"Szaleństwo", "betonowa pustynia". Ponad tysiąc drzew do ścięcia pod budowę linii tramwajowej

Źródło:
tvn24.pl
Ponad tysiąc drzew do ścięcia z powodu budowy linii tramwajowej. Kontrowersje wokół inwestycji w Krakowie
Ponad tysiąc drzew do ścięcia z powodu budowy linii tramwajowej. Kontrowersje wokół inwestycji w KrakowieArchiwum prywatne
wideo 2/7
Ponad tysiąc drzew do ścięcia z powodu budowy linii tramwajowej. Kontrowersje wokół inwestycji w KrakowieArchiwum prywatne

Wycinka 1059 drzew dla linii tramwajowej do Mistrzejowic w Krakowie budzi kontrowersje. Budowa ma rozpocząć się lada moment, jednak mieszkańcy Prądnika Czerwonego i aktywiści nie zgadzają się na taką skalę ingerencji w zieleń, dlatego - w ramach protestu - okleili drzewa w pobliżu inwestycji kartkami z informacją o wycince i adresami urzędowych skrzynek mailowych. Wykonawca prac tłumaczy, że ingerencję w zieleń ograniczono do niezbędnego minimum. Z kolei według urzędników na zmiany może być już za późno.

Linia tramwajowa do Mistrzejowic to 4,5-kilometrowe połączenie, dzięki któremu dojazd komunikacją miejską z tej dzielnicy do centrum Krakowa ma skrócić się o około 12 minut - teraz podróż tramwajem z pętli w okolicę Dworca Głównego PKP i Rynku Głównego zajmuje bezpośrednio około 40 minut. Można dojechać też autobusami w - według rozkładu - mniej niż pół godziny, jednak trzeba się przesiadać.

Nowe torowisko ma połączyć skrzyżowanie ulic Lema i Meissnera z Mistrzejowicami i przebiegać częściowo pod ziemią - pod rondem Polsadu i rondem Młyńskim.

Czytaj też: Z działki zniknęło kilkaset drzew. Dzierżawca twierdzi, że zgodnie z prawem. Urzędnicy zawiadomili policję

Wzdłuż całej trasy rośnie jednak wiele drzew, z których ponad tysiąc - dokładnie 1059 - ma pójść pod topór. Wycinka wzbudziła kontrowersje po tym, jak 9 maja inwestycja dostała zielone światło do rozpoczęcia budowy - zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Oznacza to, że w ciągu najbliższych tygodni wykonawca będzie mógł rozpocząć prace przygotowawcze, w tym wycinkę.

Przebieg linii tramwajowej do MistrzejowicUrząd Miasta Krakowa

"Zróbcie nam tramwaj zamiast betonowej pustyni"

Na pniach drzew rosnących wzdłuż planowanej inwestycji w ostatnich dniach pojawiły się kartki z informacją o nadchodzącej wycince oraz z urzędowymi adresami e-mail, na które mieszkańcy wysyłają swój sprzeciw.

Wycinka ponad tysiąca drzew pod budowę linii tramwajowej. Protest mieszkańcówArchiwum prywatne

- Akcja protestacyjna ma na celu pokazanie skali wycinki, a nie wskazanie poszczególnych okazów, które zostaną wycięte. Najwięcej drzew ma pójść pod topór za rondem Barei, na ulicy Dobrego Pasterza. Na ulicy Pilotów wycięte mają zostać ogromne topole, które znajdują się 150-200 metrów od przebiegu linii tramwajowej. Ma tam przebiegać kabel energetyczny, który, moim zdaniem, można byłoby poprowadzić inaczej - opowiada w rozmowie z tvn24.pl przewodniczący rady dzielnicy Prądnik Czerwony Piotr Moskała.

Czytaj też: "Las nie jest rodziną drzew, która sobie nawzajem pomaga"

Jak tłumaczy Moskała, według pierwotnego projektu na ulicy Meissnera miały być ekrany akustyczne. - Te jednak w większości w końcu zostały wycofane z projektu i byliśmy przekonani, że dzięki temu uda się ocalić drzewa. Okazuje się jednak, że wciąż mają zostać wycięte - zaznacza.

W związku z zapowiadaną wycinką aktywiści z 14 organizacji pozarządowych i nieformalnej grupy mieszkańców "Tramwaj na Mistrzejowice" złożyli do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji w tej sprawie. "Czas zatrzymać to szaleństwo! (...) zróbcie nam po prostu tramwaj, zamiast betonowej pustyni!" - czytamy na profilu działaczy Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Czytaj też: Pogłębili rów, zniszczyli nory bobrów. Sprawa znajdzie finał w sądzie

"Pomimo merytorycznych uwag organizacji pozarządowych, które przekazaliśmy do prezydenta w zeszłym roku, skala inwestycji poprzez rozbudowę układów drogowych (to tylko pretekst) sprawi, że będzie kolejna rzeź drzew" - ocenia z kolei radny klubu Kraków dla Mieszkańców Łukasz Maślona.

Wykonawca: skala wycinki ograniczona do minimum

Projektowanie linii tramwajowej trwa od dwóch lat. - Podczas tego procesu ograniczyliśmy ingerencję w zieleń w wielu miejscach, chociażby wzdłuż ulicy Meissnera. Ostatnie zmiany związane między innymi z redukcją hałasu, a co za tym idzie liczbą ekranów akustycznych, pozwoliły ocalić około 200 drzew. Nasi inżynierowie zrobili wszystko, by ograniczyć zakres wycinki do niezbędnego minimum. Wszędzie tam, gdzie było to możliwe, kolizje z zielenią zostały przeprojektowane - zapewnia nas Gabriela Łazarczyk z biura prasowego firmy Gülermak - głównego wykonawcy prac.

Łazarczyk tłumaczy, że linia ma przebiegać w mocno zurbanizowanym terenie, co komplikuje sprawę. - Pod ziemią znajduje się plątanina sieci, musimy przełożyć na przykład ciepłociąg, który znajduje się pod planowanym torowiskiem. Jest też podziemny kanał Sudołu Dominikańskiego, który przebiega między innymi w okolicy ronda Polsadu. Mieszkańcy widzą przede wszystkim to, co znajduje się na powierzchni, jednak my musimy brać pod uwagę również to, co jest pod ziemią - dodaje.

Czytaj też: Są "zielone płuca Łodzi", ma być przemysł. Mieszkańcy protestują

Specjaliści zatrudnieni przez Gülermak, jak mówi nam przedstawicielka tej firmy, "indywidualnie potraktowali każde drzewo, które było możliwe do pozostawienia, weryfikując je nie tylko pod względem lokalizacji, ale też stanu fitosanitarnego". - Inwentaryzacja wykazała, że stan 60 procent przeznaczonych do wycięcia drzew nie jest dobry - podkreśla Łazarczyk.

Wycinka ponad tysiąca drzew pod budowę linii tramwajowej. Protest mieszkańcówArchiwum prywatne

Urzędnicy: na tym etapie niewiele można zrobić

Krzysztof Wojdowski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa podkreśla, że kwestia wycinki drzew pod inwestycję była konsultowana przez ostatnie dwa lata. Projekt zmieniał się w tym czasie kilkukrotnie, dzięki czemu ocalono około 200 drzew. Niektóre zostaną przesadzone.

- Na tym etapie, przy posiadanym ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - red.), przy podpisanych umowach na budowę, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której mielibyśmy jeszcze raz projektować tę linię tramwajową - ocenia Wojdowski. - Na tym etapie niewiele można zrobić. Tak duża inwestycja w warunkach ścisłej miejskiej zabudowy musi nieść ze sobą ingerencję w zieleń - dodaje urzędnik.

Czytaj też: Anna Moskwa: "zasobność lasów przyrasta w każdej minucie". Raczej wolniej, a w Lasach Państwowych spadła

Nie wszystkich to przekonuje. - Samą ideę tramwaju w tym miejscu popieramy, ale nie takim kosztem społecznym - przyznaje przewodniczący rady dzielnicy Piotr Moskała. I dodaje: - Dzisiaj ewentualne zmiany w projekcie może wymóc jedynie prezydent miasta i podlegli mu urzędnicy. Tylko magistrat może wydać odpowiednie zalecenia. Moim zdaniem w wielu miejscach można poprowadzić infrastrukturę tak, by ocalić więcej drzew.

"To jest porażka i kompromitacja urzędników naszego miasta!" - ocenił z kolei w mediach społecznościowych radny dzielnicy Prądnik Czerwony Marcin Borek. Jego zdaniem "da się jeszcze uratować dziesiątki, a może nawet więcej drzew".

Dyskusja w sprawie drzew na sesji rady miasta

Pytany o apel dotyczący zwołania nadzwyczajnej sesji przewodniczący krakowskiej rady Rafał Komarewicz (prezydencki klub Przyjazny Kraków) przyznaje, że może to zrobić jedynie na wniosek prezydenta lub grupy 11 radnych. - Jeśli taki wniosek będzie jak najszybciej, to to zrobię. Natomiast na najbliższą sesję 31 maja złożę wniosek o informację ze strony pana prezydenta na temat tej inwestycji wraz z dyskusją - zaznaczył.

Czytaj też: Setki zużytych strzykawek pływały w kanale. "To barbarzyństwo!"

- Już w ubiegłym roku ta sprawa była dyskutowana, doszło wtedy do pewnego porozumienia z mieszkańcami w sprawie ograniczenia wycinki. Chciałbym dowiedzieć się, czy to zostało wykonane. Jeśli nie, zobaczymy, co dalej da się z tym zrobić. Umów należy dotrzymywać - podkreślił Komarewicz.

Wizualizacja nowej linii tramwajowej do Mistrzejowictramwajdomistrzejowic.pl/materiały prasowe

Gabriela Łazarczyk z biura prasowego firmy Gülermak podkreśliła, że za każde usunięte drzewo zasadzone zostanie jedno nowe. - Dobrano gatunki dostosowane do trudnych warunków miejskich, czyli odporne na przykład na zasolenie czy występujące coraz częściej wysokie temperatury. Wszystkie te drzewa zostaną posadzone na terenie inwestycji - podkreśliła.

Wokół planowanej budowy zasadzone zostaną między innymi dęby, klony i buki.

Według harmonogramu tramwaje będą jeździły nową linia do Mistrzejowic pod koniec 2025 roku.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka przekazał nowe informacje dotyczące załogi statku Jawor, który został zatrzymany w porcie w Brazylii na początku października. Poinformował, że tamtejszy sąd "wydał decyzję o zwrocie paszportów wszystkim członkom załogi i zezwolił tym samym na opuszczenie przez nich kraju".

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

"Najnowsza informacja" w sprawie załogi polskiego statku zatrzymanego w Brazylii

Źródło:
TVN24

Calin Georgescu, skrajnie prawicowy i prorosyjski kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii, powiedział w czwartek, że zakończy wszelkie wsparcie dla Ukrainy, jeśli obejmie najwyższy urząd w państwie. Georgescu, który wygrał pierwszą turę głosowania, określił Władimira Putina "patriotą i przywódcą".

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Putin "patriotą i przywódcą", "zero" pomocy dla Ukrainy. Plan kandydata na prezydenta 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 wystąpiło w czwartek u północnych wybrzeży amerykańskiego stanu Kalifornia. Wstrząsy były odczuwalne w San Francisco.

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Silne trzęsienie ziemi. Obowiązywały ostrzeżenia przed tsunami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, USGS

Sejm zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Sam zainteresowany mówił wcześniej z mównicy sejmowej, że działania komisji uważa za bezprawne.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Ziobry

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymany w Gdańsku przez ABW Olgierd L. usłyszał w czwartek w Prokuraturze Krajowej we Wrocławiu zarzuty popełnienia łącznie pięciu przestępstw. Nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień.

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Olgierd L. usłyszał zarzuty dotyczące "czysto kryminalnego" wątku śledztwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą. "Dziękuję za miłe spotkanie i rozmowę o polskich sprawach" - napisał Nawrocki i opublikował zdjęcie.

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

"Miłe spotkanie" w pałacu. Duda przyjął Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

- To swobodne ustalanie jakichś faktów i wyciąganie z tego wniosku - tak w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek komentował publikację Wirtualnej Polski, dotyczącą zatrudnienia jego żony na Uniwersytecie Szczecińskim. W programie kolejno odnosił się do wydarzeń poprzedzających jej zatrudnienie. Według ministra tekst "sugeruje, że jest jakiś związek przyczynowo-skutkowy między tymi rzeczami", a - jak przekonywał - "nie ma żadnego".

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

"Patrzę prosto w oczy i mówię: nie ma żadnego dealu". Minister o posadzie żony

Źródło:
TVN24

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- W piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie trafi wniosek w sprawie zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry na komisję śledczą do spraw Pegasusa - zapowiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 przewodnicząca tej komisji Magdalena Sroka z Trzeciej Drogi-PSL. Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej, także członek tego gremium, ocenił, że mentalnie Ziobro "ciągle jest na etapie rządzenia".

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Co dalej w sprawie Ziobry? Szefowa komisji: jutro wniosek trafi do sądu

Źródło:
TVN24

W czwartkowym odcinku "Milionerów" pani Karolina Stankiewicz z Warszawy kontynuowała grę o główną nagrodę pieniężną. Pytanie za 125 tysięcy złotych odnosiło się do nazwy greckiej rośliny znanej także jako greckie siano i boża trawka.

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Roślina znana jako greckie siano i boża trawka. Pytanie za 125 tysięcy

Źródło:
TVN

W Nowym Jorku trwa obława na sprawcę, który w centrum Manhattanu zastrzelił prezesa największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej. To biały mężczyzna, ale był zamaskowany, do tego dobrze przygotował drogę ucieczki. Ślad za nim urwał się w Central Parku. Policja nie ustaliła jeszcze ani jego tożsamości, ani motywu.

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

"Wyglądało na to, że czekał na swój cel". Co wiadomo w sprawie zabójstwa Briana Thompsona?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami śniegu. Obowiązują też alarmy przed oblodzeniem, opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Śnieg, szklanka na drogach i silny wiatr. Tu należy zachować ostrożność

Źródło:
IMGW

Użyte do budowy drewno nie zostało zaimpregnowane, ocenę stanu technicznego konstrukcji wykonała osoba, która nie miała do tego uprawnień - takie między innymi uchybienia wykryte zostały w trakcie długotrwałego śledztwa w sprawie zarwania się tarasu widokowego na zabytkowych murach obronnych w Paczkowie (woj. opolskie). Zginęła 37-letnia kobieta. Po ponad sześciu latach od wypadku ruszył proces.

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Zarwał się taras widokowy, zginęła 37-latka. Ruszył proces czterech osób

Źródło:
PAP

W archidiecezji gnieźnieńskiej powstał projekt wskazań dotyczących ochrony dzieci podczas wizyty duszpasterskiej, czyli tzw. kolędy. Zgodnie z nimi ministranci m.in. nie mogą przebywać sami bez opieki. Powinni mieć także stały kontakt telefoniczny z kolędującym księdzem i rodzicami. Projekt będzie obowiązywał wszystkie parafie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Jego powstanie to pokłosie tzw. ustawy Kamilka.

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Są wytyczne dla parafii w sprawie wizyt duszpasterskich. Do czego obligują księży?

Źródło:
PAP

Święty Mikołaj puka do drzwi. W Domach Pomocy Społecznej gdzieniegdzie już się pojawił. Mieszkańcy DPS-ów już we wrześniu pisali do niego listy, więc miał dużo czasu, żeby przynieść kołdrę, dezodorant czy kurtkę. Na spełnienie marzeń czekają jeszcze autorzy 150 listów.

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Źródło:
Fakty TVN

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele - zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na rynkach walut została zdominowana przez wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego, który przekazał między innymi, że dyskusja o obniżce stóp procentowych może zacząć się od października 2025 roku, podczas gdy rynek spodziewał się, że nastąpi to w marcu. Złoty umocnił się wobec euro i dolara.

Złoty reaguje na słowa Adama Glapińskiego

Złoty reaguje na słowa Adama Glapińskiego

Źródło:
PAP

W trakcie poszukiwań w sprawie zabójstwa kobiety w Siedlcach, odnaleziono spalone auto, a w nim zwłoki - poinformowała przed godziną 16 policja z Siedlec. Tożsamość osoby, która znajdowała się w pojeździe, ostatecznie potwierdzą badania. Prawdopodobnie był to poszukiwany mąż ofiary.

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Obława na męża zabitej w Siedlcach. Znaleziono zwęglone zwłoki

Aktualizacja:

- Często w dyskusjach politycznych pada jedna data, 13 grudnia. Dla mnie to dzień, w którym pierwszy raz mogłam wziąć na ręce mojego syna, po trzech tygodniach od urodzenia - mówiła senatorka Anna Górska (Lewica) w czasie dyskusji o urlopach macierzyńskich dla rodziców wcześniaków. Wspominała, że te trzy tygodnie to był czas, kiedy złapanie infekcji "mogłoby go po prostu zabić". - I próbowało. Bo mój syn umierał w szpitalu trzy razy - mówiła drżącym głosem, powstrzymując się od płaczu.

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

"Mój syn umierał w szpitalu trzy razy". Łzy w oczach i osobiste wyznanie senatorki

Źródło:
tvn24.pl

Polska wysoko na liście i to powód do dumy. W leczeniu niepłodności w Europie jesteśmy w czołówce. Jak mówią lekarze, "z ciemnego średniowiecza wskoczyliśmy do nowoczesnego świata". Wszystko dzięki państwowej refundacji in vitro.

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Polska awansowała w europejskim rankingu dotyczącym leczenia niepłodności

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zobowiązała członków rad nadzorczych miejskich spółek, posiadających dyplomy Collegium Humanum, do przystąpienia do państwowego egzaminu uprawniającego do pełnienia takich funkcji. W gronie tych osób znajduje się m.in. wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Ukończyli Collegium Humanum - muszą powtórzyć egzamin. Decyzja prezydent miasta

Źródło:
PAP

Koalicja Obywatelska uzyskałaby najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych, gdyby te odbyły się na początku grudnia - wskazuje najnowszy sondaż CBOS. Oddanie na nią głosu zadeklarowało 33 procent badanych. Za Prawem i Sprawiedliwością opowiedziałoby się równo 30 procent wyborców.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się na początku grudnia. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Od powodzi niedługo miną już trzy miesiące, a wielu mieszkańców dalej albo nie może, albo po prostu nie chce wrócić do swoich domów. Boją się, że ponownie cały dobytek ich życia zostanie zniszczony. Popowodziowa rzeczywistość dalej jest bardzo trudna, a mieszkańcy nie kryją łez. Burmistrzyni Barda Śląskiego wychodzi do nich z propozycją budowy nowego, bezpiecznego osiedla.

Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję

Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polski konsulat generalny w Petersburgu zostanie zamknięty 10 stycznia przyszłego roku, a trzech naszych dyplomatów zostało uznanych za persona non grata i ma opuścić kraj - wynika z komunikatu MSZ Rosji. W odpowiedzi Radosław Sikorski przekazał, że Warszawa przyjmuje ten krok z "dostojną obojętnością".

Rosja zamyka polski konsulat generalny w Petersburgu, Sikorski komentuje 

Rosja zamyka polski konsulat generalny w Petersburgu, Sikorski komentuje 

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, TVN24

Zakonnica znalazła się wśród 25 osób aresztowanych przez włoską policję. Zatrzymania mają związek ze śledztwem wymierzonym przeciwko działalności grupy powiązanej z mafią 'ndrangheta - informuje Reuters.

Nagrodzona zakonnica aresztowana. Za pośrednictwo w kontaktach gangu

Nagrodzona zakonnica aresztowana. Za pośrednictwo w kontaktach gangu

Źródło:
Reuters, "The Guardian"
Specjalny zespół bada decyzję prokuratury w sprawie milionów z archidiecezji lwowskiej

Specjalny zespół bada decyzję prokuratury w sprawie milionów z archidiecezji lwowskiej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wieku 87 lat zmarła księżniczka Brygida Bernadotte, siostra króla Szwecji Karola XVI Gustawa. "Moja siostra była barwną i otwartą osobą, za którą ja i moja rodzina będziemy bardzo tęsknić" - czytamy w oświadczeniu monarchy.

Nie żyje szwedzka księżniczka Brygida Bernadotte

Nie żyje szwedzka księżniczka Brygida Bernadotte

Źródło:
tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, podobnie jak przedstawiciele niektórych innych delegacji, wyszedł z sali obrad Rady Ministerialnej OBWE, gdy przemawiał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Później Sikorski oznajmił, że "Rosja niszczy Ukrainę, ale niszczy też przyszłość swojego kraju". - Dopóki nie zakończy tej brutalnej wojny, jej członkostwo w OBWE powinno zostać zawieszone - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

Przemawia Ławrow, Sikorski wychodzi z sali

Przemawia Ławrow, Sikorski wychodzi z sali

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Książę Harry był jednym z gości organizowanego przez "The New York Times" szczytu DealBook Summit 2024. Podczas wydarzenia odniósł się m.in. do kwestii wpływu, jaki na jego życie mają media. Skomentował też pojawiające się doniesienia na temat rzekomego rozstania z żoną. - Ciężko za nimi nadążyć - powiedział, nawiązując do licznych plotek na temat jego małżeństwa.  

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Książę Harry skomentował plotki na temat rozstania z żoną 

Źródło:
Independent

Były wiceminister finansów w rządzie Zjednoczonej Prawicy stwierdził, że pieniądze dla Polski wciąż "nie wpłynęły w tej wysokości", o jakiej mówił rząd. W sieci jest też rozpowszechniany przekaz, że "pieniądze z KPO jeszcze nie dotarły". W odpowiedzi na pytania Konkret24 ministerstwo funduszy wyjaśnia, ile pieniędzy wpłynęło i na jakie konta.

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

"Nie wpłynęły środki, jakie podał rząd"? Ministerstwo tłumaczy

Źródło:
Konkret24

Dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan otrzymała odznaczenie "Dumni z Powstańców" przyznawane osobom oraz organizacjom, które w sposób szczególny dbają o zachowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim.

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Dziennikarka TVN wyróżniona za "wyjątkowy wkład w dokumentowanie historii Powstania Warszawskiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Moim zdaniem nie. Demokracja to ustrój trudny do praktykowania i trudny do zakorzenienia. Tak sobie pomyślałem, czytając w "Wolnej Sobocie" wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim, który stwierdził, że dumny jest z polskiej konstytucji.

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Czy w Polsce możliwa jest demokracja?

Źródło:
TVN24