Walczący o reelekcję na trzecią kadencję prezydent Katowic Marcin Krupa - jak wynika z sondażu exit poll Ipsos - wygrał wyścig o fotel prezydenta miasta w pierwszej turze, zdobywając 66,5 proc. głosów. Na drugim i trzecim miejscu, z dużą stratą, konkurencja - popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Leszek Piechota miał otrzymać 9,7 proc. głosów, a Dawid Durał - 9,4 proc. głosów.
Marcin Krupa - jak wynika z sondażu exit poll - może cieszyć się już ze zwycięstwa w pierwszej turze w tegorocznych wyborów samorządowych. Startujący z poparciem Platformy Obywatelskiej i Nowej Lewicy kandydat otrzymał według danych Ipsos aż 66,5 procent głosów. A to oznacza, że poparła go ponad połowa głosujących i drugiej tury w Katowicach nie będzie.
Na drugim miejscu wyścig wyborczy kończy popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Leszek Piechota. Wyniki exit poll wskazują, że otrzymał 9,7 procent głosów.
Na najniższym stopniu podium Dawid Durał, który kampanię rozpoczynał ze wsparciem Polski 2050, ale stracił je po tym, jak usłyszał zarzuty psychicznego znęcania się nad żoną i dzieckiem, a także znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Według sondażowni Ipsos poparło go 9,4 proc. głosujących.
W Katowicach o stanowisko prezydenta ubiegało się jeszcze dwóch kandydatów: Marek Strzałkowski i Jacek Budniok. Według sondażu Ipsos pierwszy z nich zdobył 7,3 proc. poparcia, a drugi 7,1 proc.
Niepokojąca frekwencja i zmiana poparcia
O ile ubiegający się o kolejną kadencję Marcin Krupa może być bardzo zadowolony z wyników, o tyle niepokoić może niska frekwencja w Katowicach. O godzinie 17 - jak przekazała Państwowa Komisja Wyborcza - frekwencja wynosiła 33 procent. To najgorszy wynik ze wszystkich miast wojewódzkich.
Co ciekawe, w poprzednich wyborach obecnego prezydenta Katowic (startującego z poparciem PO i lewicy) poparło Prawo i Sprawiedliwość i jednocześnie SLD. Marcin Krupa został prezydentem Katowic po raz pierwszy w 2014 r. jako protegowany swojego poprzednika – Piotra Uszoka. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej. Jest przewodniczącym zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ma 48 lat.
Piechota, który zajął w wyścigu wyborczym drugie miejsce, został zgłoszony przez KW Prawo i Sprawiedliwość. Ma 65 lat. Ukończył studia na Wydziale Elektronicznym Politechniki Śląskiej, przez lata był związany z branżą górniczą. W przeszłości był m.in. wiceprezydentem Katowic (2008-2010) oraz senatorem Platformy Obywatelskiej. W 2017 r. przeszedł na stronę PiS. Później bezskutecznie próbował ponownie dostać się do parlamentu, a w 2018 r. zostać prezydentem Chorzowa. Durał startował z KWW Katowice 2050. Ma 41 lat. W 2023 r. próbował dostać się do Sejmu RP z listy Polski 2050. Zasiada w Radzie Miasta Katowice. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Prezes OSP Dąbrówka Mała. Inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej i BHP. Budniok to kandydat KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Ma 55 lat. Ukończył Wydział Transportu Politechniki Śląskiej, jest przedsiębiorcą. Nie należy do żadnej partii politycznej.
Źródło: tvn24.pl