Pogrzeb znanej góralki, wesele, koncert. Nowe ogniska koronawirusa w Małopolsce

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
TVN24 Kraków
Koronawirus po pogrzebie na PodhaluTVN24
wideo 2/7
TVN24Koronawirus po pogrzebie na Podhalu

Ogniska koronawirusa na Sądecczyźnie i Podhalu. Sanepid prosi między innymi o zgłaszanie się osób, które uczestniczyły w pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki, słynnej góralki.

W poniedziałek na terenie powiatu nowosądeckiego potwierdzono 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego pięć w samym Nowym Sączu. W związku z tym wojewoda małopolski zdecydował, że wszystkie kluby seniora i domy opieki dziennej do najbliższej niedzieli pozostaną zamknięte.

Kolejne ognisko zakażeń pojawiło się w gminie Mucharz koło Wadowic. W poniedziałek stwierdzono tam 14 nowych przypadków. W ostatnim czasie odbyło się tam wesele, na którym była obecna osoba zakażona koronawirusem. W związku z tym ponad 300 osób jest objętych kwarantanną.

Koronawirus na pogrzebie

Kolejne źródło zakażeń to pogrzeb Zofii Karpiel-Bułecki, który odbył się 2 lipca w Zakopanem. W pożegnaniu słynnej góralki wzięły udział tłumy żałobników, w tym wielu artystów.

W środę na konferencji prasowej władze Zakopanego potwierdziły, że dotąd stwierdzono koronawirusa u 40 osób w powiecie tatrzańskim, z czego zdecydowana większość to osoby uczestniczące w pogrzebie. Sytuacja jest jednak rozwojowa, bo część żałobników nadal czeka na wyniki testów. Zgłaszają się też kolejne osoby do pobrania wymazu.

- Dotąd miasto Zakopane wyróżniało się tym w Małopolsce, że rzeczywiście przypadków koronawirusa mieliśmy najmniej. Mam nadzieję, że wszystko to, co teraz się dzieje, doprowadzi do tego, abyśmy nadal spokojnie i bezpiecznie w naszym mieście żyli – powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, który zaznaczył, że miasto od początku wybuchu pandemii stosowało się do wszystkich zaleceń rządowych.

- Prosimy osoby, które uczestniczyły w tym pogrzebie, by zgłaszały się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, by zrobić test potwierdzający lub wykluczający zakażenie koronawirusem. Staramy się sytuację monitorować na bieżąco, działa sztab kryzysowy – mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępczyni burmistrza Zakopanego. Jak dodaje urzędniczka, miasto zostało zdezynfekowane.

Sanepid prosi też o zgłaszanie się osoby, które były 5 lipca na koncercie w Rabce-Zdroju. Okazało się, że jeden z uczestników ma koronawirusa i zakaził kolejne osoby.

Autor:wini

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Murzyn/East News