Złote i Srebrne Lwy 45 festiwalu filmowego w Gdyni zostaną przyznane przez jury, na czele którego stanie Lech Majewski, twórca tak głośnych filmów jak "Młyn i krzyż", "Dolina Bogów" czy "Wojaczek". W jury zasiądą też m.in. aktorzy Grażyna Błęcka-Kolska i Cezary Pazura, reżyser Jan P. Matuszyński i pisarka Dorota Masłowska. Festiwal odbędzie się w całości online w dniach od 8 do 12 grudnia.
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2020 odbędzie się trzy miesiące później niż zwykle. Najważniejsza krajowa impreza filmowa, mimo wcześniejszych zapowiedzi przełożenia jej na rok przyszły, ostatecznie odbędzie się - wyłącznie w wersji online - od 8 do 12 grudnia.
Jak podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej transmitowanej w mediach społecznościowych dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, uczyniono tak na wyraźną prośbę filmowców.
W opinii szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego w obecnej trudnej dla branży sytuacji odwołanie FPFF Gdynia 2020, mogłoby też zostać potraktowane jako "zły komunikat, demotywujący do dalszych działań". Śmigulski podkreślił, że gdyński festiwal co roku odpowiada na pytanie: "w jakim punkcie znajduje się polska kinematografia" i traktowany jest jak jej symbol.
Jak zwykle najwięcej emocji budzi Konkurs Główny, którego pracom w br. przewodzić będzie światowej sławy artysta - reżyser, poeta i malarz Lech Majewski. Jak pisaliśmy już wcześniej, tym razem wystartuje w nim 14 filmów fabularnych.
Festiwal inny niż wszystkie
Nowy dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Kolankiewicz przypomniał, że w tym roku wśród 14 tytułów w konkursie głównym, znalazło się aż sześć debiutów i cztery drugie filmy w dorobku reżyserów.
- Starałem się skomponować tę filmową paletę z bardzo różnych kolorów - mówił Kolankiewicz. - Z jednej strony uwzględniłem filmy gatunkowe, z drugiej strony również filmy bardziej eksperymentalne - w tym nawet jedną animację. Chciałem również pokazać produkcje znanych doskonale zwycięzców gdyńskiego festiwalu. Zależało mi na tym, by ta selekcja pokazywała możliwie najszersze spektrum polskiej kinematografii - podkreślił.
Wśród filmów głównego konkursu znalazł się m.in. nasz tegoroczny kandydat do Oscara "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, a także znany już obraz nominowanego w br. do złotej statuetki Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter". Nie zabraknie też obsypanego już nagrodami debiutu reżyserskiego Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" czy "Magnezji" Macieja Bochniaka.
W jury konkursu głównego obok Lecha Majewskiego zasiądą: aktorzy Grażyna Błęcka-Kolska i Cezary Pazura, reżyser Jan P. Matuszyński i pisarka Dorota Masłowska, operator Ryszard Lenczewski, producentka filmowa Klaudia Śmieja-Rostworowska oraz kompozytor i dźwiękowiec Marcin Lenarczyk.
Po raz pierwszy też, z inicjatywy PISF, zaistnieje konkurs filmów mikrobudżetowych, do którego trafiło sześć tytułów. Tutaj pracami jury pokieruje reżyser Filip Bajon.
Dostęp do znacznej części filmów będą mieli akredytowani przedstawiciele branży i dziennikarze. Spotkania, debaty i inne wydarzenia towarzyszące będą natomiast otwarte dla publiczności. Dystrybutorzy i produceni filmowi obawiają się bowiem udostępnienia premierowych tytułów online, by nie padły one ofiarą piratów.
Organizatorzy planują jednak zaraz po otwarciu kin zorganizowanie w kilku miastach w Polsce replik festiwalu, gdzie obejrzeć można będzie wszystkie konkursowe tytuły.
Twórca autorskiego kina na czele jury
Lech Majewski publiczności na całym świecie znany jest przede wszystkim jako twórca oryginalnego, autorskiego kina, ale także jako poeta i malarz, autor głośnych wideoartów.
Urodzony w Katowicach w 1953 roku artysta, od 1981 roku pracuje przede wszystkim za granicą. Majewski najpierw studiował malarstwo w ASP w Krakowie, jest także absolwentem reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego samodzielnym debiutem fabularnym był "Rycerz" (1980), wysoko oceniony w Wielkiej Brytanii i USA.
Kolejne jego filmy "Wojaczek", "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich" czy głośny, malarski "Młyn i krzyż" prezentowane były na festiwalach filmowych m.in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie i Montrealu, zdobywając wiele nagród.
Jego ostatnia produkcja filmowa "Dolina Bogów" prezentowana był w Konkursie Głównym ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni. Z kolei wideoarty, fotografie i rzeźby Majewskiego pokazywało wiele muzeów i galerii świata.
Lech Majewski był także pierwszym Polakiem, któremu nowojorskie Museum of Modern Art zorganizowało indywidualną retrospektywę. Rok później instalacja "KrewPoety" stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Inny cykl jego wideoartów "Bruegel Suite" był prezentowany w paryskim Luwrze, w Tel Awiwie w Museum of Art, w National Gallery w Londynie oraz na 54. weneckim Biennale. Najnowszy cykl "Supermarket Dante" stanowił natomiast część światowej prezentacji sztuki współczesnej w Fundiçao Progresso w Rio de Janeiro.
Lech Majewski cieszy sie opinią człowieka renesansu. Wydał kilka tomików wierszy, m.in. "Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta" czy "Poszukiwanie raju", a także wysoko ocenioną powieść "Szczury Manhattanu". Jest również producentem i współscenarzystą głośnego filmu "Basquiat - taniec ze śmiercią" w reżyserii Juliana Schnabla.
Wykłada na wielu prestiżowych uczelniach świata – od Canterbury University w Nowej Zelandii, poprzez Harvard i Berkeley w USA, po Uniwersytet w Pizie i ASP w Rzymie. Jest członkiem Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Tegoroczny, 45 FPFF w Gdyni odbędzie się w dniach 8-12 grudnia. W trakcie jego trwania jak zwykle wręczone zostaną też Platynowe Lwy za całokształt artystycznych dokonań. Tym razem odbiorą je dwaj wybitni filmowcy: Andrzej Barański i Feliks Falk.
Źródło: FPFF w Gdyni, tvn24.pl