Strasznie śmieszny "Beetlejuice Beetlejuice". Tim Burton w najlepszej formie od lat

Źródło:
tvn24.pl
"Beetlejuice Beetlejuice" reż. Tim Burton
"Beetlejuice Beetlejuice" reż. Tim Burton© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved
wideo 2/20
"Beetlejuice Beetlejuice" reż. Tim Burton© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved

Beetlejuice powraca i - chociaż nadal jest martwy - nie przestaje knuć i bawić zarazem. 36 lat po premierze "Soku z żuka" Tim Burton wraca do kin z nową historią jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci - Betelgeuse'a. "Beetlejuice Beetlejuice" nie ma nic z odgrzewanego kotleta, którego posmak pozostawiają czasem filmowe sequele. Burton - wykazujący się najlepszą twórczą formą od lat - zaserwował makabryczną farsę, wypełnioną groteskowymi zwrotami akcji, wybitnymi kreacjami aktorskimi, rewelacyjną muzyką i śmiesznymi wygłupami.

"Sok z żuka" w reżyserii Tima Burtona szybko stał się jedną z najpopularniejszych komedii lat 80. W 2008 roku Amerykański Instytut Filmowy opublikował serię zestawień z okazji stulecia swojego istnienia. Na liście najlepszych komedii "Sok z żuka" znalazł się na 88. miejscu. Kultowa dziś czarna komedia Burtona nie dość, że jest strasznie śmieszna, to jednocześnie w pogłębiony sposób przygląda się ludzkim emocjom.

Film "Sok z żuka" do kin trafił zaledwie trzy lata po pełnometrażowym debiucie fabularnym Burtona, komedii rodzinnej "Wielka przygoda Pee Wee Hermana", która entuzjastycznie przyjęta została przez krytykę oraz stała się komercyjnym sukcesem. Gdy na wielkich ekranach pojawił się Betelgeuse (w tej roli Michael Keaton), Burton miał zaledwie 30 lat, a "Sok z żuka" umocnił jego pozycję jednego z najciekawszych, najbardziej ekscentrycznych filmowców swojego pokolenia. Po blisko trzech dekadach od kinowego debiutu wiemy, że Burton tworzył filmy na własnych zasadach, nawet jeśli nie zawsze trafiał w gusta publiczności czy krytyków. 

"Sok z żuka" łatwo zapada w pamięć. Nawet teraz - ponad trzy dekady po premierze - równie dobrze się go ogląda. Wystarczy sobie przypomnieć scenę tańca przy kolacji w domu Deetzów, gdy grana przez Catherine O'Harę Delia zaczyna tańczyć w rytm piosenki "Day-O (The Banana Song)" Harry'ego Belafontego. Przecież to jedna z najbardziej pamiętnych scen tańca w historii kina. A w "Soku z żuka" nie brakuje przecież zachwycających momentów. Nic więc dziwnego, że jeszcze z końcem lat 80. zamówiono projekty dwóch scenariuszy, które miały być kontynuacjami kultowego tytułu. Z biegiem czasu okazało się jednak, że do nawiedzonego domu w Winter River twórcy "Soku z żuka" tak szybko nie wrócą.

W efekcie - mam wrażenie - dobrze się stało. Chociaż w minionych 15 latach wielokrotnie w mediach pojawiały się informacje o tym, że powstanie sequel burtonowskiego klasyka, to budziły tyle samo ekscytacji, co niepokoju. A że ostatnie filmy Burtona nie trzymały poziomu, do jakiego zdążył nas przyzwyczaić, to "Beetlejuice Beetlejuice" też nie zapowiadał się najlepiej.

"Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona. Strasznie śmieszny powrót do Winter River

Podobnie jak w "Soku z żuka", tak i w "Beetlejuice Beetlejuice" kluczowym miejscem jest dom w Winter River w stanie Connecticut, do którego przed laty (w "Soku z żuka") wprowadziła się rodzina Deetzów - Charles (Jeffrey Jones) z drugą żoną Delią (Catherine O'Hara) oraz nastoletnią córką z pierwszego małżeństwa Lydią (Winona Ryder). Do tego domu po latach wracają Delia oraz Lydia z córką Astrid (Jenna Ortega).

Catherine O'Hara, Jenna Ortega, Winona Ryder i Justin Theroux w "Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.

Lydię i Astrid łączy trudna relacja. Nastoletnia Astrid nie radzi sobie po śmierci ojca i ma za złe matce, że nie ma dla niej czasu. Lydia zaś skupia się na karierze telewizyjnej oraz relacji z nowym partnerem Rorym (Justin Theroux) - jednocześnie jej menedżerem i producentem jej programu telewizyjnego. Lydię coraz częściej nawiedza demon sprzed lat - Beetlejuice (Keaton).

Aż w końcu dochodzi do momentu, w którym ścieżki chojrakującego umarlaka, Lydii, Delii i Astrid krzyżują się. Po drodze napotykają znaną sobie (i widzom) agentkę nieruchomości Jane Butterfield (Amy Nuttall) czy pojawiającą się nową postać Wolfa Jacksona (Willem Dafoe). Jeśli chodzi o fabułę - to tyle.

