"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

Źródło:
tvn24.pl
Msza św. w intencji Jadwigi Barańskiej w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie
Msza św. w intencji Jadwigi Barańskiej w Kościele Środowisk Twórczych w WarszawieJustyna Kobus/tvn24.pl
wideo 2/3
pogrzeb JB

Przyjaciele i artyści pożegnali w środę Jadwigę Barańską podczas mszy w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb aktorki odbył się w Los Angeles, gdzie od wielu lat mieszkała.

Cmentarz w Los Angeles nie jest jednak ostatecznym miejscem spoczynku wielkiej aktorki.

W odczytanym w Kościele Środowisk Twórczych liście, jaki Jerzy Antczak - wybitny reżyser i mąż artystki - przesłał do duszpasterza środowisk twórczych ks. Andrzeja Lutra czytamy: "Dzisiaj oddajemy część prochów Jadzi amerykańskiej ziemi, która była miejscem jej zamieszkania przez wiele lat. W 2025 roku przywieziemy je do Polski, aby w 90. rocznicę urodzin przypadającą na 21 października, spoczęła w ojczyźnie, z której nigdy duchowo nie wyjechała".

Tydzień przed pogrzebem na Forest Lawn Memorial Park, 13 października, w polskim kościele w Los Angeles podczas nabożeństwa artystkę żegnali amerykańscy przyjaciele. W pożegnaniu uczestniczyła także konsul generalna RP Paulina Kapuścińska, która przekazała Jerzemu Antczakowi przyznany pośmiertnie artystce za zasługi dla polskiej kultury Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Antczak podczas nabożeństwa w polskim kościele w Los AngelesFacebook, Jerzy Antczak

Pożegnanie ikony polskiego kina

Podczas mszy w Kościele Środowisk Twórczych, celebrujący ją ksiądz Andrzej Luter mówił o aktorskim fenomenie Jadwigi Barańskiej. Podkreślał, że choć nie grała w kinie dużo - przede wszystkim genialną rolą Barbary Niechcic w "Nocach i dniach" nakręconych przez męża Jerzego Antczaka - "przeszła do historii kina i kultury". Ta kreacja uczyniła ją ikoną X Muzy, a film jak wiadomo zdobył nominację do Oscara.

W wywiadzie jakiego Jerzego Antczak udzielił tvn24.pl podkreślał zresztą, że to właśnie ona była pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia, wymuszając niemal na nim lekturę książki Marii Dąbrowskiej, do której przez lata nie mógł się przekonać.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jerzy Antczak: przez całe długie życie prowadzony na smyczy przeznaczenia

Niezwykle poruszającej mszy pożegnalnej towarzyszył słynny "Walc" z "Nocy i dni" skomponowany przez Waldemara Kazaneckiego. Widoczne podczas nabożeństwa zdjęcie Jadwigi Barańskiej pochodzi z FPFF w Gdyni, gdzie w 2015 roku odebrała Diamentowe Lwy dla Najlepszej Polskiej Aktorki 40-lecia, właśnie za rolę Barbary Niechcic w "Nocach i dniach".

Msza św. w intencji Jadwigi Barańskiej w Kościele Środowisk Twórczych w WarszawieJustyna Kobus/tvn24.pl

Andrzej Luter (nie tylko duszpasterz i doktor teologii, ale również uznany krytyk filmowy) wspominał też znakomite role jakie Barańska stworzyła w Teatrze Telewizji. Choćby w kultowych adaptacjach dwóch jednoaktówek Czechowa - "Oświadczyny" i "Jubileusz". Przypomniał też nieco zapomniany rozdział jej twórczości, jakim był śpiew i znakomite wykonania przedwojennych szlagierów, wcześniej należących do repertuaru Hanki Ordonówny.

