Grupa studentów z AGH kończy budowę bolidu wyścigowego. Wystartują z nim na najbardziej znanych zawodach formuły studenckiej na świecie. W lipcu zespół AGH Racing pojedzie do Wielkiej Brytanii, żeby ścigać się na torze Silverstone. Oficjalna prezentacja bolidu odbędzie się w czwartek.
- Myślę, że kilka innowacji zastosowanych w bolidzie jest bardzo ciekawych i nie odstajemy od najlepszych – mówi opiekun projektu dr Daniel Prusak. - Możemy spokojnie konkurować z uniwersytetami z całego świata – dodaje.
Bolid to efekt pracy studentów z kół naukowych "Mechatronix" i "Zarządzanie". Razem stworzyli zespół AGH Racing. Na sam pomysł konstrukcji tego typu pojazdu wpadli studenci motoryzacji z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.
- Pomysł zbudowania bolidu wziął się z pasji do motoryzacji, do ulepszania samochodów - mówi pracujący przy pojeździe Kamil Sumera. – Poza tym lubimy też oglądać Formułę 1 – dodaje.
Prace nad projektem rozpoczęły się na początku 2012 roku. Jak informuje rzecznik AGH, cały zespół liczy obecnie ponad 40 osób, które podzielono na mniejsze grupy.
24 godziny na dobę
- Prace trwają 24 godziny na dobę. Dawno już nie spaliśmy dłużej niż pięć godzin – mówi Sumera. Z dumą dodaje, że bolid powstał w bardzo krótkim czasie. – To jest 50 dni odkąd weszliśmy do warsztatu – mówi.
Uroczysta prezentacja bolidu jest zaplanowana na czwartek na godz. 19.30. Odbędzie się na scenie przygotowanej na parkingu przed Biblioteką Główną AGH. - Dla AGH i Krakowa to wydarzenie najwyższej rangi – mówi dr Prusak.
- To pierwszy bolid zbudowany przez studentów w Małopolsce i pierwszy przez studentów AGH. Po wyścigu prawdopodobnie będzie wystawiony na pokaz na terenie uczelni - dodaje.
Pierwszy za kierownicą zasiądzie rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka. Po nim bolid wypróbuje Wojciech Chuchała (rajdowy mistrz Polski 2012 w klasie N). Następnie do pojazdu wsiądą kierowcy zespołu AGH Racing. Razem z konstruktorami opowiedzą oni o budowie, osiągach i technologii zastosowanej przy tworzeniu bolidu.
- Nastroje przed prezentacją są bardzo dobre, bardzo się cieszymy, ale z drugiej strony mamy też obawy, żeby wszystko grało – mówi Sumera.
Formula SAE - "przedsionek do F1"
Zespół AGH Racing na początku lipca wybiera się do Wielkiej Brytanii. Weźmie tam udział w 15. edycji konkursu Formula SAE. Do rywalizacji stanie w nim 149 zespołów z całego świata.
- To nie samo ściganie się, to wyścig technologiczny – podkreśla opiekun projektu. Jak tłumaczy Sumera, zanim bolid zostanie dopuszczony do wyścigu, jest przez trzy dni testowany i oceniany przez sędziów.
- To międzynarodowe zawody o najwyższej randze, najbardziej prestiżowych uniwersytetów technicznych na świecie. Otwierają perspektywę pracy wśród najlepszych. To niesamowite doświadczenie, jakiego studenci nie zdobędą podczas zajęć teoretycznych, czy nawet praktycznych w szkole – podkreśla Prusak. - Mówią, że formuła studencka to przedsionek do F1. Ci, którzy się podczas nich wykażą, bardzo często kończą jako wykwalifikowani inżynierowie F1 - dodaje.
Za rok studenci będą chcieli skonstruować kolejny bolid.
Autor: jś//ec/k / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Zespół AGH Racing