Krakowscy lekarze przebudowali serce 1,5-rocznego chłopca. Operacja jak "lądowanie na Księżycu"

Profesor Tomasz Mroczek
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
Źródło: Google Earth

Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie przeprowadzili jako pierwsi w Europie operację przebudowy serca 1,5-rocznego dziecka. Lekarze przekonują, że operację można porównać do lądowania na Księżycu. Leczenie było wcześniej dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK) poinformował na swojej stronie internetowej, że lekarze Kliniki Kardiochirurgii przeprowadzili skomplikowaną operację serca 1,5-rocznego Januszka - serce dziecka wymagało całkowitej przebudowy. Lecznica podała, że była to pierwsza taka operacja w Europie.

Czytaj też: Skarżyła się na ból brzucha, w jej ciele znaleziono narzędzie chirurgiczne "wielkości talerza obiadowego"

Operacja jak "lądowanie na Księżycu"

"Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka" – powiedział cytowany w komunikacie główny lekarz operujący, profesor Tomasz Mroczek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK. Jednocześnie porównał taką operację do "lądowania na Księżycu".

Profesor Tomasz Mroczek
Profesor Tomasz Mroczek
Źródło: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Operacja zakończyła się sukcesem, dzięki miesiącom przygotowań i współpracy różnych grup medycznych.

"Dla nie tylko polskich, ale i europejskich pacjentów, jest to bardzo dobra wiadomość: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych" - poinformowała placówka.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: