Na co do kina w ten weekend? Trzy mocne premiery jednocześnie

Kadr z filmu "Lincoln"DreamWorks Pictures

"Lincoln" Stevena Spielberga i kanadyjski "Pan Lazhar" - oba z oscarowymi nominacjami weszły do kin w Polsce właśnie w ten weekend. Równolegle na dużym ekranie pojawiła się "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego - najbardziej oczekiwana rodzima premiera półrocza. W obliczu trzech równie mocnych, choć tak odmiennych premier, trzeba przyznać - taki weekend w kinie zdarza się rzadko.

Gdyby "Lincoln" miał polską premierę przed miesiącem pisalibyśmy o filmie Spielberga, jako niezagrożonym oscarowym faworycie tegorocznej gali. Wydarzenia ostatnich tygodni (najważniejsze Złoty Globy i seria prestiżowych amerykańskich nagród np. Gildii Aktorskiej powędrowały do "Operacji Argo" i Bena Afflecka), każą jednak ostrożnie typować zwycięzcę.

Osłabł nawet zapał bukmacherów, którzy do niedawna już widzieli Spielberga z najważniejszymi Oscarami w dłoni. Dzisiaj film o 16. amerykańskimprezydencie nadal pozostaje ich faworytem, jednak jego pozycja mocno osłabła.

Z głównymi Oscarami czy bez, obecny od wczoraj na naszych ekranach film Spielberga, pozostaje jednym z najważniejszych filmowych wydarzeń roku. Dla nas, także z uwagi na postać Janusza Kamińskiego, polskiego operatora, który ma szanse na kolejną złotą statuetkę za niezwykłe zdjęcia.

Polsko-kanadyjska konkurencja

Spielberg nie będzie miał jednak lekko, bo w trwający właśnie weekend konkurować będzie u nas z prezentującym skrajnie różne kino Wojtkiem Smarzowskim i jego "Drogówką". A, że każdy film tego twórcy okazuje się być nie lada przeżyciem, także opowieść o polskiej policji, z pewnością zgromadzi tłumy. Na ekranie leją się wódka i krew, wulgaryzmy padają częściej niż zdania podrzędnie złożone, a widzowie szturmują kina.

Jeśli jednak ktoś nie lubi ani historycznych produkcji ani mocnego, męskiego kina, prawdziwą ucztę zapewni mu kanadyjski "Pan Lazhar" Philippe’a Falardeau. Nominowana w ub.r. do Oscara w kategorii film obcojęzyczny, wzruszająca opowieść o nieszablonowym nauczycielu, przyciągnęła już tłumy do kin na całym świecie, zgarniając worek nagród.

Po pierwsze i po drugie: Daniel Day-Lewis

Do filmu o Abrahamie Lincolnie Spielberg zbierał materiały dwanaście lat. Początkowo był zainteresowany zekranizowaniem całej biografii bohatera Ameryki, ale w końcu zdecydował się adaptować książkę Doris Kearns Goowdin, która pokazuje batalię Lincolna o przegłosowanie 13. poprawki do Konstytucji, znoszącej niewolnictwo.

Na tym fragmencie z życia zamordowanego prezydenta nie było łatwo zbudować scenarzyście Tony'emu Kushnerowi trzygodzinnej opowieści, ale twórcom się udało. I choć w Polsce recenzje nie są już tak entuzjastyczne, jak za Oceanem (w końcu film nie traktuje o naszej historii), nikt nie odmawia mu klasy i perfekcji.

"Lincoln" okazuje się być przede wszystkim portretem politycznych konkurentów prezydenta i analizą jego dyplomatycznych talentów. Te zaś budzą wciąż podziw, choć od tamtych wydarzeń minęło 150 lat. Największa w tym zasługa Daniela Day-Lewisa i nawet ci z rodzimych krytyków, zdaniem których Spielberg przynudza, przyznają: to, co na ekranie pokazuje odtwórca roli Lincolna, w kinie można zobaczyć raz na wiele lat.

Trudno się dziwić, że niedawno magazyn "Time" ogłosił Daniela Day-Lewisa "aktorem wszech czasów". Genialny odtwórca głównych ról w filmach "Moja lewa stopa" i "Aż poleje się krew", za które zdobył już dwa Oscary, pozostaje niezagrożonym kandydatem do trzeciej statuetki. Warto dodać, że aktor zastąpił obsadzonego w tej roli początkowo Liama Neesona, który zrezygnował, tłumacząc się… wiekiem. Ta zamiana filmowi wyszła jednak, zdaniem widzów, na dobre. Ciekawostką jest też fakt, że Day-Lewis przed laty w filmie Martina Scorsese "Gangi Nowego Jorku" portretował Billa Rzeźnika, zdeklarowanego przeciwnika Lincolna.

Aktorskie perełki stworzyli także nominowani do Oscara Sally Field jako Mary Todd Lincoln, (również właścicielka dwóch Oscarów) i Tommy Lee Jones także z szansą na statuetkę. "Za scenę, w której Tommy miażdży republikańskiego konkurenta z Izby Reprezentantów powinien zgarnąć wszystkie aktorskie nagrody świata" - entuzjastycznie pisze The Hollywood Reporter. Z kolei niełatwe relacje Lincolna i jego małżonki, porównywane są do tego, co na ekranie pokazał przed półwieczem słynny aktorski duet Elizabeth Taylor i Richard Burton w arcydziele "Kto się boi Wirginii Wolf".

My jednak najbardziej skupiamy się na trzeciej już oscarowej szansie autora zdjęć Janusz Kamińskiego. Jak wiadomo Spielberg od lat nie pracuje z innym operatorem, zaś efektem ich poczynań są Oscary dla Polaka za zdjęcia do "Listy Schindlera" i "Szeregowca Ryana".

Wódka i "cycki", czyli "Drogówka"

Smarzowskiego polskim kinomanom polecać nie trzeba. Jego filmy, co jest rzadkie w naszym kinie, przyjmowane są z jednakowym entuzjazmem zarówno przez widzów jak krytyków. Uznana za najlepszy obraz minionego roku przez przyznającą Polską Nagrodę Filmową - Orła - rodzimą branżę "Róża", pokonała nawet nominowany do Oscara obraz Agnieszki Holland "W ciemności". Zdobyła także Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Wcześniejsze jego filmy - od "Wesela" poprzez "Dom zły", również budziły wielkie emocje. Smarzowski niezmiennie pracuje z grupą ulubionych aktorów, co też jest rzadkie w naszym kinie.

W warstwie fabularnej "Drogówka", to historia siedmiu policjantów, których łączy przyjaźń, praca i wspólne interesy. Ich świat burzy tajemnicza śmierć jednego z nich. Oskarżony o morderstwo sierżant Król (znakomity Bartłomiej Topa), próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na szczeblach władzy.

Reżyser doczekał się za tę historię skrajnie różnych ocen. Świetną, warsztatową robotę Smarzowskiego doceniają wszyscy, podobnie jak kapitalną grę aktorska teamu - Topa, Jakubczyk, Dziędziel, Dorociński, Lubos, itd.

Krytycy zastanawiają się jednak czy tym razem z wizją Polski "utytłanej" twórca nieco nie przesadził. Smarzowski przyzwyczaił nas do epatowania przemocą i obrazami zła. Czy jednak w "Drogówce" ilość lejącej się na ekranie wódki, padających wulgaryzmów i tym podobnych nie przytłacza i nie budzi niesmaku - widzowie muszą ocenić sami.

Nauczyciel inny niż wszyscy

"Pan Lazhar", który w minionym roku, podobnie jak Agnieszka Holland przegrał oscarowy bój z irańskim "Rozstaniem", to pozycja dla tych, którzy w kinie szukają wzruszeń. Kino uwielbia opowieści o nietuzinkowych nauczycielach, którzy na całe życie naznaczają świat swoich uczniów. Wystarczy przypomnieć sukces "Stowarzyszenia umarłych poetów", by wiedzieć jak nośny to temat.

Kanadyjskie dzieło Philippe’a Falardeau nie tylko jednak wzrusza - zaskakuje również przewrotnością. Bo okazuje się być przede wszystkim "Stowarzyszeniem" w wersji a rebours.

Tytułowy Lazhar to emigrant, który w szkole zajmuje miejsce tragicznie zmarłej nauczycielki. Nie ma więc łatwego startu. I wcale nie trafia do wychowanków językiem poezji ani nawet bratając się z nimi. Przeciwnie - rozwydrzone dzieci przywołuje do porządku dyscypliną i rygorem. Uosabia wszystko to, od czego nowoczesne szkolnictwo odchodzi. A jednak- odnosi zwycięstwo.

Film stał się przyczynkiem do dyskusji nad koniecznością przewartościowania metod edukacji współczesnych nastolatków. Trudno ocenić czy to film bardziej dla uczniów czy dla nauczycieli. Warto jednak, by poszli na niego także ci ostatni. Po projekcji sami odkryją, dlaczego.

Autor: Justyna Kobus//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DreamWorks Pictures

Pozostałe wiadomości

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Źródło:
Reuters

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w wielu regionach kraju wieje silny wiatr. W związku z gwałtowną aurą strażacy otrzymali ponad 1300 zgłoszeń dotyczących usuwania powalonych drzew i zalań. Silny wiatr, który na Warmii i Mazurach w niedzielę towarzyszy opadom deszczu, poprzewracał żaglówki na jeziorach i Zalewie Wiślanym.

Połamane drzewa, na jeziorach wiatr przewraca łódki. Ponad 1300 interwencji w kraju

Połamane drzewa, na jeziorach wiatr przewraca łódki. Ponad 1300 interwencji w kraju

Źródło:
PAP, Kontakt 24

Gdzie jest burza? W niedzielę od rana pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 80 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Strzelanina w jednej z restauracji w Kanana nieopodal Klerksdorp w Republice Południowej Afryki. Nie żyje osiem osób. Motywy nie są jeszcze znane.

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Źródło:
PAP

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

"Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych" - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Jak dodał, odpowiedź od szefa rządu wyjaśnia, "jakie reguły finansowania - według wytycznych tejże PKW - obowiązują, a jaka była praktyka". PKW bada obecnie sprawozdania komitetów z wyborów parlamentarnych. Posiedzenie w sprawie tych sprawozdań ma się odbyć jeszcze w lipcu.

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognozy wynika, że porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W niedzielę 28.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem. Eksperci apelują, aby unikać otwartych przestrzeni.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

W miejscowości Bielsk pod Płockiem konar spadł na przejeżdżający samochód. W niedzielę po południu na Mazowszu i w stolicy wieje silny wiatr. Strażacy otrzymują głównie zgłoszenia o powalonych drzewach.

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Stać ją", "bogaci będą żyli po staremu" – komentują internauci rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Ursula von der Leyen była właścicielką zamku w Niemczech. Budowla rzeczywiście ma w nazwie "von der Leyen", lecz nie należy do szefowej Komisji Europejskiej.

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

Źródło:
Konkret24
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Roboty segregujące śmieci, leczące ludzi, a nawet siejące trawę i tresujące muchy - takie prace młodych pacjentów z plasteliny zostaną przeniesione pędzlami na "Obraz w Pigułce". Prace dzieci wiernie naniosą na specjalnie przygotowane płótno wolontariusze pod okiem pomysłodawcy i inicjatywy, prof. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Gotowy obraz zostanie zawieszony w szpitalu dziecięcym.

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP