Oscary 2016

Oscary 2016

Watykan z uznaniem przyjął wiadomość o Oscarze dla filmu "Spotlight" o pedofilii w Kościele w Bostonie. Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi pozytywnie ocenił też to, że kardynał George Pell złożył zeznania w sprawie skandalu w Australii.

Ennio Moricone jest jednym z najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej w historii gatunku. Przez siedem dekad pracy artystycznej skomponował muzykę do 527 filmów. Chociaż na swoim koncie miał już sześć nominacji i Oscara honorowego, to ścieżka do "Nienawistnej ósemki" przyniosła mu pierwszą statuetkę.

Po zdobyciu Oscara przez Leonardo DiCaprio nie skończyła się długa fala memów wyśmiewających historię walki aktora o tę nagrodę. Internauci nie odpuszczają i dają upust swojej wyobraźni. W sieci pojawiło się m.in. wideo, na którym aktor odbierając statuetkę Oscara zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia. Nagranie zaskakuje formą.

440 tys. wpisów w minutę. Tak Leonardo DiCaprio pobił rekord wspomnień na Twitterze. Był głównym, choć nie jedynym bohaterem mediów społecznościowych, które minionej nocy zostały zdominowane przez Oscary.

Pierwsza w historii transseksualna artystka z nominacją do Oscara ogłosiła bojkot tegorocznej ceremonii. Anohni, znana wcześniej jako Antony Hegarty, otrzymała nominację w kategorii "najlepsza piosenka", jednak producenci nie umożliwili jej występu na gali z powodu "trudności czasowych".

Alejandro G. Inarritu jest pierwszym meksykańskim reżyserem nominowanym do Oscara za reżyserię i od razu nagrodzonym za nią i za najlepszy film ("Birdman"). Pierwszym uhonorowanym za reżyserię w Cannes ("Babel") i jedynym, który drugi rok z rzędu tryumfował na rozdaniu nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów. Dziś pobił historyczny rekord Akademii.

Po atakach terrorystycznych w San Bernardino (USA) oraz w Paryżu, organizatorzy tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów zapowiadają szczególne środki bezpieczeństwa. - Z dużą ostrożnością chcemy podjąć wszystkie środki jakimi dysponujemy, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i oglądającym - powiedział przedstawiciel policji w Los Angeles.

Meryl Streep nie ma problemu z Oscarami, choć i ją, jako zdobywczynię trzech statuetek przy aż 19 nominacjach, Steve Martin potrafi nazwać największą przegraną w historii kina. Ale Akademia nie potrafiła docenić przez dekady wielu aktorek, bez których historię kina trudno sobie wyobrazić. Jak pokazuje nasza lista 25 ewidentnie pokrzywdzonych, Oscary nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością.

Po zeszłorocznym show, kiedy w kilku przypadkach laureaci przekroczyli limit czasu wystąpienia (wynosił on 45 sekund), producenci zwrócili się do wszystkich nominowanych o przesłanie krótkich przemów. Nazwiska osób, którym nagrodzeni Oscarem będą chcieli podziękować pojawią się na... dolnej belce ekranów naszych telewizorów i monitorach umieszczonych na scenie.

Oscarowa noc dla jednych będzie momentem euforii, dla innych zakończy się rozczarowaniem. Na pocieszenie pozostanie torba upominkowa, którą co roku otrzymują wszyscy nominowani w głównych kategoriach. Tym razem znajdą się w niej prezenty o wartości 200 tys. dolarów. Wśród nich m.in. piesza wyprawa po Japonii czy zabieg "wampirzego liftingu" piersi.

Znany reżyser Spike Lee oświadczył, że nie weźmie udziału w gali rozdania najcenniejszych w branży filmowej nagród Oscara, która odbędzie się pod koniec lutego. Powodem jest to, że nominowani do nagrody są prawie wyłącznie biali.