Podczas tegorocznej gali Medalu Wolności Słowa w Gdańsku odbędzie się prapremiera nowej piosenki powstałej do słów wiersza Wojciecha Młynarskiego "Niewielkie słowo 'przyzwoitość'".
Fundacja Grand Press wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS ogłosiły konkurs na napisanie kompozycji linii melodycznej do tekstu Wojciecha Młynarskiego. Chodzi o wiersz, który artysta opublikował na Facebooku 22 maja 2016 roku.
Rozglądam się po mej Ojczyźnie i myślę, szczerze zasmucony, że przydałby się dziś polszczyźnie Słownik Wyrazów Zaginionych. Słownik słów niegdyś znanych blisko, które umknęły nam z języka, bo nazywają te zjawiska, których się raczej nie spotyka. Więc gdyby ktoś zapytał mnie, słów takich wskazałbym obfitość, a głównie na literę "Pe" - niewielkie słowo "Przyzwoitość". Znaczyło słowo to niemało, kanaliom krzyżowało szyki, aż wzięło i wyparowało z kultury, nauki, polityki. Dlatego warto by pamięcią w dość nieodległą przeszłość pobiec, gdzie na historii znikł zakręcie tak zwany przyzwoity człowiek. Przypomnieć chcę na parę chwil ja, jak to ten człowiek w desperacji swą wiarę w imponderabilia skrył na wewnętrznej emigracji. Chcę wspomnieć, co ten człowiek kochał, budząc w cwaniaczkach śmiech i litość, a wtedy się przypomni trochę niewielkie słowo - "Przyzwoitość".
"Pisał swe genialne wiersze prawie do końca swych dni. Tego nie zdążył oprawić muzycznie"
Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska uzasadniała, że "Wojciech Młynarski pisał swe genialne wiersze prawie do końca swych dni". - Tego nie zdążył oprawić muzycznie, a my chcielibyśmy, by tak ważny utwór nie tkwił wyłącznie w tomikach poezji, ale był śpiewany przez tych, którzy doceniają nie tylko talent i mądrość Młynarskiego, ale też podzielają jego troskę o naszą ojczyznę. Wierzę, że Polscy twórcy kreatywnie podejdą do naszej, wspólnej z ZAiKS-em i Janem Młynarskim, inicjatywy. Bo wolność słowa to też, a może przede wszystkim, wolność artystycznego wyrazu, którego waga dla budowania demokracji w Polsce jest już zapisana na kartach naszej historii - oświadczyła Mirowska.
Konkurs skierowany jest wyłącznie do polskich kompozytorów, którzy mogą zgłaszać tylko utwory wcześniej niepublikowane, niewykonywane oraz nienagrodzone w innych konkursach. Kompozytor lub kompozytorka najlepszego utworu otrzyma nagrodę pieniężną 10 tys. zł.
Nadesłane prace oceni jury w składzie: Jan Młynarski (jako przewodniczący), Adam Nowak, Ralph Kaminski, Jacek Tarkowski oraz Weronika Mirowska.
Prawykonanie zwycięskiej kompozycji odbędzie się podczas uroczystej gali Medalu Wolności Słowa, 30 sierpnia 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, z transmisją na żywo w TVN24 oraz na portalach pozostałych patronów medialnych wydarzenia.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 maja 2023 roku (do godz. 23.59). Utwory należy zgłaszać za pomocą formularza dostępnego pod adresem: formularz.fundacjagrandpress.pl.
Szczegóły i regulamin konkursu dostępne na stronie: www.fundacjagrandpress.pl/konkurs.
Źródło: Fundacja Grand Press
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Grand Press