Oscary 2016

Oscary 2016

Ennio Moricone jest jednym z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii gatunku. Przez siedem dekad pracy artystycznej skomponował muzykę do 527 filmów. Chociaż na swoim koncie miał już sześć nominacji i Oscara honorowego, to ścieżka do "Nienawistnej ósemki" przyniosła mu pierwszą statuetkę.

Pierwsza w historii transseksualna artystka z nominacją do Oscara ogłosiła bojkot tegorocznej ceremonii. Anohni, znana wcześniej jako Antony Hegarty, otrzymała nominację w kategorii "najlepsza piosenka", jednak producenci nie umożliwili jej występu na gali z powodu "trudności czasowych".

24 lutego polskiego czasu zakończyło się oscarowe głosowanie. 88. ceremonia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej pod wieloma względami będzie szczególna, czego dowodzą liczby. Przygotowaliśmy zestawienie "Oscary 2016 w liczbach", które pomoże wyobrazić sobie wymiar całego oscarowego zamieszania.

Alejandro G. Inarritu jest pierwszym meksykańskim reżyserem nominowanym do Oscara za reżyserię i od razu nagrodzonym za nią i za najlepszy film ("Birdman"). Pierwszym uhonorowanym za reżyserię w Cannes ("Babel") i jedynym, który drugi rok z rzędu tryumfował na rozdaniu nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów. Dziś pobił historyczny rekord Akademii.

Taki dokument zdarza się raz na kilka lat. "Amy" Asifa Kapadii poświęcony zmarłej Amy Winehouse nie miał w zasadzie konkurentów w tegorocznym, oscarowym wyścigu w swojej kategorii. Zgarnął już absolutnie wszystkie liczące się nagrody i zgodni jak nigdy, i krytycy i bukmacherzy w swoich typowaniach wskazywali właśnie na niego. "Arcydzieło gatunku" - powtarza się w większości recenzji, a opinie te potwierdzają widzowie, czyniąc film najchętniej oglądanym brytyjskim dokumentem w historii.

Po zeszłorocznym show, kiedy w kilku przypadkach laureaci przekroczyli limit czasu wystąpienia (wynosił on 45 sekund), producenci zwrócili się do wszystkich nominowanych o przesłanie krótkich przemów. Nazwiska osób, którym nagrodzeni Oscarem będą chcieli podziękować pojawią się na... dolnej belce ekranów naszych telewizorów i monitorach umieszczonych na scenie.

Fani kina niezależnego znają ją z głośnej "Przechowalni numer 12", za którą odebrała m.in. nagrodę Gotham. Po tym, co 26-letnia Brie Larson pokazała jednak w nominowanym do Oscara "Pokoju", Robert Redford miał powiedzieć: "Chyba mamy następczynie Meryl Streep. I być może laureatkę nadchodzących Oscarów". Walcząca o złotą statuetkę dla najlepszej aktorki m.in. z wielką Cate Blanchet i Jennifer Lawrence, Larson uchodzi za faworytkę, na co wskazują zgarniane hurtowo nagrody.

Jennifer Jason Leigh debiutowała jako dziecko ponad 40 lat temu. Rola w "Nienawistnej ósemce" Quentina Tarantino przyniosła amerykańskiej aktorce pierwszą nominację do Oscara.

Rooney Mara zadebiutowała ponad 10 lat temu, jednak sławę i pierwszą nominację do Oscara zdobyła dzięki roli w "Dziewczynie z tatuażem" w 2012 roku. Rola Therese w "Carol" Todda Haynesa może przynieść jej pierwszą statuetkę w karierze.

27-letnia szewdzka aktorka nominacje dostała za rolę w filmie "Dziewczyna z portretu". Międzynarodową sławę zyskała wcielając się w uwodzicielskiego, ale niebezpiecznego androida w filmie Alexa Garlanda "Ex Machina".

Christian Bale nominowany jest za rolę w filmie Adama McKaya "Big Short". Aktor jest nominowany po raz trzeci; Oscara dostał w 2011 r. za film "Fighter".

Rolą Joanny Hoffman w filmie "Steve Jobs" Winslet zdobyła siódmą nominację do Oscara. W 2008 roku otrzymała statuetkę za rolę w filmie "Lektor".

Sylvester Stallone powrócił do roli Rockyego po 40 latach. Rolą w "Creed: Narodziny legendy" przełamał złą passę i serię nominacji do Złotych Malin.