Wielu - zupełnie słusznie - zachwyca się postacią Beetlejuice'a w wydaniu Michaela Keatona. Jednak na szczególną uwagę zasługuje Catherine O'Hara, która kradnie całe show. Kanadyjska legenda po raz kolejny udowadnia, że zasługuje na wszystkie nagrody i największe zachwyty ze strony publiczności. Aż trudno uwierzyć, że dotychczas nie otrzymała nawet nominacji do Oscara. A takiej O'Hary na dużym i małym ekranie nigdy dość.

Catherine O'Hara w "Beetlejuice Beetlejuice" Tima Burtona© 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.

Willem Dafoe po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najwybitniejszych aktorów zarówno dramatycznych, jak i komediowych. Aktor prawdopodobnie otrzyma nominację do Oscara za film "Rodzaje życzliwości", ale i jego Wolf Jackson w "Beetlejuice..." zasługuje na docenienie.

Sto procent Tima Burtona w Timie Burtonie

Autorami scenariusza najnowszego filmu Burtona są Alfred Gough oraz Miles Millar, którzy wymyślili całą historię wspólnie z Sethem Grahame-Smithem na podstawie historii Michaela McDowella i Larry’ego Wilsona (twórców oryginalnej historii, na podstawie której powstał scenariusz "Soku z żuka" autorstwa McDowella i Warrena Skaarena). Skomplikowane? Być może. Chodzi o to, że do "Beetlejuice Beetlejuice" zatrudnieni zostali nowi scenarzyści: Gough i Millar (twórcy między innymi serialu "Wednesday"), którzy sięgnęli po postaci wymyślone przez McDowella i Wilsona.

Jest to o tyle ważne, że tworząc "Beetlejuice Beetlejuice", Gough i Millar wykazali się ogromnym szacunkiem wobec oryginału. Dzięki temu "Beetlejuice Beetlejuice" nie jest stereotypowym przykładem sequela. Znane, kultowe postaci wracają na ekran w historii poniekąd niezależnej, którą równie dobrze ogląda się bez znajomości "Soku z żuka". "Beetlejuice Beetlejuice" jest niczym mistrzowski przykład ekranizacji dzieła literackiego. W tym przypadku zachowany został oryginalny duch pierwowzoru - dosłownie i w przenośni - i zarazem opakowany nowymi, niejednokrotnie przewrotnymi pomysłami. Bo w przeciwieństwie do wielu filmowych sequeli nowe przygody Beetlejuice'a nie mają nic z odgrzewanego w mikrofali kotleta. To niezwykle przyjemna rozrywka filmowa w najlepszym wydaniu.

W czym tkwi jego wyjątkowość? Zaryzykuję podejrzeniem, że twórczynie i twórcy na planie świetnie się ze sobą bawili. W czasie seansu bardzo łatwo udziela się radość tworzenia, jaka być może była obecna w trakcie powstawania tego filmu. Trudno oprzeć się wrażeniu, że sam Burton na planie znowu bawił się równie przednio, co kinowa publiczność przy efekcie końcowym. W "Beetlejuice..." dostajemy sto procent Tima Burtona w Timie Burtonie. Mamy tu makabrę, groteskę, elementy kina akcji i zabawę najróżniejszymi estetykami, po które filmowiec w przeszłości już sięgał.

"Beetlejuice..." nie przestaje bawić przez blisko dwie godziny. Żeby nie zdradzić zbyt wiele, pojawi się "Day-O (The Banana Song)" w nowym, zaskakującym kontekście. Nie zabraknie oryginalnej sceny tańca, tym razem do hitu Richarda Harrisa "MacArthur Park". Tu ogromna zasługa Danny'ego Elfmana, który odpowiada za muzykę do większości filmów Burtona. Elfman i tym razem nie zawiódł, tworząc składankę hitów sprzed lat i nowych kompozycji.

I jeszcze jedna rzecz: Burton nie byłby sobą, gdyby w tę groteskową, momentami absurdalną i makabryczną opowieść nie wplótł wątków skłaniających do refleksji i ludzko ważnych. W końcu to siła jego filmów: jednocześnie śmieszą i przyglądają się nieprzepracowanej żałobie, stracie, którą ciężko zaakceptować czy zupełnie naturalnej potrzebie bycia akceptowanym i kochanym.

"Beetlejuice Beetlejuice" w reżyserii Tima Burtona był filmem otwarcia 81. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Na ekrany polskich kin wchodzi w piątek, 6 września. "Beetlejuice Beetlejuice" jest produkcją Warner Bros., należącą do Warner Bros. Discovery - właściciela między innymi tvn24.pl.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: © 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) zatrzymali 19-letniego kuriera, który kradł przesyłki klientów. Łupem złodzieja padły telefony komórkowe o łącznej wartości blisko 15 tysięcy złotych.

Kurier zamiast dostarczać, kradł przesyłki klientów

Kurier zamiast dostarczać, kradł przesyłki klientów

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kolumna króla Zygmunta III Wazy stanęła przed Zamkiem Królewskim w Warszawie 24 listopada 1644 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy.

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na  placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl