Dwie fabuły polskich reżyserów znalazły się w programie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, jednego z pięciu najważniejszych festiwali filmowych na świecie. W sekcji wydarzenia jest "Pod wulkanem" Damiana Kocura. Natomiast "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna pokazana zostanie w sekcji Special Presentations.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) zaliczany jest do Wielkiej Piątki - najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie, obok Festiwalu Filmowego Sundance, Berlinale, Festiwalu Filmowego w Cannes oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. TIFF, który zazwyczaj zamyka kalendarz tej piątki, od lat pełni rolę papierka lakmusowego przed rozpoczynającym się sezonem nagród filmowych - w tym Oscarów.
Formuła imprezy sprawia, że jest festiwalem wyjątkowym. W przeciwieństwie do pozostałych nie ma tu ścisłego podziału na typowe sekcje konkursowe, a najważniejsze nagrody - People's Choice Award - przyznaje festiwalowa publiczność. Od 2009 roku przyznawane są osobno filmom fabularnym, filmom dokumentalnym oraz tytułom z sekcji Midnight Madness. Dotychczas żaden film reżysera lub reżyserki z Polski nie otrzymał People's Choice Award MFF w Toronto.
W 2015 roku stworzono sekcję konkursową Platform Prize. Ówczesny CEO festiwalu Cameron Bailey zwrócił uwagę, że sekcja Platform i sama nagroda zostały wprowadzone do programu, żeby docenić te filmy, które znalazły się w programach innych tego typu wydarzeń na świecie, a które nie zostały docenione w należyty sposób. Zaznaczył, że do tej sekcji wybierane są filmy autorsko innowacyjne i przełomowe, na podobnych zasadach, na jakich wybierane są tytuły do sekcji Director's Fortnight czy Un Certain Regard Festiwalu Filmowego w Cannes. Są to filmy z całego świata, które nie znalazły północnoamerykańskiego dystrybutora. Ponadto w ramach MFF w Toronto osobne składy jurorskie przyznają nagrody filmom kanadyjskim. Jest również międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych.
Łącznie w programie TIFF jest czternaście sekcji. Najważniejsze z nich to:
- Centrepiece - filmy fabularne cenionych światowych twórców i twórczyń,
- Discovery - pierwsze lub drugie filmy fabularne danego reżysera/reżyserki,
- Gala Presentations oraz Special Presentations - obie sekcje obejmują północnoamerykańskie, kanadyjskie lub światowe premiery wybitnych twórców bądź filmów z gwiazdorską obsadą.
We wtorek organizatorzy festiwalu opublikowali listę tytułów, które znalazły się w cieszącej się ogromnym prestiżem sekcji Centrepiece. Lista składa się z 43 filmów, reprezentujących 41 państw.
Sekcja Centrepiece - jak czytamy w informacji prasowej TIFF - "docenia i celebruje dokonania światowej kinematografii, zapraszając widzów do zanurzenia się w dynamicznym zestawie współczesnych filmów". "Program (sekcji) odzwierciedla wysiłki TIFF o stworzenie wysokiej jakości platformy międzynarodowego kina i składa się z tytułów docenionych podczas festiwali w różnych zakątkach świata, wyczekiwanych premier autorstwa międzynarodowych i kanadyjskich talentów oraz najnowszych filmów wpływowych i wybitnych filmowców" - wyjaśniono.
"Pełen napięcia i aktualny" film Damiana Kocura
Jedną z 18 tegorocznych światowych premier w ramach Centrepiece będzie uroczysty pokaz drugiej pełnometrażowej fabuły Damiana Kocura "Pod wulkanem". Kocur zachwycił międzynarodową krytykę i publiczność w 2022 roku debiutanckim filmem "Chleb i sól", który otrzymał między innymi Nagrodę Specjalną Jury sekcji Orizzonti MFF w Wenecji.
Główne role w "Pod wulkanem" zagrali: Sofia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiya Karpenko i Fedir Pugachov. Scenariusz filmu jest autorstwa Kocura i Marty Konarzewskiej.
"Czteroosobowa rodzina ukraińska z dnia na dzień staje się grupą uchodźców podczas swoich wakacji na Wyspach Kanaryjskich po tym, jak Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę" - czytamy w opisie filmu na stronie TIFF. Film określony został jako "pełen napięcia i aktualny".
Z materiałów prasowych dowiadujemy się, że rosyjski atak na Ukrainę zmusza młodą rodzinę do pozostania na Teneryfie.
Polska premiera "Pod wulkanem" odbędzie się w ramach Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Kolejny sukces "Dziewczyny z igłą"
Drugim bardzo ważnym polskim akcentem w programie tegorocznej edycji festiwalu w Toronto będzie północnoamerykańska premiera filmu Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą". Duńsko-polsko-szwedzka produkcja znalazła się w sekcji Special Presentations.
Polskim producentem filmu jest Mariusz Włodarski z Lava Film, który współpracuje z von Hornem od 2007 roku przy niemal wszystkich tytułach reżysera (wyjątkiem jest jedynie krótki metraż "Echo" z 2008 roku). Von Horn urodził się w szwedzkim Goteborgu, ale posiada również polskie obywatelstwo. Na co dzień jest miedzy innymi wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi, której jest również absolwentem.
"Dziewczyna z igłą" była jedyną tegoroczną polską produkcją i jedynym filmem wyreżyserowanym przez Polaka w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Cannes. Film wzbudził bardzo pozytywne reakcje, a wielu pisało o nim jako o jednym z faworytów konkursu. Ostatecznie twórcy wrócili z Cannes bez nagrody.
W informacji prasowej Gutek Film - polskiego dystrybutora - czytamy, że twórcy "Dziewczyny z igłą" określili tę historię jako "baśń o straszliwej prawdzie". Scenariusz autorstwa Line Langebek i von Horna luźno sięga do prawdziwych zdarzeń i historii bardzo dobrze znanej w Kopenhadze. Przenosimy się do Danii okresu I wojny światowej, gdzie młoda pracownica kopenhaskiej fabryki - Karoline (w tej roli jedna z najciekawszych duńskich aktorek młodego pokolenia Vic Carmen Sonne), stara się zawzięcie przetrwać w trudnej rzeczywistości.
"Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar (grana przez Trine Dyrholm - laureatkę Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale'15 za rolę w "Komunie" - red.), charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokującą prawdę o swojej mocodawczyni" - czytamy w opisie dystrybutora.
Wśród twórców "Dziewczyny z igłą" znaleźli się: Michał Dymek - autor zdjęć, scenografka Jagna Dobesz, montażystka Agnieszka Glińska oraz kompozytorka Frederikke Hoffmeier. W niemal każdej recenzji, jaka pojawiła się podczas canneńskiego festiwalu w najbardziej opiniotwórczych tytułach branżowych, krytycy podkreślają wybitny efekt pracy każdego z tego grona.
"Dziewczyna z igłą" jest również jednym z filmów Konkursu Głównego FPFF w Gdyni.
To, iż oba tytuły znalazły się w programie festiwalu w Toronto, sprawia, że stają się faworytami wśród filmów, które mogą być oficjalnymi kandydatami Polski do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.
49. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbędzie się w dniach 5-15 września.
Pełna lista filmów sekcji Centrepiece TIFF 2024
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Toronto International Film Festival 2024