy początek nowego życia. Młoda kobieta nie tylko musi stawić czoła miłości, lecz także gwałtownym emocjom, których sama nie potrafi nazwać, a wręcz woli ich nie dostrzegać. Czy po tym, jak zawładną życiem jej i jej otoczenia, Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?" - czytamy w opisie filmu, który zdobył nagrodę norweskich krytyków filmowych podczas Norwegian International Film Festival.

"'Thelma' porusza widzów zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie. To film efektowny wizualnie, nowocześnie zrealizowany, z wieloma odniesieniami do filmowej klasyki. To dzieło, które trafi do szerokiej publiczności na całym świecie" - napisała norweska komisja oscarowa w uzasadnieniu swojego wyboru.

To tylko niektóre tytuły. Trzeba pamiętać, że w zeszłym roku zgłoszono aż 89 filmów, a decyzja akademii dotycząca nominacji nigdy nie jest oczywista. Rokrocznie wiele filmów, które mają być oscarowymi faworytami, odpada w przedbiegach. Jaka będzie krótka lista tytułów walczących o nominację do Oscara, okaże się jeszcze w październiku.

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały dystrybutora

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl