W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie urodziły się czworaczki. To cztery dziewczynki: Agnieszka, Hania, Klementynka i Anielka. Dzieci przyszły na świat w 30. tygodniu i 5. dniu ciąży poprzez cesarskie cięcie. Nadal są w szpitalu, ich stan wciąż jest monitorowany przez lekarzy.
- Taka ciąża zdarza się niezwykle rzadko. W ciągu swojej dwudziestojednoletniej pracy zawodowej, to dopiero moje drugie czworaczki – mówi prof. Hubert Huras, Kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. To tam pod koniec lutego urodziły się cztery dziewczynki: Agnieszka, Hania, Klementynka i Anielka. Szpital poinformował o tym jednak dopiero w piątek (15 marca).
Czytaj też: Karol ważył zaledwie 1,5 kilograma, ale musiał przejść operację. "Serce było wielkości truskawki"
Dzieci przyszły na świat w 30. tygodniu i 5. dniu ciąży poprzez cesarskie cięcie. Noworodki ważyły od 1000 do 1150 gramów. Rodzicami są pochodzący z Podhala Dominika i Marcin, oboje tuż po 30. Czworaczki są ich pierwszymi dziećmi.
Rodzice nie ukrywają, że nie mogą już doczekać się wyjścia ze szpitala - szczególnie dotyczy to matki, dla której szpital w ostatnich tygodniach stał się drugim domem.
- Jesteśmy rodowitymi góralami, więc od dziecka mamy styczność z zespołami góralskimi, które działają w naszych miejscowościach. Obecnie, kiedy sami gramy i śpiewamy, stało się to naszą prawdziwą pasją i hobby. Miło by było gdyby dziewczynki odziedziczyły po nas te talenty i zainteresowania, ale wybór na pewno będzie należał do nich - powiedziała cytowana w komunikacie Dominika, mama dziewczynek.
Szpital: poród wieloraczy to wyzwanie
Prof. Huras zaznaczył, że prowadzenie ciąży wieloraczej wymaga odpowiedniej wiedzy i specjalnego podejścia. - Przyszła mama wieloraczków musi przebywać na oddziale już od 26. tygodnia ciąży, a rozwiązanie następuje pomiędzy 30. a 32. tygodniem. Najwięcej wyzwań niesie za sobą monitorowanie dobrostanu płodów - wskazał.
Również sam taki poród to wyzwanie dla położników. - Obserwujemy podwyższone ryzyko atonii macicy i krwotoku okołoporodowego. Taka ciąża rozwiązywana jest przez cesarskie cięcie, a na sali operacyjnej, oprócz nas, obecny jest również zespół neonatologów - wskazał prof. Huras i zaznaczył, że jego oddział posiada najwyższy, trzeci stopnień referencyjności.
Aktualnie stosowane jest nieinwazyjne wsparcie oddechowe, a przewód pokarmowy adaptuje się prawidłowo do spełniania funkcji trawienia i przyswajania składników odżywczych, co pozwoliło zrezygnować z dodatkowych wlewów kroplowych.
Kolejne wieloraczki w Krakowie
To nie pierwszy raz, gdy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie rodzą się wieloraczki. W lutym 2023 roku w placówce urodziło się naraz pięcioro dzieci (później jedno z nich, niestety, zmarło). Prawdziwą sensacją były z kolei narodziny w maju 2019 roku sześcioraczków.
Źródło: PAP, SU w Krakowie
Źródło zdjęcia głównego: TVN24