Nagrody filmowe 2017

Nagrody filmowe 2017

To jest nie w porządku, ta statuetka jest całkowicie określona płciowo - zauważył Morgan Freeman, odbierając nagrodę amerykańskiej Gildii Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild), przedstawiającą mężczyznę. Został za to nagrodzony gromkimi brawami. 24. gala SAG Awards pełna była odniesień do akcji #MeToo i #TimesUp. Wśród innych nagrodzonych znaleźli się m.in. Gary Oldman i Nicole Kidman.

"Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka i "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej znalazły się w zestawieniu 25 najlepszych filmów roku opiniotwórczego magazynu IndiWire. Film Smoczyńskiej pojawił się również w zestawieniu magazynu "Esquire".

Polsko-brytyjska produkcja "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana została nominowana do Złotego Globu w kategorii najlepszy film animowany. Najwięcej, bo siedem nominacji, otrzymał film "Kształt wody" meksykańskiego reżysera Guillermo del Toro.

Pierwszy w historii kina ręcznie malowany film animowany "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Europejskiego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. Europejskim Pełnometrażowym Filmem Dokumentalnym 2017 został "Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej.

Duńsko-norwesko-szwedzka koprodukcja "Krew Saamów" w reżyserii Amandy Kernell uhonorowana nagrodą Parlamentu Europejskiego Lux Film Prize. Tegorocznego laureata nagrody ogłosił szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

W sobotę pięciu wybitnych ludzi filmu odebrało tegoroczne honorowe Oscary. Jak donoszą amerykańskie media, w trakcie Gali Nagród Gubernatora temat skandali związanych z przemocą seksualną, jakie w ostatnich tygodniach wstrząsnęły Hollywood, został pominięty.

Lubię prowokować swoich widzów, żeby zastanowili się nad tym, co oglądają - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Ruben Östlund, tegoroczny laureat Złotej Palmy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jego najnowsze dzieło "The Square" jest szwedzkim kandydatem do Oscara. Film 9 grudnia zdobył Europejskie Nagrody Filmowe w sześciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza komedia, reżyseria, scenariusz, scenografia i dla najlepszego aktora.

Polski dokument "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu opowiadającego o kinie i sztuce filmowej podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.