Zmarłą artystkę żegnała także aktorka Magdalena Zawadzka, prywatnie jej bliska przyjaciółka. Gwiazda "Nocy i dni" była matką chrzestną jej syna Jana Holoubka, dziś cenionego reżysera.. Podkreśliła, że w hierachii wartości Jadwigi Barańskiej zawsze na pierwszym miejscu była rodzina. To dla niej bez żalu zrezygnowała z uprawianego zawodu, wyjeżdżając w końcu lat 70. z mężem i synem z Polski do Stanów Zjednoczonych, u szczytu kariery.

Jak się okazało na zawsze.

Jadwiga Barańska i Jerzy Bińczycki w "Nocach i dniach"PAP/Archiwum

Aktorskie zwierzę

Jadwiga Barańska przyszła na świat 21 października 1935 roku. Rodzina mamy pochodziła z Kurlandii i miała niemieckie korzenie. Ojciec zmarł zamęczony przez niemieckich okupantów w 1943 roku.

W książce Łukasza Maciejewskiego "Aktorki" opowiadała: "Urodziłam się w Łodzi. Jestem jedynaczką. Ojciec osierocił mnie, kiedy miałam osiem lat. Zabrali go na roboty do Niemiec. Tam zachorował na tyfus. Uciekł. Złapali go i przetransportowali do Polski. Znalazł się w Łodzi, na Radogoszczy, w szpitalu tylko dla Polaków. Umarł. Był rok 1944, Niemcy wycofywali się i podpalili szpital razem z chorymi. Zapach palących się ludzkich ciał pamiętam do dziś".

Do szkoły poszła zaraz po wojnie. To, co zapamiętała z tego okresu, to trupy radzieckich żołnierzy leżące na ulicach. I głód. Tak wielki, że mama wysłała ją do bogatego sąsiada, by sprzedała mu medalik od Pierwszej Komunii Świętej - z Matką Boską Częstochowską, co bardzo przeżyła.

Z mamą łączyła ją przez całe życie niezwykła więź i to jej zawdzięcza miłość do teatru. Kiedy oświadczyła, że chce być aktorką, nie było zaskoczenia. Egzamin na wydział aktorski do łódzkiej Szkoły Filmowej za pierwszym podejściem jednak oblała. Usłyszała, że jest za chuda, za brzydka i niezdolna. Najlepiej żeby zapomniała o aktorstwie. Ten surowy werdykt wygłosił zasiadający w komisji egzaminacyjnej Jerzy Antczak, który zablokował jej przyjęcie. Opowiadano to potem jak anegdotę.

Nie dostała się także do warszawskiej szkoły, ale profesor Aleksander Bardini namówił ją, by zdawała ponownie za rok. Dostrzegł jej możliwości. Za drugim podejściem egzamin do Szkoły Filmowej w Łodzi zdała śpiewająco. Gdy była na drugim roku studiów, surowy egzaminator, który oblał ją na starcie, odkrył, że był w błędzie - Barańska okazała się bardzo zdolną aktorką. - Gdzieś po roku zobaczyłem, że jest nie tylko utalentowana, ale też przepiękna! Zakochaliśmy się w sobie. Minął kolejny rok i ku zaskoczeniu wszystkich, wzięliśmy ślub - mówił Jerzy Antczak.

Młodziutka Barańska grała tuż po studiach z sukcesami na scenie Teatru Klasycznego i Polskiego w Warszawie. Gdy w 1963 roku Antczak przyjął stanowisko Naczelnego Reżysera Telewizji Polskiej i Dyrektora Teatru Telewizji, niektórzy spodziewali się, że będzie obsadzał głównie żonę.

-  Ja wyreżyserowałem 130 Teatrów Telewizji, Jadzia zagrała chyba w dziesięciu. Nigdy nie zdarzyło się, by poprosiła "Jerzy, daj mi tę rolę". To nie było w jej stylu – opowiadał Antczak.

Wszystkie jej role nakręcone dla Teatru Telewizji to były to wybitne kreacje, które stawały się artystycznymi wydarzeniami. Obok już wymienionych warto przypomnieć "Skowronka" Jean Anouilha - opowieść o Joannie d'Arc, czy "Szklaną menażerię" Tennessee’a Williamsa., gdzie wcieliła się w postać nieśmiałej, zakompleksionej Laury.

