Tyflomapa - czyli mapa, którą można odczytywać narządem dotyku - to nowe rozwiązanie Akademii Górniczo-Hutniczej dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Makieta ułatwia poruszanie się po terenie kampusu uczelni. Budynki i ulice są opisane w alfabecie Braille'a, a dzięki umieszczonym na tablicy przyciskom można odsłuchać nagranie z informacjami o interesującym nas obiekcie.
Tyflomapa, czyli mapa dostosowana do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, została umieszczona w akademiku "Alfa" Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Makieta ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami wzroku w orientacji po terenie kampusu.
Alfabet Braille'a i lektor
Na urządzeniu, opracowanym przez uczelniane biuro do spraw osób niepełnosprawnych, znajduje się graficzne przedstawienie kampusu AGH z lotu ptaka. Na numerach budynków i nazwach ulic umieszczono wypustki, tworzące alfabet Braille'a. Nad mapą numery zostały opisane nazwami wydziałów i domów studenckich, które również można odczytać dotykiem. Makieta informuje również o lokalizacji parkingów, przystanków komunikacji miejskiej i wejść do poszczególnych gmachów.
"Dodatkowo wszystkie wydziały są uzupełnione komentarzem dźwiękowym, z którego można dowiedzieć się między innymi ile dany budynek ma kondygnacji, a także czy posiada odpowiednie udogodnienia" - czytamy w komunikacie krakowskiej uczelni.
Czytaj też: Plaże przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
- Tyflomapa daje doskonały punkt odniesienia, który ułatwia osobie niewidomej zobrazowanie miejsca. Elementy kampusu układają się w głowie jak klocki, z których wyłania się w wyobraźni przestrzeń - powiedział dziennikarzowi tvn24.pl Marcin Ryszka, niewidomy paraolimpijczyk i pracownik Centrum Rozwiązań Informatycznych AGH.
"Pamiętam, ile czasu zajęło mi nauczenie się przestrzeni kampusu"
Jak podkreśla Ryszka, tyflomapa jest uniwersalna i mogą z niej korzystać wszyscy, nie tylko osoby z niepełnosprawnością wzroku. Została jednak stworzona z myślą o osobach niewidomych, dla których odnalezienie się na rozległym kampusie może stanowić szczególne wyzwanie.
- Pamiętam, ile czasu zajęło mi nauczenie się przestrzeni kampusu, kiedy w 2010 roku zaczynałem studia na AGH. Ciężko było się odnaleźć i zapamiętać, jak te budynki wyglądają i gdzie się znajdują. Teraz dzięki takiej mapie studenci mogą łatwo znaleźć odpowiedni wydział czy inny budynek - zaznaczył pracownik uczelni.
Podjazdy dla wózków i dźwiękowe bankomaty
Na razie na kampusie znajduje się tylko jedna tyflomapa - koszt takiego urządzenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Takich inicjatyw dla osób z niepełnosprawnościami na uczelni jest coraz więcej. Staramy się, żeby jak najwięcej było tablic informacyjnych pisanych alfabetem Braille'a, wind z zestawami głośnomówiącymi czy podjazdów dla wózków. Mamy też dźwiękowe bankomaty, które wyposażone są w wejścia słuchawkowe. Po podpięciu słuchawek lektor wydaje polecenia i informuje, jaki przycisk wcisnąć na klawiaturze - mówi Marcin Ryszka.
Źródło: tvn24.pl, AGH
Źródło zdjęcia głównego: archiwum AGH w Krakowie