Wyniki exit poll: w Katowicach Marcin Krupa wygrywa w pierwszej turze

wro i kat
Wyniki sondażowe w Katowicach i Wrocławiu
Źródło: TVN24

Walczący o reelekcję na trzecią kadencję prezydent Katowic Marcin Krupa - jak wynika z sondażu exit poll Ipsos - wygrał wyścig o fotel prezydenta miasta w pierwszej turze, zdobywając 66,5 proc. głosów. Na drugim i trzecim miejscu, z dużą stratą, konkurencja - popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Leszek Piechota miał otrzymać 9,7 proc. głosów, a Dawid Durał - 9,4 proc. głosów.

Marcin Krupa - jak wynika z sondażu exit poll - może cieszyć się już ze zwycięstwa w pierwszej turze w tegorocznych wyborów samorządowych. Startujący z poparciem Platformy Obywatelskiej i Nowej Lewicy kandydat otrzymał według danych Ipsos aż 66,5 procent głosów. A to oznacza, że poparła go ponad połowa głosujących i drugiej tury w Katowicach nie będzie.

Na drugim miejscu wyścig wyborczy kończy popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Leszek Piechota. Wyniki exit poll wskazują, że otrzymał 9,7 procent głosów.

Tak Marcin Krupa cieszył się gdy wygrał cztery lata temu
Marcin Krupa, prezydent Katowic (wideo archiwalne)
Źródło: tvn24

Na najniższym stopniu podium Dawid Durał, który kampanię rozpoczynał ze wsparciem Polski 2050, ale stracił je po tym, jak usłyszał zarzuty psychicznego znęcania się nad żoną i dzieckiem, a także znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej policjantów. Według sondażowni Ipsos poparło go 9,4 proc. głosujących.

W Katowicach o stanowisko prezydenta ubiegało się jeszcze dwóch kandydatów: Marek Strzałkowski i Jacek Budniok. Według sondażu Ipsos pierwszy z nich zdobył 7,3 proc. poparcia, a drugi 7,1 proc.

Niepokojąca frekwencja i zmiana poparcia

O ile ubiegający się o kolejną kadencję Marcin Krupa może być bardzo zadowolony z wyników, o tyle niepokoić może niska frekwencja w Katowicach. O godzinie 17 - jak przekazała Państwowa Komisja Wyborcza - frekwencja wynosiła 33 procent. To najgorszy wynik ze wszystkich miast wojewódzkich.

Co ciekawe, w poprzednich wyborach obecnego prezydenta Katowic (startującego z poparciem PO i lewicy) poparło Prawo i Sprawiedliwość i jednocześnie SLD. Marcin Krupa został prezydentem Katowic po raz pierwszy w 2014 r. jako protegowany swojego poprzednika – Piotra Uszoka. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej. Jest przewodniczącym zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ma 48 lat.

Dawid Durał
Dawid Durał
Źródło: arch. prywatne

Piechota, który zajął w wyścigu wyborczym drugie miejsce, został zgłoszony przez KW Prawo i Sprawiedliwość. Ma 65 lat. Ukończył studia na Wydziale Elektronicznym Politechniki Śląskiej, przez lata był związany z branżą górniczą. W przeszłości był m.in. wiceprezydentem Katowic (2008-2010) oraz senatorem Platformy Obywatelskiej. W 2017 r. przeszedł na stronę PiS. Później bezskutecznie próbował ponownie dostać się do parlamentu, a w 2018 r. zostać prezydentem Chorzowa. Durał startował z KWW Katowice 2050. Ma 41 lat. W 2023 r. próbował dostać się do Sejmu RP z listy Polski 2050. Zasiada w Radzie Miasta Katowice. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Prezes OSP Dąbrówka Mała. Inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej i BHP. Budniok to kandydat KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Ma 55 lat. Ukończył Wydział Transportu Politechniki Śląskiej, jest przedsiębiorcą. Nie należy do żadnej partii politycznej.

Czytaj także: