151 osób z koronawirusem po weselu. Badają też dzieci z dwóch kolonii, bo zakażona jest pielęgniarka

TVN24 | Kraków

Aktualizacja:
Autor:
wini
Źródło:
PAP/TVN24
Koronawirus nadal atakujeTVN24
wideo 2/7
TVN24Koronawirus nadal atakuje

Na weselu była tylko jedna osoba zakażona koronawirusem. To jednak wystarczyło, by niecały miesiąc później zakażenie potwierdzono u 151 osób, a prawie tysiąc kolejnych trafiło na kwarantannę. To głównie goście weselni i osoby, z którymi mieli kontakt. Sanepid potwierdził również pojawienie się zakażenia na koloniach na Podhalu.

Wesele odbyło się 11 czerwca w Nawojowej (Małopolska). - Już u 151 osób, związanych z ogniskiem zakażeń powstałym wśród bawiących się na tym weselu, stwierdzono koronawirusa. 19 osób z tego kręgu przebywa w szpitalu, a 941 jest na kwarantannie – wylicza Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka małopolskiego sanepidu. To największe ognisko zakażeń na terenie Sądecczyzny.

Zakażona pielęgniarka, badają kolonistów

W piątek sanepid potwierdził też, że wykryto koronawirusa u pielęgniarki, obsługującej kolonie w Poroninie i Murzasichlu na Podhalu. Jak podaje rmf24.pl, od 84 uczestników obozów pobrano wymazy. 80 z nich dało wynik negatywny, cztery wciąż są badane.

Z powodu wykrycia koronawirusa u pracowników zamknięte też są urząd gminy i ośrodek zdrowia w Poroninie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kolejne wesele, kolejne ognisko

- Ostatnie potwierdzone przypadki nie są związane z jednym ogniskiem, a są przypadkami rozproszonymi – poinformowała Łatak-Glonek, dodając, że w powiecie wadowickim odnotowano wzrost liczby zakażeń związany z ogniskiem, które powstało również po weselu w Suchej Beskidzkiej. Gośćmi na przyjęciu byli mieszkańcy dwóch powiatów: wadowickiego i suskiego.

Łącznie liczba zakażonych związanych z tym ogniskiem wynosi już 16 osób, a na kwarantannie przebywa 55 osób.

- W związku z działaniami w ogniskach epidemicznych, mającymi na celu jak najszybszą reakcję i przerwanie łańcucha zakażeń, pracownicy PSSE współpracują z zakładami pracy, przedstawicielami urzędów i instytucji, prowadzą między innymi dochodzenie epidemiologiczne i podejmują działania adekwatne do sytuacji – przekazała rzeczniczka. 

Po pogrzebie i po koncercie

Kolejne źródło zakażeń to pogrzeb Zofii Karpiel-Bułecki, który odbył się 2 lipca w Zakopanem. W pożegnaniu słynnej góralki wzięły udział tłumy żałobników, w tym wielu artystów .W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie. Sytuacja jest jednak rozwojowa, bo część żałobników nadal czeka na wyniki testów. Zgłaszają się też kolejne osoby do pobrania wymazu. Sanepid prosi też o zgłaszanie się osoby, które były 5 lipca na koncercie w Rabce-Zdroju. Okazało się, że jeden z uczestników ma koronawirusa i zakaził kolejne osoby.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:wini

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: