Kiedy i gdzie odbywa się tegoroczna edycja Konkursu Piosenki Eurowizji? Kim jest reprezentująca Polskę Blanka i na kiedy planowany jest jej występ? Jak głosować? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tegorocznym konkursie.
W tym roku Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany jest już po raz 67. Początki wydarzenia sięgają 1956 roku. Wówczas brało w nim udział siedem krajów: Holandia, Szwajcaria, Belgia, Niemcy, Francja, Luksemburg i Włochy. "Z biegiem lat jego format ewoluował w kierunku tygodniowego, przekraczającego granice, innowacyjnego technologicznie spektaklu, którym możemy cieszyć się dzisiaj" - opisuje oficjalna strona Eurowizji. Co warto wiedzieć o konkursie?
Gdzie odbywa się Eurowizja 2023?
Zgodnie z tradycją gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji zostaje państwo, którego reprezentant zwyciężył w poprzedniej edycji. W tym roku, z uwagi na fakt, iż ubiegłoroczną Eurowizję wygrała ukraińska grupa muzyczna Kalush Orchestra, z oczywistych względów postanowiono odejść od tego zwyczaju. Gdzie więc odbywa się Eurowizja 2023?
Organizatorem nadchodzącej edycji konkursu, w imieniu objętej wojną Ukrainy, została Wielka Brytania. Reprezentujący ją w ubiegłym roku Sam Ryder zajął bowiem wówczas drugie miejsce. Zarówno półfinały, jak i wielki finał konkursu odbędą się więc w hali M&S Bank Arena w Liverpoolu.
Kiedy półfinały i finał? Kiedy wystąpi reprezentantka Polski?
Konkurs Piosenki Eurowizji składa się z kilku części. Pierwszą z nich są eliminacje krajowe, na podstawie których wyłaniani są reprezentanci. Te już się odbyły. Kolejną stanowią eliminacje półfinałowe, które odbędą się we wtorek 9 maja i w czwartek 11 maja. Reprezentantka Polski wystąpi w drugiej turze półfinałów jako dziewiąta. Dwa dni później, w sobotę 13 maja, odbędzie się finał 67. edycji Eurowizji.
Kim jest Blanca, która reprezentuje Polskę na Eurowizji 2023?
W 2023 roku na Eurowizji Polskę reprezentować będzie wokalistka Blanka Stajkow z piosenką "Solo". W jaki sposób została wybrana? Zgodnie z zasadami, każdy z krajów uczestniczących w Eurowizji ustala własne reguły dotyczące sposobu wyłaniania reprezentanta. W Polsce od 2022 roku odbywa się to poprzez głosowanie jurorów i telewidzów podczas Koncertu Finałowego Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. W ramach wydarzenia wystąpiło dziesięciu uczestników, wybranych na podstawie nadesłanych wcześniej zgłoszeń. Następnie z nich wybrano zwyciężczynię. Zwycięstwo Blanki w preselekcjach wzbudziło kontrowersje i wywołało wielodniową dyskusję w internecie.
Blanka jak dotąd ma w dorobku dwa single: "Solo" oraz "Better" z 2021 roku. Wokalistką zainteresowała się wytwórnia Warner Music Poland, z którą 24-latka jest obecnie związana. Wcześniej Stajkow próbowała swoich sił w modelingu. W 2021 roku wystąpiła w dziesiątej edycji "Top Model". Odpadła z niego dość szybko, jednak dzięki występowi w popularnym programie TVN stała się rozpoznawalna.
Czy można jeszcze kupić bilety na Eurowizję 2023?
Sprzedaż biletów na wszystkie koncerty zorganizowane w ramach tegorocznej edycji Eurowizji ruszyła 7 marca. Nieco ponad dwa tygodnie później, 24 marca, umożliwiono zakup ich ostatniej puli. Oficjalnie wszystkie zostały już wyprzedane, jednak wciąż można nabyć je z drugiej ręki. Obecnie cena biletów na finałowy koncert z odsprzedaży wynosi ponad 660 funtów (równowartość około 3450 złotych).
Jakie są zasady głosowania w Konkursie Piosenki Eurowizja 2023?
Wyłonieni przez swoich nadawców lokalnych reprezentanci 37 krajów zmierzą się w tym tygodniu o tytuł zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji. Jakie są jego zasady? Jest on podzielony na dwa etapy - półfinał (organizowany w dwóch turach) oraz wielki finał. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch są automatycznie kwalifikowaniu do finału ze względu na wysokość składki wnoszonej przez tamtejszych nadawców. W półfinale nie bierze również udziału reprezentant państwa, które zwyciężyło w poprzedniej edycji wydarzenia - w tym roku będzie to więc reprezentant Ukrainy.
W Eurowizji 2023 nastąpiły zmiany w systemie głosowania. O tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie w głosowaniu sms-owym i telefonicznym, głos jurorów będzie brany pod uwagę tyko w finale. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć również fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy w internecie, używając do tego kart kredytowych. Dzięki temu głos widowni ma zyskać większe znaczenie, a Eurowizja ma stać się bardziej popularna również poza Europą.
Ile kosztuje Eurowizja?
Jak podano na stronie konkursu, finansowanie Eurowizji opiera się na kilku filarach. Pierwszy z nich stanowią "wkłady nadawców uczestniczących", określane też mianem opłat za uczestnictwo. Zgodnie z informacjami podanymi przez Eurowizję, w sumie wynoszą one 6,2 miliona euro. "Opłaty te różnią się w przypadku każdego kraju, w oparciu o zasadę solidarności, zgodnie z którą najsilniejsze ramiona niosą największy ciężar" - zaznaczono na stronie wydarzenia. Dokładny wkład każdego z nadawców nie jest znany. Decyzja o ewentualnym upublicznieniu takich informacji leży bowiem "w wyłącznej gestii każdego Uczestniczącego Nadawcy", a nie wszyscy się na to decydują.
ZOBACZ TEŻ: Legenda brytyjskiej muzyki reprezentantem Irlandii na Eurowizję? "Nawet teraz się trzęsę, kiedy o tym myślę"
Kolejna część nakładów na Konkurs Piosenki Eurowizji ponoszona jest przez państwo będące gospodarzem wydarzenia. "W zależności od warunków lokalnych i dostępnych zasobów, wkład ten wynosi zazwyczaj od 10 do 20 milionów euro" - podano na stronie Eurowizji. Na sumę kosztów organizacji konkursu składają się również opłaty ponoszone przez miasto-gospodarza. Wydatki te obejmują m.in. zapewnienie bezpieczeństwa czy promocję miejscowości. Jak wylicza BBC, na organizację 67. edycji sieć BBC, rząd brytyjski i miasto Liverpool mogą łącznie przeznaczyć od 22 do 31 milionów funtów.
Źródło: eurovision.tv, ebu.ch, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images