88. ceremonia rozdania Oscarów przeszła do historii. Leonardo DiCaprio doczekał się statuetki, "Spotlight" najlepszym filmem, a Inarritu trzecim reżyserem w historii z dwoma nagrodami za reżyserię dwa lata z rzędu. Podsumowujemy Oscary.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) wręczyła swoje nagrody po raz 88.
1. Największe zaskoczenia oscarowej nocy
Wielkim wygranym - mimo wszystko - jest film "Mad Max: Na drodze gniewu", który zgarnął aż sześć statuetek (na 10 nominacji). Dla porównania "Zjawa" na 12 nominacji zdobyła zaledwie trzy nagrody.
Większość oscarowych rozstrzygnięć była dość oczywista. Jednak była kilka zaskakujących: drugoplanowa rola męska, najlepszy film oraz najlepsza piosenka.
Wszyscy krytycy niemal jednym głosem typowali Sylvestra Stallone jako "pewniaka" za rolę w siódmej części serii o Rockym, "Creed: Narodziny legendy". Statuetka trafiła jednak do równie znakomitego Marka Rylance'a za rolę rosyjskiego szpiega w filmie Stevena Spielberga "Most szpiegów".
Zdecydowana większość amerykańskich krytyków uważała "Spotlight" za najlepszy film roku, jednak mało kto wierzył, że produkcja zostanie doceniona. Silnymi faworytami w tej kategorii były "Big Short" oraz "Zjawa". Ostateczny werdykt Akademii (zwycięstwo "Spotlight") został entuzjastycznie przyjęty przez widownię.
Równie zaskakującym rozstrzygnięciem było przyznanie Oscara piosence Sama Smitha "Writing's On the Wall", która pochodzi z ostatniej części przygód Jamesa Bonda "Spectre". Wielu krytyków oceniło ten utwór za najgorszą "bondowską" piosenkę spośród wszystkich 24. Faworytką była Lady Gaga, która nagrała piosenkę "Til It Happens To You” do filmu "The Hunting Ground".
2. Nie zabrakło politycznych komentarzy
W tym roku wszyscy nominowani zostali poproszeni o przesłanie listy osób, którym chcą podziękować w przypadku, gdyby zostali nagrodzeni. Chodziło o to, żeby utrzymać rygor 45-sekundowych wystąpień.
Organizatorzy chcieli również zmienić typową listę wyczytywanych nazwisk w bardziej interesujące wystąpienia. Niestety, nie udało się. Większość nagrodzonych mimowolnie recytowała listę osób, którym należały się podziękowania. Z małymi wyjątkami.
Tom McCarthy, współautor scenariusza do "Spotlight", podkreślił, że "musimy zrobić wszystko, żeby to się nie powtórzyło" (mówił o skandalu pedofilskim w amerykańskim Kościele katolickim).
- Ten film dał głos tym, którzy przetrwali (chodzi o ofiary księży pedofilii - red), a ten Oscar wzmacnia ten głos, który mamy nadzieję, stanie się chórem zwracającym uwagę Watykanu. Papieżu Franciszku, nastał czas, żeby chronić dzieci i przywrócić wiarę - powiedział Michael Sugar, jeden z producentów "Spotlight".
Sacha Baron Cohen odświeżył swoją postać Ali G. podczas prezentacji filmu "Pokój" - jednego z nominowanych w kategorii najlepszy film - zaapelował o stworzenie jeszcze jednej kategorii dla "ciężko pracujących, małych, żółtych ludzików. Chodzi mi oczywiście o Minionki". Stwierdził również, że "reprezentuje wszystkich, którzy zostali pominięci: Willa Smitha, Idrisa Elbę i oczywiście niesamowitego czarnego faceta z 'Gwiezdnych wojen'... Dartha Vadera". Adam McKay odbierając statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu "Big Short", wygłosił ostry komentarz polityczny. - Przede wszystkim, jeśli nie chcecie, żeby duże pieniądze kontrolowały rząd, nie głosujcie na kandydatów, którzy biorą pieniądze od wielkich banków, nafciarzy czy dziwaków z miliardami. Stop! - zakończył swoje przemówienie McKay. Był to czytelny komentarz do finansowania kampanii prezydenckiej Hilary Clinton, która otrzymała 20 mln dolarów od banków i instytucji finansowych.
3. Czerwony dywan - przegląd przez najważniejsze trendy
Noc oscarowa to również bardzo ważne wydarzenie w kontekście świata mody. Już gala Złotych Globów pokazała ciekawe zmianę na czerwonym dywanie: gwiazdy filmu porzuciły wulgarne eksponowanie ciała. Wśród najpiękniejszych kreacji widocznym trendem były kreacje bardzo klasyczne, niejednokrotnie nawiązujące do "złotej epoki" Hollywood (lata 50. XX wieku).
Białe, długie suknie z odsłoniętymi plecami zaprezentowały przepiękne Olivia Wilde, Rooney Mara oraz Priyanka Chopra. Na biel postawiły również Lady Gaga (dość zaskakującym połączeniu sukni balowej i kombinezonu) oraz Joan Collins, której suknia przypominała serialowy kostium Alexis. Na czerwonym dywanie dech zapierały - jak zwykle - stylizacje: Cate Blanchett, Charlize Theron, Julianne Moore, Alicia Vikander oraz Brie Larson. Jedną z najgorzej ubranych gwiazd była Heidi Klum, na której międzynarodowe media nie pozostawiły suchej nitki.
4.Najlepsze momenty prowadzącego
Chris Rock prowadził oscarową galę po raz drugi. Zadebiutował w tej roli 11 lat temu, po czym został okrzyknięty przez wielu krytyków jednym z pięciu najgorszych prowadzących w historii nagrody.
W tym roku poradził sobie nieźle. Nie brakowało ostrych żartów w kontekście oskarżeń o rasizm w Hollywood. - Wyliczyłem 15 czarnych osób w tym wideo. To dużo - powiedział Rock komentując wideo otwierające ceremonię.
W kolejnych słowach prowadzący określił Oscary jako "the White People's Choice Awards" ("nagrody białych ludzi"). Potem było równie ostro. Producenci ceremonii postanowili kontrowersje obrócić w żart i wykorzystali do tego Chrisa Rocka, który odniósł się również do bojkotu części czarnoskórych artystów.
- Jada bojkotująca Oscary, to tak samo jak ja bojkotowałbym majtki Rihanny. Nie byłem zaproszony - ocenił Rock. W dalszych słowach stwierdził, że zamiast bojkotować, artyści powinni skupić się na swojej pracy jak najlepiej potrafią.
Rock również wspomniał, że to nie jest pierwszy rok bez nominacji dla czarnoskórych filmowców. W latach 60. i 70. zdarzały się ceremonie bez udziału Afroamerykanów. - Gdy moja babcia wisiała na drzewie, bardziej przejmowaliśmy się tym, że byliśmy gwałceni i linczowani, niż tym, kto otrzymał nominację do Oscara - stwierdził w ostrych słowach Rock.
Pełna lista nagrodzonych podczas 88. ceremonii Oscarów:
Najlepszy film roku: "Spotlight” Najlepszy reżyser: Alejandro Gonzales Inarritu, "Zjawa” Najlepszy scenariusz oryginalny: "Spotlight” Najlepszy scenariusz adaptowany: "Big Short” Najlepsza aktorka: Brie Larson, "Pokój" Najlepszy aktor: Leonardo DiCaprio, "Zjawa” Najlepsza aktorka drugoplanowa: Alicia Vikander, "Dziewczyna z portretu" Najlepszy aktor drugoplanowy: Mark Rylance, "Most szpiegów” Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Syn Szawła” Węgry Najlepszy film dokumentalny: "Amy” Najlepszy krótki film dokumentalny: "A Girl in the River: The Price of Forgiveness" Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: "Stutterer” Najlepsza animacja: "W głowie się nie mieści” Najlepsza krótka animacja: "Bear Story" Najlepsze zdjęcia: "Zjawa” Najlepszy montaż: "Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepszy dźwięk: "Mad Max: Na drodze gniewu" Najlepszy montaż dźwięku: "Mad Max: Na drodze gniewu" Najlepsza scenografia: "Mad Max: Na drodze gniewu" Najlepsza charakteryzacja: "Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepsze kostiumy: „Mad Max: Na drodze gniewu” Najlepsze efekty specjalne: "Ex Machina" Najlepsza oryginalna muzyka: Ennio Morricone"Nienawistna ósemka" Najlepszy piosenka: "Writing's On the Wall", Sam Smith, "Spectre"
Autor: Tomasz-Marcin Wrona/kk / Źródło: tvn24.pl