Strasznie śmieszny "Beetlejuice Beetlejuice". Tim Burton w najlepszej formie od lat

Źródło:
tvn24.pl
"Beetlejuice Beetlejuice" reż. Tim Burton
"Beetlejuice Beetlejuice" reż. Tim Burton© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved
wideo 2/20
"Beetlejuice Beetlejuice" reż. Tim Burton© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved

Beetlejuice powraca i - chociaż nadal jest martwy - nie przestaje knuć i bawić zarazem. 36 lat po premierze "Soku z żuka" Tim Burton wraca do kin z nową historią jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci - Betelgeuse'a. "Beetlejuice Beetlejuice" nie ma nic z odgrzewanego kotleta, którego posmak pozostawiają czasem filmowe sequele. Burton - wykazujący się najlepszą twórczą formą od lat - zaserwował makabryczną farsę, wypełnioną groteskowymi zwrotami akcji, wybitnymi kreacjami aktorskimi, rewelacyjną muzyką i śmiesznymi wygłupami.

"Sok z żuka" w reżyserii Tima Burtona szybko stał się jedną z najpopularniejszych komedii lat 80. W 2008 roku Amerykański Instytut Filmowy opublikował serię zestawień z okazji stulecia swojego istnienia. Na liście najlepszych komedii "Sok z żuka" znalazł się na 88. miejscu. Kultowa dziś czarna komedia Burtona nie dość, że jest strasznie śmieszna, to jednocześnie w pogłębiony sposób przygląda się ludzkim emocjom.

Film "Sok z żuka" do kin trafił zaledwie trzy lata po pełnometrażowym debiucie fabularnym Burtona, komedii rodzinnej "Wielka przygoda Pee Wee Hermana", która entuzjastycznie przyjęta została przez krytykę oraz stała się komercyjnym sukcesem. Gdy na wielkich ekranach pojawił się Betelgeuse (w tej roli Michael Keaton), Burton miał zaledwie 30 lat, a "Sok z żuka" umocnił jego pozycję jednego z najciekawszych, najbardziej ekscentrycznych filmowców swojego pokolenia. Po blisko trzech dekadach od kinowego debiutu wiemy, że Burton tworzył filmy na własnych zasadach, nawet jeśli nie zawsze trafiał w gusta publiczności czy krytyków. 

"Sok z żuka" łatwo zapada w pamięć. Nawet teraz - ponad trzy dekady po premierze - równie dobrze się go ogląda. Wystarczy sobie przypomnieć scenę tańca przy kolacji w domu Deetzów, gdy grana przez Catherine O'Harę Delia zaczyna tańczyć w rytm piosenki "Day-O (The Banana Song)" Harry'ego Belafontego. Przecież to jedna z najbardziej pamiętnych scen tańca w historii kina. A w "Soku z żuka" nie brakuje przecież zachwycających momentów. Nic więc dziwnego, że jeszcze z końcem lat 80. zamówiono projekty dwóch scenariuszy, które miały być kontynuacjami kultowego tytułu. Z biegiem czasu okazało się jednak, że do nawiedzonego domu w Winter River twórcy "Soku z żuka" tak szybko nie wrócą.

W efekcie - mam wrażenie - dobrze się stało. Chociaż w minionych 15 latach wielokrotnie w mediach pojawiały się informacje o tym, że powstanie sequel burtonowskiego klasyka, to budziły tyle samo ekscytacji, co niepokoju. A że ostatnie filmy Burtona nie trzymały poziomu, do jakiego zdążył nas przyzwyczaić, to "Beetlejuice Beetlejuice" też nie zapowiadał się najlepiej.

"Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona. Strasznie śmieszny powrót do Winter River

Podobnie jak w "Soku z żuka", tak i w "Beetlejuice Beetlejuice" kluczowym miejscem jest dom w Winter River w stanie Connecticut, do którego przed laty (w "Soku z żuka") wprowadziła się rodzina Deetzów - Charles (Jeffrey Jones) z drugą żoną Delią (Catherine O'Hara) oraz nastoletnią córką z pierwszego małżeństwa Lydią (Winona Ryder). Do tego domu po latach wracają Delia oraz Lydia z córką Astrid (Jenna Ortega).

Catherine O'Hara, Jenna Ortega, Winona Ryder i Justin Theroux w "Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.

Lydię i Astrid łączy trudna relacja. Nastoletnia Astrid nie radzi sobie po śmierci ojca i ma za złe matce, że nie ma dla niej czasu. Lydia zaś skupia się na karierze telewizyjnej oraz relacji z nowym partnerem Rorym (Justin Theroux) - jednocześnie jej menedżerem i producentem jej programu telewizyjnego. Lydię coraz częściej nawiedza demon sprzed lat - Beetlejuice (Keaton).

Aż w końcu dochodzi do momentu, w którym ścieżki chojrakującego umarlaka, Lydii, Delii i Astrid krzyżują się. Po drodze napotykają znaną sobie (i widzom) agentkę nieruchomości Jane Butterfield (Amy Nuttall) czy pojawiającą się nową postać Wolfa Jacksona (Willem Dafoe). Jeśli chodzi o fabułę - to tyle.

Wielu - zupełnie słusznie - zachwyca się postacią Beetlejuice'a w wydaniu Michaela Keatona. Jednak na szczególną uwagę zasługuje Catherine O'Hara, która kradnie całe show. Kanadyjska legenda po raz kolejny udowadnia, że zasługuje na wszystkie nagrody i największe zachwyty ze strony publiczności. Aż trudno uwierzyć, że dotychczas nie otrzymała nawet nominacji do Oscara. A takiej O'Hary na dużym i małym ekranie nigdy dość.

Catherine O'Hara w "Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.

Willem Dafoe po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najwybitniejszych aktorów zarówno dramatycznych, jak i komediowych. Aktor prawdopodobnie otrzyma nominację do Oscara za film "Rodzaje życzliwości", ale i jego Wolf Jackson w "Beetlejuice..." zasługuje na docenienie.

Sto procent Tima Burtona w Timie Burtonie

Autorami scenariusza najnowszego filmu Burtona są Alfred Gough oraz Miles Millar, którzy wymyślili całą historię wspólnie z Sethem Grahame-Smithem na podstawie historii Michaela McDowella i Larry’ego Wilsona (twórców oryginalnej historii, na podstawie której powstał scenariusz "Soku z żuka" autorstwa McDowella i Warrena Skaarena). Skomplikowane? Być może. Chodzi o to, że do "Beetlejuice Beetlejuice" zatrudnieni zostali nowi scenarzyści: Gough i Millar (twórcy między innymi serialu "Wednesday"), którzy sięgnęli po postaci wymyślone przez McDowella i Wilsona.

Jest to o tyle ważne, że tworząc "Beetlejuice Beetlejuice", Gough i Millar wykazali się ogromnym szacunkiem wobec oryginału. Dzięki temu "Beetlejuice Beetlejuice" nie jest stereotypowym przykładem sequela. Znane, kultowe postaci wracają na ekran w historii poniekąd niezależnej, którą równie dobrze ogląda się bez znajomości "Soku z żuka". "Beetlejuice Beetlejuice" jest niczym mistrzowski przykład ekranizacji dzieła literackiego. W tym przypadku zachowany został oryginalny duch pierwowzoru - dosłownie i w przenośni - i zarazem opakowany nowymi, niejednokrotnie przewrotnymi pomysłami. Bo w przeciwieństwie do wielu filmowych sequeli nowe przygody Beetlejuice'a nie mają nic z odgrzewanego w mikrofali kotleta. To niezwykle przyjemna rozrywka filmowa w najlepszym wydaniu.

W czym tkwi jego wyjątkowość? Zaryzykuję podejrzeniem, że twórczynie i twórcy na planie świetnie się ze sobą bawili. W czasie seansu bardzo łatwo udziela się radość tworzenia, jaka być może była obecna w trakcie powstawania tego filmu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że sam Burton na planie znowu bawił się równie przednio, co kinowa publiczność przy efekcie końcowym. W "Beetlejuice..." dostajemy sto procent Tima Burtona w Timie Burtonie. Mamy tu makabrę, groteskę, elementy kina akcji i zabawę najróżniejszymi estetykami, po które filmowiec w przeszłości już sięgał.

"Beetlejuice..." nie przestaje bawić przez blisko dwie godziny. Żeby nie zdradzić zbyt wiele, pojawi się "Day-O (The Banana Song)" w nowym, zaskakującym kontekście. Nie zabraknie oryginalnej sceny tańca, tym razem do hitu Richarda Harrisa "MacArthur Park". Tu ogromna zasługa Danny'ego Elfmana, który odpowiada za muzykę do większości filmów Burtona. Elfman i tym razem nie zawiódł, tworząc składankę hitów sprzed lat i nowych kompozycji.

I jeszcze jedna rzecz: Burton nie byłby sobą, gdyby w tę groteskową, momentami absurdalną i makabryczną opowieść nie wplótł wątków skłaniających do refleksji i ludzko ważnych. W końcu to siła jego filmów: jednocześnie śmieszą i przyglądają się nieprzepracowanej żałobie, stracie, którą ciężko zaakceptować czy zupełnie naturalnej potrzebie bycia akceptowanym i kochanym.

"Beetlejuice Beetlejuice" w reżyserii Tima Burtona był filmem otwarcia 81. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Na ekrany polskich kin wchodzi w piątek, 6 września. "Beetlejuice Beetlejuice" jest produkcją Warner Bros., należącą do Warner Bros. Discovery - właściciela między innymi tvn24.pl.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: © 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN