Spłonęły tysiące ton plastiku i chemikaliów. "To składowisko było nielegalne"

Źródło:
TVN24
Wojewoda śląski po pożarze składowiska w Siemianowicach: na miejscu pracowało około 240 strażaków
Wojewoda śląski po pożarze składowiska w Siemianowicach: na miejscu pracowało około 240 strażakówTVN24
wideo 2/15
Wojewoda śląski po pożarze składowiska w Siemianowicach: na miejscu pracowało około 240 strażakówTVN24

Policja robi wszystko, aby złapać przestępców, bo tutaj mówimy o miejscu nielegalnego składowania odpadów - powiedziała w sobotę w związku z pożarem wysypiska w Siemianowicach Śląskich wiceministra klimatu Anita Sowińska. Według wstępnych szacunków, spłonęło około 10 tysięcy ton odpadów, głównie chemikaliów i plastiku.

Pożar na terenie wysypiska odpadów w Siemianowicach Śląskich wybuchł w piątek rano. Kłęby czarnego dymu było widać z odległości kilkudziesięciu kilometrów. Przez cały dzień oraz nocą strażacy gasili zarzewia ognia. Według wstępnych szacunków spłonęło około 10 tysięcy ton odpadów, w tym - jak szacuje urząd miasta - około pięciu tysięcy ton odpadów przechowywanych w beczkach i mauzerach oraz około pięciu tysięcy ton plastiku.

Jak przekazał w sobotę po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego st. bryg. Wojciech Kruczek, komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, dwaj strażacy, którzy omdleli podczas akcji gaśniczej, czują się już dobrze.

- Wydaje się, że odpady wypaliły się w całości - podkreślił komendant.

Czytaj też: Eksplozja i kula ognia nad płonącym wysypiskiem, a w niej beczka

Pożar składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Służby o jakości powietrza i wody

Wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, że działania straży pożarnej, w których brało udział łącznie około 240 strażaków, dobiegają końca.

Wójcik podkreślił, że emisja zanieczyszczeń do powietrza jest śladowa, a jeżdżące po aglomeracji śląskiej samochody-laboratoria nie stwierdziły przekroczeń stężeń niebezpiecznych substancji. Podobne wyniki płyną z czujników stacjonarnych w miastach takich jak Katowice, Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza.

Wojewoda zaznaczył jednak, że poważnym problemem jest zanieczyszczenie cieku wodnego - rowu Michałkowickiego, który wpływa do rzek Brynicy i Przemszy.

- W związku z bliskością tego rowu część wody używanej w akcji gaśniczej, jak również wypłukanych zanieczyszczeń spłynęła do rowu Michałkowickiego. Wczoraj straż pożarna postawiła tam rękawy sorpcyjne, po to, żeby ściągać te zanieczyszczenia. Ściągane zanieczyszczenia są magazynowane w zbiornikach. Również postawiliśmy tamy słomiane po to, żeby w całej objętości tego cieku wodnego filtrować ewentualne zanieczyszczenia i później razem ze słomą te zanieczyszczenia usunąć - wyjaśnił wojewoda. Próbki wody bada Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Czytaj też: "Powinniśmy wziąć cyrkiel, zrobić okrąg o promieniu co najmniej 20 kilometrów. Tam jest zagrożenie"

rzeka BrynicaDarek

Na przedostawanie się wód z akcji gaszenia pożaru do rzeki zwróciła uwagę również wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła, że w sobotę wieczorem mają być znane wyniki badań próbek wody z rowu Michałkowickiego.

"Policja robi wszystko, aby złapać przestępców"

- Policja robi wszystko, aby złapać przestępców, bo tutaj mówimy o miejscu nielegalnego składowania odpadów. Wiemy o tym od 2020 roku. To składowisko było nielegalne. Ja ze swojego miejsca, z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, będę podejmowała działania i współpracowała przede wszystkim z Ministerstwem Sprawiedliwości, aby podjąć działania przyspieszające ściganie tych przestępców. Ale również z MSWiA, aby na przyszłość również podejmować konkretne działania, aby usprawniać takie działanie kryzysowe - zapowiedziała wiceministra.

O badaniach próbek wody z cieków wodnych mówiła na briefingu prasowym Agata Bucko-Serafin, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Podkreśliła, że inspektorzy badają między innymi chemiczne zapotrzebowanie tlenu.

- To czynnik, który wskazuje, jak bardzo został zanieczyszczony ciek (…) Ten wskaźnik, który najbardziej mówi o zanieczyszczeniu, był podniesiony - wyjaśniła. - Zamknięty został dostęp zanieczyszczeń do cieków (…) Jednocześnie następuje naturalny proces, czyli rozcieńczanie zanieczyszczeń - dodała Agata Bucko-Serafin. Poinformowała, że w wodzie znajdują się między innymi substancje ropopochodne.

Służby monitorują jakość wody w ciekach, w których - jak przekazały Wody Polskie - może dojść do śnięcia ryb. Joanna Kopaczyńska, prezes spółki Wody Polskie, zanieczyszczenia dopłyną do Krakowa najprawdopodobniej w ciągu dwóch-trzech dni.

Pożar w Siemianowicach Śląskich
Pożar w Siemianowicach Śląskich Adam/Kontakt 24

Naukowcy o skutkach pożaru

Próbki do badań z miejsca pożaru przeanalizują naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak poinformowała w rozmowie z TVN24 profesor tej uczelni Dominika Dębowska z Wydziału Nauk Przyrodniczych, konsekwencje przyrodnicze zdarzenia uzależnione są "od tego, co ulega spaleniu, jakie odpady zostały spalone, w jakim tempie się to rozprzestrzeniało".

- Brane są pod uwagę również czynniki klimatyczne, ale również konieczne jest określenie skali całego pożaru, czyli miejsca, do którego te odcieki czy chmura zanieczyszczeń będzie się przedostawać - mówiła.

Profesor Dębowska podkreśliła, że pożar w Siemianowicach Śląskich "nie jest przypadkiem odosobnionym". - Powszechnie praktykowane są różnego rodzaju spalenia odpadów, zarówno przemysłowych, jak i odpadów komunalnych. Ciężko jest określić liczbę (tego typu pożarów – red.), bo o niektórych miejscach (…) wiadomo i są to sprawy nagłaśniane. Natomiast są też mniejsze podpalenia, mniejsze pożary, które (…) nie są powszechnie wiadome - zaznaczyła.

Z kolei mgr inż. Wojciech Rykała z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ zaznaczył w rozmowie z reporterką TVN24, że "cały czas nie mamy odpowiednich przepisów ani warunków, żeby przeciwdziałać tego typu niebezpiecznym sytuacjom". Podkreślił, że zanieczyszczenie cieków wodnych "stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia oraz życia mieszkańców, którzy mogą na przykład pobierać wodę ze studni oraz pobliskie gospodarstwa rolne, które mogą gospodarować tę wodę z rzeki".

Ostrzegał, że pożar może spowodować "długotrwałe zanieczyszczenie pobliskiego środowiska". - Z naszych badań wynika, że takie pożary (…) prowadzą do kumulacji związków najbardziej niebezpiecznych dla środowiska oraz człowieka i jest to długoletni problem - dodał Rykała.

311 nielegalnych składowisk w całej Polsce. Rząd ma plan

Anita Sowińska, pytana o to, co resort chce zrobić z podobnymi składowiskami w innych miejscach w kraju, poinformowała, że takich nielegalnych wysypisk jest 311.

- Są one opisane bardzo dokładnie, zrobiliśmy inwentaryzację. W tej chwili w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pracujemy nad rozwiązaniami usprawniającymi ściganie przestępców. Pewne pomysły już mamy i zespół w ministerstwie pracuje nad takimi rozwiązaniami. Myślę, że jesienią będziemy gotowi do tego, żeby zaproponować konkretne zmiany w prawie - zaznaczyła wiceszefowa resortu klimatu.

Pożar w Siemianowicach Śląskich
Pożar w Siemianowicach Śląskich Kontakt 24/ Krzysztof

Wiceministra zaakcentowała też, że potrzebę "sięgnięcia do źródła, czyli nie tylko usprawnienia ścigania przestępców, ale również zapobiegania powstawaniu nowych składowisk, szczególnie substancji niebezpiecznych". - Tu potrzebne są rozwiązania takie jak rozszerzona odpowiedzialność producencka, tak, żeby producenci nie oddawali tych odpadów niesprawdzonym firmom - podkreśliła Anita Sowińska.

Autorka/Autor:bp/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: kpt. Mateusz Krzystański, Państwowa Straż Pożarna

Pozostałe wiadomości

Wstępne doniesienia wskazują, że śmigłowiec z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim na pokładzie miał twarde lądowanie – podała irańska telewizja państwowa, dodając, że ekipy ratownicze są w drodze na miejsce. Irańskie media podają sprzeczne doniesienia na temat zdarzenia i nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony rządu.

Media: twarde lądowanie śmigłowca, na pokładzie prezydent Iranu

Media: twarde lądowanie śmigłowca, na pokładzie prezydent Iranu

Źródło:
Reuters

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska, jakich spodziewamy się w godzinach popołudniowych, mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Mogą pojawiać się lokalne podtopienia

Gdzie jest burza? Mogą pojawiać się lokalne podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 rozmawiali o gorącej politycznej atmosferze i polaryzacji między rywalizującymi partiami. - Potrzebny jest spokój, rzeczowa dyskusja, a najbardziej potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia - podkreślał Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi. Anna Maria Żukowska z Lewicy wskazywała, że "w gąszczu wzajemnych oskarżeń umykają nam prawdziwi szpiedzy, tacy jak były sędzia S.". Marcin Horała z PiS przyznał, że podgrzewanie atmosfery w czasie rządów PiS "z perspektywy czasu pewnie nie było potrzebne".

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico pozostaje w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Przedstawiciel tej placówki, Milan Urbani, przekazał dziennikarzom, że "na podstawie porannej konsultacji lekarskiej można stwierdzić, że obecnie stan szefa rządu nie jest już zagrażający życiu". - Jego stan jest w dalszym ciągu bardzo poważny - dodał Ubrani.

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
Reuters, PAP, TASR

Pięć osób zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ataku rosyjskich sił zbrojnych na miejscowość Mała Danyliwka w obwodzie charkowskim - poinformowały tamtejsze władze. Wśród ofiar jest kobieta w siódmym miesiącu ciąży.

Pocisk trafił w kawiarnię. Wśród ofiar kobieta w ciąży

Pocisk trafił w kawiarnię. Wśród ofiar kobieta w ciąży

Źródło:
PAP, NV, tvn24.pl

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

Cztery rosyjskie myśliwce Su-25 zostały zestrzelone w ciągu ostatnich dwóch tygodni nad obwodem donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo w wyniku ataku na lotnisko Belbek, na zaanektowanym Krymie, Rosjanie mieli stracić w weekend dwa samoloty MiG-31 i myśliwiec Su-27. Z niedzielnego raportu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych wynika, że od początku agresji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 354 samolotów i 326 śmigłowców.

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Espreso
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl