Kraków

Kraków

Nowy lokator w krakowskim ZOO. Będą swatać tygrysa amurskiego

Do krakowskiego zoo wprowadził się nowy lokator. Z ogrodu w Odense przyjechał młody tygrys amurski o imieniu Yurij. Pracownicy zoo chcą go wyswatać z Darią, trzyletnią samicą, która pochodzi z ogrodu w Magdeburgu. Na razie koty przebywają w jeszcze oddzielnych pomieszczeniach.

Włamał się do mieszkania, schował się w wersalce

Mieszkające w Krakowie studentki wyjechały na święta. 24-latek wykorzystał nieobecność i włamał się do ich mieszkania. Kiedy na miejscu zjawili się funkcjonariusze, schował się w wersalce. Mężczyzna policji jest dobrze znany, a teraz za kradzież z włamaniem grozi mu 10 lat więzienia.

Jedyna taka pasterka: sto metrów pod ziemią

Prawdopodobnie pierwsza w Polsce pasterka odbyła się w wigilijny... poranek, w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. Msza jest wyjątkowa nie tylko ze względu na porę, ale także miejsce. Górnicy wraz z rodzinami spotykają się 100 metrów pod ziemią, gdzie po wspólnej modlitwie dzielą się opłatkiem. A wszystko to w otoczeniu wykutych w soli rzeźb.

Rok po wielkim halnym: "Porządkowanie wciąż trwa"

Rok temu nad Tatrami przetoczył się huraganowy wiatr halny, osiągający w porywach prędkość do 200 km na godzinę. - Porządkowanie wiatrołomów nadal trwa - mówi dziś Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Święta w okupowanym Krakowie. Choć skromne, to tradycyjne

Zamiast na pierwszą gwiazdkę czy Świętego Mikołaja dzieci z utęsknieniem czekały na listonosza, który mógł przynieść wieści o najbliższych. O tradycyjnej pasterce na Wawelu można było zapomnieć. Jednak mimo ponurego nastroju krakowianie smażyli karpia i ubierali choinki. - Święta w czasie okupacji były smutne, ale miały tradycyjny charakter - opowiada Leszek Mazan, znawca Krakowa.

Pacjentka szpitala w Limanowej nie żyje, dwaj lekarze zniknęli. Szuka ich policja

Starsza kobieta w ciężkim stanie trafiła do limanowskiego szpitalu. Lekarz, który udzielał rodzinie informacji na temat stanu jej zdrowia, miał się chwiać i bełkotał. Powiedział też, że kobieta jest w stanie krytycznym, a tymczasem od dwóch godzin już nie żyła. Rodzina zawiadomiła policję. Wtedy lekarz dyżurujący i ordynator opuścili szpital. Teraz są poszukiwani. Do czasu wyjaśnienia sprawy, ordynator został zawieszony. Dyrekcja szpitala zapewnia, że nie ma to związku ze śmiercią pacjentki.

Adaś święta spędzi w szpitalu. Rehabilitacja potrwa jeszcze kilka tygodni

2-letni Adaś, który został znaleziony w małopolskich Racławicach w stanie skrajnego wyziębienia, na święta pozostanie w szpitalu - poinformowała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc. Lekarze obawiają się powikłań, które mogą pojawić się po stanie hipotermii, w którym przebywał chłopiec.

Baśniowa promocja Małopolski. Suknia Kopciuszka trafi na aukcję WOŚP

Czarująca Alicja Bachleda-Curuś jako Kopciuszek i przystojny książę, który z bucikiem w ręce przemierza zimowy Kraków w poszukiwaniu pięknej nieznajomej. To fabuła nowego spotu reklamowego, który w poniedziałek miał premierę w Telewizji TVN. Film ma zachęcać turystów do odwiedzenia "najbardziej magicznego z regionów Polski". Baśniowa kreacja Kopciuszka natomiast wspomoże podopiecznych WOŚP.

Baby i Citty dostały nowe zabawki

W tym roku Mikołaj się pospieszył i odwiedził już podopiecznych krakowskiego zoo. Baby i Citty, dwie słonice indyjskie, dostały nowe zabawki. Konstrukcja z kłód i pali, ma uchronić zwierzęta przed zimową apatią.

NIK w krakowskim ratuszu. Kontrolują wydatki na igrzyska

Krakowska delegatura Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęła w poniedziałek kontrolę wykorzystania środków publicznych w związku z ubieganiem się przez Kraków i inne gminy o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Inspekcja obejmie analizy finansowy i prawidłowości w rozliczaniu dotacji.

Adaś jednak spędzi święta w domu? Decyzja we wtorek

Do tej pory informowaliśmy, że lekarze nie widzą możliwości, by 2-letni Adaś, który prawie miesiąc temu został znaleziony w stanie skrajnej hipotermii, spędził święta w domu. Teraz pojawiła się szansa na to, że dziecko dostanie przepustkę.

Tusk otworzył dom dziecka. Z podopiecznymi zagrał w piłkarzyki

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk otworzył w niedzielę dom dziecka w Odporyszowie koło Tarnowa (woj. małopolskie). To jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. - Gdyby wszystko w Polsce, kończyło się tak jak tu, wszystko wyglądałoby trochę lepiej - mówił były premier, który po części oficjalnej rozegrał z dziećmi partyjkę piłkarzyków.

Konfesjonał przed galerią handlową. Ratuje "prawdziwego ducha świąt"

Pod Galerią Krakowską stanął konfesjonał, a dookoła, na komfortowych pufach, wylegują się krakowianie. Pomysłodawcą tego performensu jest ksiądz Jacek Stryczek, który w ten sposób chce ocalić "prawdziwego ducha świąt" – Teraz ci ludzie się wylegują, bo przed świętami więcej dawali niż brali i są szczęśliwi – mówi.

Zakonnice sprzedają karpia, by ratować zabytkowy klasztor

Jak mówią siostry benedyktynki z podkrakowskich Staniątek, ich klasztor jest niewiele mniejszy od Wawelu. Utrzymanie go to nie lada wyzwanie, gdy do dyspozycji ma się tylko skromne emerytury. Jednak siostry zamiast rozpaczać, wzięły sprawy swoje ręce. By utrzymać opactwo, co roku sprzedają samodzielnie wyhodowane karpie. Jednak na tym się nie kończy, bowiem u zakonnic zakupić można przetwory, pierniki a nawet spędzić Sylwestra.

W krakowskim zoo zamieszkają pingwiny. Wygryzą borsuki?

Jesienią przyszłego roku w krakowskim zoo mają zamieszkać pingwiny. Zanim to jednak nastąpi, musi powstać dla nich specjalny wybieg. Rodzina nielotów zamieszka tam, gdzie obecnie przebywają borsuki. Tym trzeba będzie znaleźć inne miejsce.

Zakopianka w korku. Zderzenie osobówki z busem

Po tym, jak na krajowej Zakopiance w miejscowości Kilkuszówka (woj. małopolskie) samochód osobowy zderzył się z busem, droga jest nieprzejezdna. Jedna osoba została ranna. Policja kieruje na objazdy.

Historyczne walizy z Auschwitz bezpieczne w magazynach

Prawie 2 tys. historycznych waliz, które należały do Żydów deportowanych do Auschwitz, znalazły się w specjalnie zaprojektowanych magazynach. Pomieszczenia wyposażono w nowoczesne oświetlenie, bezpieczne dla historycznych pamiątek, oraz szafy zaprojektowane do ich przechowywania.

Wójt dostał podwyżkę, bo "wspierał i pocieszał powodzian"

- Podnosił na duchu mieszkańców poszkodowanych przez powódź wsi - tak przewodnicząca rady gminy Mszana Dolna przekonywała radnych do przyznania wójtowi Bolesławowi Żabie podwyżki. I chociaż części taki argument nie przekonał, to jednak większość się zgodziła. Teraz zarobki wójta wyniosą prawie 12 tys. miesięcznie.

Największy w Europie wigilijny stół dla potrzebujących

W niedzielę krakowski Rynek zamieni się w największy w Europie stół wigilijny. Po raz 18. do wspólnego świętowania zaproszone są osoby bezdomne i ubogie z całej Polski. Nie zabraknie tradycyjnych polskich dań, a wśród nich królować będą pierogi.

Posłowie PiS w obronie "Matejki" i tańszych połączeń Krakowa z Warszawą

W nowym rozkładzie jazdy pociągów, który wszedł w życie 14 grudnia, zabrakło miejsca dla popularnego pociągu Interregio "Matejko", kursującym między Krakowem a stolicą. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości chce przywrócenia połączenia i w tym celu domaga się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury.

Chcą rozwiązać Straż Miejską w Jaśle. Będzie referendum

Część mieszkańców Jasła (woj. podkarpackie) chce likwidacji Straży Miejskiej. Powodem rozwiązania ma być fotoradar, który zdaniem wnioskodawców ma "jedynie łatać dziurę w budżecie". "Bez fotoradaru będzie samowola na drogach", odpowiada straż. O przyszłości instytucji zdecyduje referendum miejskie.

Przemycali papierosy w bożonarodzeniowym torcie

Mandarynki, polewa czekoladowa i najważniejszy składnik - papierosy produkcji ukraińskiej. To przepis na ciasto świąteczne wykonane przez przemytników. Nietypowy smakołyk trafił w ręce podkarpackich pograniczników, a przemytnicy musieli obejść się smakiem.