W 1968 roku Barańska zadebiutowała na dużym ekranie - zagrała tytułową hrabinę Cosel, kochankę Augusta II Mocnego, którą najpierw rozwiódł z mężem, a potem porzucił i uwięził na długie lata. Film był adaptacją powieści Kraszewskiego i odniósł sukces, ale było to ledwie preludium przed genialną kreacją w "Nocach i dniach".

Dziś trudno uwierzyć że nikt nie chciał tego filmu, a branża wróżyła mu klęskę. Największe emocje zaś budził fakt, że główną rolę grała żona reżysera. Nieważna, że wręcz urodzona do roli. Twórcom rzucano kłody pod nogi.

- Żeby uzyskać upragniony efekt, reżyser robi kilka dubli. Ja nie mogłem sobie na nie pozwolić, bo ograniczono mi taśmę, a przecież rzadko zdarza się aktor, któremu wystarcza jeden dubel – opowiadał Antczak. Barańskiej jednak wystarczał.

-  Jak ona grała! – opowiadał reżyser. W najbardziej dramatycznych dla Barbary momentach potrzebowała tylko chwili skupienia – żadnej gliceryny, łzy ciekły same, twarz wykrzywiała się w grymasie bólu. To było mistrzostwo! Pokazała, że jest aktorskim zwierzęciem.

Film miał premierę na festiwalu w Gdańsku i jak reżyser wspominał: "Warszawka przyjechała, żeby umrzeć ze śmiechu. Spodziewano się klęski i nudy". Tymczasem dostaliśmy arcydzieło. Barańska stworzyła kreację w pełni oddającą targające Barbarą sprzeczności. Na przemian czuła i szorstka, mocno stąpająca po ziemi, choć liryczna w swej tęsknocie za mężczyzną-marzeniem, stworzyła niepowtarzalną kreację. Gdyby grała w filmie anglojęzycznym, bez wątpienia otrzymałaby za nią Oscara. Za oceanem krytycy zresztą pisali: "Aktorki amerykańskie całe życie marzą o takiej roli" i określali film mianem "polskiego 'Przeminęło z wiatrem'".

Prócz Złotych Lwów na FPFF (wtedy w Gdańsku) i nominacji do Oscara film otrzymał worek wyróżnień na całym świecie. Barańska odebrała także Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

W 2002 roku The American Cinemateque zorganizował festiwal "Złoty wiek filmów realizowanych na taśmie 70 mm". Wybrano wówczas sześć tytułów, wśród których znalazły się same arcydzieła: "Ben Hur", "W 80 dni dookoła świata", "Lawrence z Arabii", "Dźwięki muzyki", "2001: Odyseja kosmiczna" oraz właśnie "Noce i dnie", które jako jedyne reprezentowały kino z Europy.

Czy możliwe, że po takich sukcesach, wyjeżdżając z Polski i porzucając zawód, Jadwiga Barańska nie żałowała swojej decyzji? W rozmowie w Gdyni tłumaczyła, że nie ma w sobie genu rywalizacji, potrzeby ścigania się na sukcesy, może dlatego nie cierpiała po rozstaniu z aktorstwem.

Cztery dekady po premierze filmu, w 2015 roku, za rolę Barbary Niechcic, otrzymała tytuł Najlepszej Polskiej Aktorki 40-lecia. "Noce i dnie" wybrano zaś Najlepszym Filmem. Nagrodą były wspomniane Diamentowe Lwy. Obraz pokonał m.in. "Ziemię obiecaną" Andrzeja Wajdy, a Barańska - Krystynę Jandę w "Przesłuchaniu".

Jadwiga Barańska i Jerzy Bińczycki w filmie "Noce i dnie" w reżyserii Jerzego AntczakaIreneusz Radkiewicz/CAF/PAP

Pożegnanie

Jadwiga Barańska wróciła jeszcze raz na duży ekran, gdy w 2001 roku Antczak nakręcił film "Chopin. Pragnienie miłości". Zagrała matkę Fryderyka, Teklę Justynę Chopin. Była też współautorką scenariusza do filmu. Wcześniej samodzielnie napisała także scenariusz do "Damy Kameliowej", która była jej powrotem do kina po 20-letniej przerwie.

Barańska i Antczak zaczęli odwiedzać Polskę regularnie od lat 90. Oboje mówili o wielkiej tęsknocie. W rozmowie w 2015 r. aktorka mówiła, że za każdym razem gdy tu przyjeżdża, ma uczucie, jakby nigdy z Polski nie wyjechała. Oboje zresztą żyli zawsze polskimi sprawami.

Przez ostatnie dwa lata aktorka bardzo ciężka chorowała. Miała poważne kłopoty ze wzrokiem, co ją załamało, traciła chęć do życia. Jerzy Antczak regularnie dzielił się w mediach społecznościowych wiadomościami o jej stanie zdrowia, a ogromny odzew fanów jej talentu pokazywał, jak wciąż jest kochana, mimo długiej przerwy w zawodzie. To mobilizowało ją do walki z chorobą.

Odeszła 25 października, cztery dni po swoich 89 urodzinach.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook, Jerzy Antczak

Pozostałe wiadomości

Podczas piątkowej demonstracji w Belgradzie 67-letni mężczyzna wjechał samochodem w tłum, raniąc cztery osoby. Mężczyzna trafił do aresztu. W Serbii cyklicznie odbywają się antyrządowe protesty po tym, jak na początku listopada zawaliła się część dachu dworca kolejowego w Nowym Sadzie.

Protest po zawaleniu się dachu. W tłum wjechał samochód

Protest po zawaleniu się dachu. W tłum wjechał samochód

Źródło:
PAP, Reuters

53-letni Mirosław Kurkowski od 3 grudnia nie nawiązał kontaktu z rodziną. Zaginiony jest profesorem jednej z warszawskich uczelni wyższych. - Zostawił w domu laptop i książki, zjadł coś, a także napisał kartkę z informacją, że wychodzi "na miasto" - mówi żona zaginionego. Trwają poszukiwania.

Zaginął profesor warszawskiej wyższej uczelni. Poszukiwania Mirosława Kurkowskiego

Zaginął profesor warszawskiej wyższej uczelni. Poszukiwania Mirosława Kurkowskiego

Źródło:
PAP

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, stwierdziła, że wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby niezgodne ze standardami, a więc niedopuszczalne. Uwagi i zalecenia Komisji opisał wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

Komisja Wenecka zabrała głos w sprawie polskich sędziów

Komisja Wenecka zabrała głos w sprawie polskich sędziów

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński został pozbawiony immunitetu. Może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej w sprawie o pobicie. Dziennikarze na korytarzu sejmowym zapytali go o to, w jaki sposób Zbigniew Komosa go zaatakował. Wywiązała się dyskusja. - Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać? Szczególnie pani. Zapamiętamy to - powiedział dziennikarzom.

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Prezes PiS ostrzegł dziennikarkę, że ją zapamięta. "Jak macie w ogóle czelność ze mną w ten sposób rozmawiać?"

Źródło:
Fakty TVN

Icchak Hercog, prezydent Izraela, skontaktował się w tym tygodniu z amerykańskim miliarderem Elonem Muskiem i poprosił go o pomoc w ożywieniu negocjacji o rozejmie w Strefie Gazy, które umożliwiłyby uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas - podał dziennik "Financial Times".

"Niekonwencjonalne posunięcie" Izraela. "Pokazuje skalę wpływów Muska"

"Niekonwencjonalne posunięcie" Izraela. "Pokazuje skalę wpływów Muska"

Źródło:
PAP, "Financial Times"

Prokuratura złożyła do sądu wniosek o umorzenie sprawy napaści na ulicy Grójeckiej. Ninę zaczepił natarczywy mężczyzna bez koszulki. Chciał, by z nim poszła. Stanowczo odmówiła, wtedy agresor podniósł ją i ciągnął za nogi. Odpuścił, bo zaczęła krzyczeć, zareagowali też ochroniarze z pobliskiego budynku. Kluczowa w sprawie była opinia biegłych psychiatrów.

Nad ranem zaatakował kobietę, ciągnął ją za nogi. Decyzja prokuratury

Nad ranem zaatakował kobietę, ciągnął ją za nogi. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Dwóch graczy z Niemiec wygrało po 60 milionów euro. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 2 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 6 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Dwie ogromne wygrane

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Dwie ogromne wygrane

Źródło:
tvn24.pl

- Patrząc na to, jak rozkładają się głosy, myślę, że kandydatką ze zdecydowaną przewagą jest wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat - powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24 europoseł i współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń, odpowiadając na pytanie o to, kogo jego ugrupowanie wystawi w wyborach prezydenckich.

Na kogo postawi Lewica? Biedroń o kandydatce "ze zdecydowaną przewagą"

Na kogo postawi Lewica? Biedroń o kandydatce "ze zdecydowaną przewagą"

Źródło:
TVN24

- Dopóki nie zatrzymacie tej brutalnej wojny, nie powinniście tu być - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski do swojego rosyjskiego odpowiednika podczas obrad Rady Ministerialnej OBWE na Malcie. Do tych słów odniósł się gospodarz spotkania, szef MSZ Malty Ian Borg.

"Nie powinniście tu być". Na apel Sikorskiego odpowiedział gospodarz obrad

"Nie powinniście tu być". Na apel Sikorskiego odpowiedział gospodarz obrad

Źródło:
TVN24, PAP

Niedźwiedź polarny zaatakował małżeństwo z Kanady. Do zdarzenia doszło w mieście Fort Severn w prowincji Ontario. Mężczyzna wskoczył na zwierzę, aby ochronić żonę przed atakiem i sam został ranny. Jak podała miejscowa policja, odniósł poważne obrażenia.

Skoczył na niedźwiedzia, aby uratować żonę przed atakiem

Skoczył na niedźwiedzia, aby uratować żonę przed atakiem

Źródło:
CNN, CTV News, tvnmeteo.pl

Premier Donald Tusk napisał na platformie X, że według niego "ludzie władzy powinni szczególnie przestrzegać prawa i odpowiadać za każde jego naruszenie". Zaznaczał, że dotyczy to "nawet prezesa".

Tusk: niedobrze mi się robi

Tusk: niedobrze mi się robi

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchylił Jarosławowi Kaczyńskiemu immunitet w sprawie oskarżenia go o pobicie aktywisty, ale nie w sprawie zniszczenia wieńca w trakcie miesięcznicy smoleńskiej. W tym drugim przypadku przeciw uchyleniu głosowali też, poza PiS-em, między innymi przedstawiciele Konfederacji i większość członków klubów PSL i Polski 2050.

Kto jak głosował w sprawie immunitetu Kaczyńskiego

Kto jak głosował w sprawie immunitetu Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

- Konfederacja nie proponuje kary śmierci za aborcję - zapewniał w "Tak jest" w TVN24 przedstawiciel tego ugrupowania Wojciech Machulski. Odniósł się do słów prezesa młodzieżówki Konfederacji Korony Polskiej, który zasugerował, że taka powinna być kara za przerywanie ciąży. O możliwościach zmiany prawa aborcyjnego mówił też Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych z Lewicy.

Sugestia kary śmierci za aborcję. "To nie jest zdanie Konfederacji"

Sugestia kary śmierci za aborcję. "To nie jest zdanie Konfederacji"

Źródło:
TVN24

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w popołudniowym szczycie wybrali trasę S8. W okolicach Pruszkowa doszło do kolizji. Rozbitych jest siedem samochodów, nikt nie ucierpiał.

Siedem aut rozbitych, karambol na S8

Siedem aut rozbitych, karambol na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jest on obecnie w bardzo stabilnym miejscu - powiedziała Demi Moore, spytana w studiu CNN o stan zdrowia Bruce'a Willisa. W ubiegłym roku u aktora zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe, jedną z form demencji. Od czasu postawienia diagnozy cieszy się on niezmiennym wsparciem Moore, swojej byłej żony.

Nowe informacje o stanie zdrowia Bruce'a Willisa

Nowe informacje o stanie zdrowia Bruce'a Willisa

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sąd skazał na karę dożywocia mężczyznę, który w ubiegłym roku zabił Anastazję, 27-letnią Polkę, na greckiej wyspie Kos - informują media w piątek po południu. Proces 33-letniego Sallahudina S., obywatela Bangladeszu pracującego na Kos, wstrząsnął tą spokojną, żyjącą z turystyki wyspą.

Media: wyrok po zabójstwie 27-letniej Polki na wyspie Kos

Media: wyrok po zabójstwie 27-letniej Polki na wyspie Kos

Źródło:
TVN24, PAP, WP

Dwaj mężczyźni w wieku 49 i 31 lat podejrzani są o uprowadzenie na jednej z ulic w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) 33-letniej kobiety. Policja dostała zgłoszenie, że sprawcy wciągnęli ją do samochodu i odjechali. Na pomoc ruszyli wszyscy policjanci tamtejszej komendy. Jeden z patroli zatrzymał auto, w którym byli podejrzani oraz uprowadzona kobieta.  

Mieli wciągnąć ją na ulicy do auta i odjechać. Na nogi została postawiona cała komenda policji

Mieli wciągnąć ją na ulicy do auta i odjechać. Na nogi została postawiona cała komenda policji

Źródło:
tvn24.pl

Pas ruchu się kończył, jednak to nie powstrzymało kierowcy mercedesa, który jechał dalej. Ostatnie auto wyprzedził, jadąc "powierzchnią wyłączoną z ruchu" i na przejściu dla pieszych. Nagrał to inny kierowca, a nagranie wysłał policji. Sprawcy może grozić nawet 30 tysięcy złotych kary.

Jezdnia się kończyła, a on nie zwalniał. Nagranie

Jezdnia się kończyła, a on nie zwalniał. Nagranie

Źródło:
KWP Bydgoszcz

Rumuński Sąd Konstytucyjny unieważnił wybory prezydenckie i zarządził rozpoczęcie od nowa procesu wyborczego. Media w związku z tym analizują możliwe scenariusze, dotyczące tego, kto będzie w najbliższym czasie rządzić krajem. Mandat prezydenta Klausa Iohannisa wygaśnie 21 grudnia. Iohannis wypowiedział się już w tej sprawie.

Wybory unieważnione, mandat prezydenta wkrótce wygaśnie. Iohannis: pozostanę na stanowisku

Wybory unieważnione, mandat prezydenta wkrótce wygaśnie. Iohannis: pozostanę na stanowisku

Źródło:
PAP, Digi24

Łowcy cieni z Centralnego Biura Śledczego Policji wytropili w Warszawie na Woli obywatela Rosji - Dmitrija V., który był ścigany na podstawie postanowienia wydanego przez warszawską prokuraturę okręgową. Wniosek o ekstradycję złożył Departament Sprawiedliwości USA.

Rosjanin w rękach łowców cieni. Czekają na niego Amerykanie

Rosjanin w rękach łowców cieni. Czekają na niego Amerykanie

Źródło:
PAP

Telefon ministra spraw zagranicznych Francji Jean-Noela Barrota został zhakowany - podały w piątek francuskie media. Z telefonu została wysłana wiadomość do szefa MSZ Bahrajnu.

Atak hakerski na telefon ministra

Atak hakerski na telefon ministra

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali w Myślenicach 54-letniego kierowcę, który podczas kontroli drogowej chciał im wręczyć 20 tysięcy złotych w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.

Złapali pijanego kierowcę, zaoferował im 20 tys. zł

Złapali pijanego kierowcę, zaoferował im 20 tys. zł

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec uratował życie swojemu ojcu, zawiadamiając sąsiadów, gdy mężczyzna stracił przytomność. O interwencji poinformowały czeskie służby, chwaląc refleks pięciolatka i organizując specjalnie dla niego wyjątkowe wydarzenie.

Pięciolatek uratował życie swojemu ojcu. "Zareagował natychmiastowo"

Pięciolatek uratował życie swojemu ojcu. "Zareagował natychmiastowo"

Źródło:
tvn24.pl

Jerzy Owsiak zwrócił się w mediach społecznościowych z "gorącą prośbą" do osób związanych z onkologią i hematologią dziecięcą, aby nie mieli wobec posła PiS Jana Kanthaka "nawet jednego grama złości, niechęci". Szef WOŚP zareagował w ten sposób na nagranie, na którym Kanthak wylewa kawę ze stacji Orlenu w związku z zapowiedzą koncernu, że weźmie on udział w najbliższym finale WOŚP.

Jerzy Owsiak z "gorącą prośbą": kiedy zgłosi się do Was ten Pan...

Jerzy Owsiak z "gorącą prośbą": kiedy zgłosi się do Was ten Pan...

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Producent wódki Stoli złożył wniosek o upadłość. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności koncernu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako uzasadnienie swojego wniosku firma wskazała mniejszy popyt na napoje spirytusowe, poważny cyberatak, który sparaliżował jej działalność, oraz kilkuletnią walkę z Rosją w sądzie.

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Źródło:
CNN

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem, które może pojawić się tej nocy oraz w sobotę o poranku na drogach i chodnikach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uważajmy, bo będzie niebezpiecznie ślisko. Są żółte alarmy

Uważajmy, bo będzie niebezpiecznie ślisko. Są żółte alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press

Nie żyje Stanisław Tym. Aktor i satyryk, niezapomniany Ryszard Ochódzki z "Misia" i kaowiec z "Rejsu", miał 87 lat. - Wielu z nas, a zwłaszcza młodsze pokolenia, patrzy na PRL oczami Staszka Tyma - wspomina zmarłego Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".

Stanisław Tym nie żyje. "Przez całe pokolenia kształtował poczucie humoru Polaków"

Stanisław Tym nie żyje. "Przez całe pokolenia kształtował poczucie humoru Polaków"

Źródło:
Polityka, TVN24, PAP

Już kilkadziesiąt razy sądy rejonowe w Warszawie orzekały w sprawie protestów aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Wiemy, jakie decyzje zapadały.

Grzywny, nagany, prace społeczne. Sprawdziliśmy, jak sądy karzą aktywistów z Ostatniego Pokolenia

Grzywny, nagany, prace społeczne. Sprawdziliśmy, jak sądy karzą aktywistów z Ostatniego Pokolenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart odbyła kilkugodzinne konsultacje z dyrektorami Okręgowych Ośrodków Wychowawczych. Spotkanie jest konsekwencją wydarzeń w Jerzmanicach-Zdroju na Dolnym Śląsku. Dwóch pracowników tamtejszego ośrodka usłyszało zarzuty znęcania się nad wychowankami. 13-latek nadal walczy w szpitalu o życie. - Te trudne chwile dotykają nas wszystkich, ale musimy wspólnie znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam wyciągnąć wnioski z tej sytuacji - powiedziała wiceministra.

Wychowawca podejrzany o pobicie 13-latka. Spotkanie wiceministry z dyrektorami ośrodków

Wychowawca podejrzany o pobicie 13-latka. Spotkanie wiceministry z dyrektorami ośrodków

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy, która wydłuża urlop macierzyński rodzicom wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Nowela trafi teraz do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków. Jest decyzja

Źródło:
PAP