Kraków

Kraków

"Każda sztuka się liczy". Krakowski szpital "potrzebuje wszystkiego"

Szpital Uniwersytecki w Krakowie potrzebuje - i to bardzo - białych kombinezonów barierowych, również gogli, przyłbic, masek z filtrem oraz rękawiczek jednorazowych - apeluje rzeczniczka krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. W tej chwili jest tam 12 chorych na COVID-19. A środki zabezpieczające są zużywane w setkach dziennie.

Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"

Samorządy nie czekają na wsparcie z rządu i idą na wojnę ze skutkami kryzysu wywołanego epidemią SARS-CoV-2. Działają na własną rękę, bo wielu ludzi wsparcia potrzebuje w trybie pilnym. Wrocław ma swój pakiet pomocowy, Kraków szykuje ulgi podatkowe dla branży hotelarskiej, a Oleśnica proponuje zwolnienie z czynszu.

"Walczymy, ale bez Was nie damy rady"

"Decyzje o pozostaniu w domu są trudne (…) ale konieczne – żebyśmy wkrótce nie musieli podejmować decyzji, któremu z pięciu duszących się pacjentów podłączyć ten jeden respirator, który mamy…" – przekonuje Lidia Stopyra, krakowska specjalistka chorób zakaźnych i kierowniczka oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Cichy piątkowy wieczór. Ulice miast opustoszały

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony przez rząd, by zatrzymać epidemię koronawirusa, zmieni na pewien czas nasze przyzwyczajenia. Widać to było już w piątkowy wieczór. Spacery po zmroku pokazały przede wszystkim puste ulice miast w całej Polsce.

Personel szpitala siedzi w domu z dziećmi. Uniwersytet szuka pomocy, studentom medycyny oferuje wolontariat

Po zamknięciu szkół zaświadczenia w zakresie opieki nad dziećmi złożyło około 100 pielęgniarek i około 60 lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - poinformował jego dyrektor. To, w dobie walki z pandemią choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa, oznacza duże ograniczenie możliwości szpitala. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaapelowało do swoich studentów, by pomogli w pracy tego szpitala, sanepidu lub szpitala dziecięcego. Władze uczelni proponują wolontariat z ubezpieczeniem.

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? Spot w języku migowym

Informacyjny spot Ministerstwa Zdrowia dotyczący koronawirusa został przetłumaczony na język migowy. Opublikował go Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głusi zwracają jednak uwagę na to, że są w ogromnym stopniu wykluczeni z szybkiego obiegu informacji i apelują o zmiany, które pozwolą im na taki sam dostęp do wiedzy, jak reszcie społeczeństwa.

16-latek zginął na stoku narciarskim

Wypadł z trasy, uderzył w drzewo i spadł ze skarpy – takie są wstępne ustalenia policji w sprawie tragicznego wypadku w Beskidzie Niskim. 16-latka nie udało się uratować.

W całym kraju odwoływane są imprezy masowe

Ze względów bezpieczeństwa, w całej Polsce odwoływane są różnego rodzaju imprezy masowe. Taką rekomendację wydał Główny Inspektor Sanitarny. Do organizatorów imprez zaapelował w poniedziałek również premier Mateusz Morawiecki.

Pacjentka "nie była za granicą, nie miała kontaktu z osobą z podejrzeniem lub rozpoznaniem" zakażenia

Potwierdzono 17. przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Kobieta w średnim wieku przebywa w szpitalu z Poznaniu. - Przy przyjęciu nie spełniała kryteriów epidemiologicznych. Nie była za granicą. Nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznane zakażenie - przekazała profesor Magdalena Figlerowicz, wojewódzka konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

"Zachował się wzorowo". Pierwszy pacjent zakażony koronawirusem w Krakowie

- Jest to osoba powyżej 60. roku życia, jest w stanie stabilnym - o pierwszym przypadku pacjenta zakażonego koronawirusem w Krakowie poinformował Jarosław Foremny, małopolski inspektor sanitarny. Dodał, że pacjent wrócił z północnych Włoch i po wylądowaniu w Polsce "zachował się wzorowo". Od razu zawiadomił sanepid i sam poddał się kwarantannie.