Dramat skatowanego Kamila trwał kilka lat. Kalendarium wydarzeń

Źródło:
tvn24.pl
Prokuratura bada, jakie działania podejmowali przedstawiciele instytucji, które miały do czynienia z rodziną Kamila
Prokuratura bada, jakie działania podejmowali przedstawiciele instytucji, które miały do czynienia z rodziną KamilaTVN24
wideo 2/8
Prokuratura bada, jakie działania podejmowali przedstawiciele instytucji, które miały do czynienia z rodziną KamilaTVN24

Ośmioletni Kamil zmarł w szpitalu po tym, jak został skatowany przez ojczyma. Przez ponad miesiąc o jego życie walczyli lekarze w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jego dramat trwał jednak dużo dłużej. Pierwsze niepokojące oznaki pojawiały się już w 2019 roku.

Kamil zmarł w poniedziałek, 8 maja rano. Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafił z ciężkimi obrażeniami 3 kwietnia, gdy biologiczny ojciec ośmiolatka powiadomił o sprawie służby. Chłopca maltretował wcześniej jego ojczym, a matka przymykała na to oko. Jak długo trwał dramat Kamila i jak przez kolejne miesiące i lata reagowały - bądź nie reagowały - kolejne instytucje, które powinny były pomóc dziecku?

Czytaj też: Kamil cierpiał tyle dni. A gdzie wy wtedy byliście?

2015 - rodzi się Kamil. Jego rodzicami są Magdalena i Artur, którzy w tym samym roku biorą ślub. Chłopiec ma trójkę rodzeństwa: brata i siostrę ze strony matki oraz siostrę od strony ojca. Mieszkają z siostrą Magdaleny - Anetą J., jej mężem Wojciechem oraz ich dzieckiem.

Kwiecień 2015 - rodzina zostaje objęta nadzorem kuratora. Z akt sądowych nie wynika dlaczego.

2017 - rozwód Magdaleny i Artura. Ojciec Kamila w wyroku rozwodowym traci prawa rodzicielskie. Nie wiemy, z jakiego powodu. Sąd nie wydał pisemnego uzasadnienia.

2019 - Dawid B. wychodzi z więzienia, do którego trafił za kradzieże, rozboje, groźby karalne, naruszenie nietykalności fizycznej. Wcześniej nie znał się z Magdaleną.

Czytaj też: Kamil był katowany, nikt nie zareagował. Prokuratura o śledztwie w sprawie niedopełnienia obowiązków

Listopad 2019 - kilkuletni Kamil zostaje znaleziony sam na ulicy. Częstochowska policja zawiadamia o zdarzeniu sąd.

2020 - Dawid B. bierze ślub z Magdaleną.

Czerwiec 2020 - po zgłoszeniu z listopada 2019 roku sąd uznaje, że "nie ma podstaw do zmiany zarządzeń opiekuńczych".

Marzec 2021 - rodzina została objęta wsparciem pracownika socjalnego.

Czerwiec 2022 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie zawiadamia sąd o "niewydolności rodziców, trudnych warunkach mieszkaniowych, braku działań w kierunku uregulowania sytuacji zdrowotnej dzieci".

Sierpień 2022 - rodzina wyprowadza się z Częstochowy do Olkusza. Częstochowski sąd w tym samym czasie decyduje o braku podstaw do zmiany zarządzeń opiekuńczych.

Czytaj też: Ośmioletni Kamil zakatowany przez ojczyma. "Ten krzyk musiał być, jeśli nie słyszalny, to przynajmniej widzialny"

25 sierpnia 2022 - policja w Olkuszu otrzymuje zgłoszenie o tym, że Kamil uciekł z domu. Chłopca znalazł po niecałej godzinie pracownik ochrony sklepu. Dziecko zostało przekazane matce.

17 października 2022 - matka wypisuje Kamila z internatu szkoły specjalnej przy ulicy Świętej Barbary w Częstochowie. Magdalena informuje dyrekcję placówki, że ma nowego partnera i chce rozpocząć nowy etap w życiu.

13 listopada 2022 - policja w Olkuszu otrzymuje zgłoszenie o dziecku, które samo znajduje się w okolicy przystanku autobusowego. To ubrany w piżamę Kamil. Przyjechało pogotowie, chłopiec trafił do szpitala na obserwację.

Czytaj wywiad Małgorzaty Goślińskiej z Pawłem Maczyńskim, przewodniczącym Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej: Syndrom dziecka krzywdzonego. "Aż się prosiło, żeby ktoś zajrzał do tej rodziny"

18 listopada 2022 - olkuski sąd, po otrzymaniu pisma ze szpitala, ustanawia nad rodziną nadzór kuratora i zobowiązuje rodziców do współpracy z asystentem rodzinnym.

24 listopada 2022 - rozpoczynają się kontrole kuratora u rodziny B. Będą powtarzane później wielokrotnie, do końca marca, w ramach procedury Niebieskiej Karty we współpracy między innymi z dzielnicowym i pracownikami szkoły.

Styczeń-luty 2023 - Kamil razem z bratem trafiają na ferie do swojego biologicznego ojca, Artura.

5 lutego 2023 - rano ojciec odwozi Kamila i jego brata do matki i jej męża. Tego samego dnia po południu Magdalena zawiadamia policję w Olkuszu o kolejnej ucieczce syna. Kamil został odnaleziony przez przechodnia na jednej z ulic. Chłopiec wrócił pod opiekę matki.

Czytaj też: Dzieci i młodzież ofiarami przemocy. Gdzie i jak szukać pomocy i na co zwrócić uwagę

6 lutego 2023 - Magdalena porozumiewa się z Arturem, że Kamil z bratem pojedzie do niego także na ostatni tydzień ferii.

Luty 2023 - rodzina B. wyjeżdża z Olkusza i znów wprowadza się do Częstochowy, gdzie znów mieszkają z siostrą Magdaleny - Anetą J., jej mężem Wojciechem oraz ich dzieckiem. Tam Kamil ma kolejne dwa tygodnie wolnego - gdy w Małopolsce ferie zimowe już się kończyły, na Śląsku dopiero się rozpoczynały.

1 marca 2023 - Kamil wraca do nauki w szkole specjalnej przy ulicy Świętej Barbary w Częstochowie. Nie zostaje już jednak umieszczony w internacie.

8 marca 2023 - Kamil skarży się w szkole, że boli go ręka. Miał też zasinienie i rozciętą wargę. Matka tłumaczy obrażenia "nieszczęśliwym wypadkiem". Według niej Kamil miał potknąć się o próg i przewrócić. Mimo zalecenia pracowników szkoły Magdalena nie zabrała go do lekarza.

9 marca 2023 - Kamila wciąż boli ręka. Szkoła wzywa matkę, Magdalena ma zabrać syna do lekarza. Chłopiec wraca na lekcje ze złamaną ręką w gipsie na dwa tygodnie. O "wypadku" rozmawia ze szkolnym psychologiem. Nie zauważono u chłopca apatii ani smutku.

Zobacz: Reaguj na przemoc wobec dzieci. Ruszyła kampania społeczna

14 marca 2023 - sąd decyduje o podtrzymaniu wcześniejszego zarządzenia, dzieci zostają w rodzinie pod nadzorem kuratora.

17 marca 2023 - ponad tydzień po zdarzeniu szkoła zawiadamia o obrażeniach Kamila pracownika socjalnego.

29 marca 2023 - rano rodzinę odwiedza pracownik socjalny. Tego samego dnia po powrocie do domu ze szkoły Kamil zostaje skatowany przez ojczyma, który polewał go wrzątkiem i umieszczał na rozgrzanym piecu węglowym

30 marca 2023 - Magdalena informuje szkołę, że ośmiolatek nie przyjdzie na zajęcia na basen, bo poparzył buzię ciepłą herbatą. Pracownicy szkoły zalecają wizytę u lekarza. Po południu matka dzwoni do wychowawczyni, by przekazać, że syn dostał dwie maści i śpi. Zapowiada, że Kamil wróci do szkoły dopiero po przerwie świątecznej - po dwóch tygodniach - bo przygotowuje się do wizyty u biologicznego ojca. Tego samego dnia do drzwi Kamila zapukało dwóch pracowników socjalnych, jednak w innej sprawie. Byli to członkowie grupy roboczej powołanej przez zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Chcieli odwiedzić B. w związku z Niebieską Kartą założoną w Olkuszu. Nie wiadomo, jakie były ich ustalenia.

1 kwietnia 2023 - wychowawca Kamila pyta Magdalenę w SMS-ie o stan buzi chłopca. Matka odpowiada uspokajająco: "Trochę schodzi, prawie, trochę dobrze".

3 kwietnia 2023 - wychowawca Kamila pyta jego kuzyna (syna Anety i Wojciecha), z którym chłopiec mieszkał, o stan zdrowia buzi chłopca. Kuzyn odpowiada: "dobrze". Magdalena prosi byłego męża, Artura, by ten przyjechał, przemył dziecko i pojechał z nim do szpitala. Artur po przyjeździe dzwoni na 112. Przyjeżdża policja. Chłopiec zostaje zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, w którym przechodzi w następnych tygodniach szereg operacji i gdzie jest utrzymywany do samego końca w śpiączce farmakologicznej.

5 kwietnia 2023 - 27-letni Dawid B, ojczym Kamila, usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa swojego pasierba. Matka chłopca Magdalena B. zostaje podejrzana o narażanie swego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, a także o udzielenie pomocnictwa mężowi w znęcaniu się nad chłopcem. Oboje trafiają do aresztu.

6 kwietnia 2023 - Pozostałe dzieci małżeństwa zostają zabezpieczone w pieczy zastępczej. U rodzeństwa Kamila nie stwierdzono śladów przemocy fizycznej.

14 kwietnia 2023 - Aneta J., siostra matki Kamila, otrzymuje zarzut nieudzielenia dziecku pomocy.

19 kwietnia 2023 - Wojciech J., mąż Anety i wujek Kamila, otrzymuje zarzut nieudzielenia pomocy.

8 maja 2023 - po ponad miesiącu walki o życie Kamila lekarzom z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach nie udaje się go uratować. Ośmiolatek zmarł. Tego samego dnia minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie, "aby doszło do niezwłocznej zmiany kwalifikacji prawnej zbrodni sprawcy tego ohydnego, okrutnego i zbrodniczego zachowania".

Autorka/Autor:bp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: "Fakty" TVN

Pozostałe wiadomości

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja w Żyrardowie, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl ustalił nieoficjalnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Wypadek na A2. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne

Źródło:
tvn24.pl

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

11-letni Paweł zginął, a Kuba do dzisiaj leczy się z traumy po tym, jak w Humniskach na Podkarpaciu w chłopców samochodem wjechała 78-letnia kobieta. Dzieci szły poboczem, bo przy drodze nie ma chodnika. Miejscowi włodarze po tragedii obiecali jego budowę, ale na pytanie o to, kiedy powstanie, odpowiedzieć nie potrafią. Mieszkańcy są rozczarowani: - Mimo tragedii ta sprawa dla nikogo nie jest priorytetem - mówią.

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Ponad rok temu na poboczu zginął 11-letni Paweł. Chodnik wciąż nie jest priorytetem

Źródło:
tvn24.pl

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Serbscy studenci zorganizowali kolejny masowy protest i zablokowali mosty na Dunaju w Nowym Sadzie, gdzie trzy miesiące temu doszło do katastrofy budowlanej. Jeden z mostów został zablokowany na 24 godziny, do niedzielnego popołudnia. W demonstracji wzięły udział dziesiątki tysięcy osób.

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Trzy miesiące od katastrofy w Nowym Sadzie. Protestujący zablokowali trzy mosty

Źródło:
Reuters, Associated Press

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa Richard Grenell spotkał się w Carasas z przywódcą Wenezueli Nicolasem Maduro i przekazał, że doprowadził do uwolnienia przez wenezuelski reżim sześciu Amerykanów. Grenell "sprowadza z Wenezueli do domu sześciu zakładników" - napisał Trump.

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Wysłannik Trumpa "sprowadził z Wenezueli do domu sześciu zakładników"

Źródło:
PAP

Jest się czym przejmować, ale nie ma się czego bać - mówił na nagraniu premier Donald Tusk, odnosząc się do aktualnej sytuacji międzynarodowej. Według Tuska Polska ma "dobrą odpowiedź na te kryzysy". - Uzyskaliśmy naprawdę autentyczne przywództwo w Europie, a za chwilę możemy mieć niezależnego, mądrego, silnego, ale przyjaznego prezydenta. Wszystko jest w naszych rękach - powiedział szef rządu.

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Tusk o sytuacji międzynarodowej: w Polsce mamy dobrą odpowiedź na te kryzysy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwa ciała znaleziono w rzece Dee w szkockim Aberdeen. Prawdopodobnie są to poszukiwane siostry Huszti - przekazały w sobotę brytyjskie media. Pochodzące z Węgier Eliza i Henrietta zaginęły w ubiegłym miesiącu w okolicach portu leżącego nad rzeką.

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Dwa ciała w rzece. To prawdopodobnie siostry Huszti

Źródło:
PAP

Wywiad wojskowy Ukrainy odrzucił oskarżenia, jakoby podległe mu struktury były zaangażowane w organizację protestów antyrządowych w Słowacji. To odpowiedź na oświadczenie premiera Słowacji Roberta Ficy, który powiązał protesty z ukraińskim wywiadem.

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Ukraiński wywiad "stanowczo odrzuca" oskarżenia premiera Słowacji

Źródło:
PAP

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Radiowóz blokował drogę uciekającemu kierowcy, a ten, zamiast się zatrzymać, uderzył w policyjne auto. Moment zderzenia zarejestrowała kamera przy jednej z posesji. Jak się okazało, 31-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów.

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Uciekał przed policją, staranował radiowóz i ogrodzenie. Nagranie

Źródło:
TVN24/Kontakt24

Policja miała obowiązek skutecznego doprowadzenia świadka na posiedzenie komisji do spraw Pegasusa. Oczywiście, gdyby się okazało, że tego posiedzenia nie ma, to straciłoby sens wykonywanie tej czynności - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Włodzimierz Wróbel, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego pytany o sprawę byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i tłumaczenia policji.

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Policja tłumaczy zatrzymanie Ziobry. "Nie róbmy szopki z prawa"

Źródło:
TVN24

Były prezydent Niemiec Horst Koehler nie żyje. 81-letni ekonomista i finansista zmarł w sobotę rano po krótkiej, ciężkiej chorobie - poinformowały niemieckie media.

Nie żyje były prezydent Niemiec

Nie żyje były prezydent Niemiec

Źródło:
PAP

Mały samolot pogotowia lotniczego rozbił się w pobliżu centrum handlowego w Filadelfii. Na jego pokładzie było pięć osób dorosłych i dziecko. Oprócz nich ucierpieli także ludzie w miejscu upadku maszyny. Pojawiło się także nagranie z próby kontaktu kontrolerów lotu z załogą maszyny. Słychać na nim między innymi: "Straciliśmy kontakt z samolotem. Nie wiemy, co się stało. Próbujemy to ustalić".

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Prywatny samolot rozbił się w Filadelfii. Na pokładzie było sześć osób, w tym dziecko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Samochód osobowy wypadł z drogi i dachował w powiecie nyskim (woj. opolskie). W środku było dwóch mężczyzn, nie udało się ich uratować. Policja wyjaśnia, jak doszło do wypadku.

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Wypadli z drogi i dachowali. Dwie osoby zginęły

Źródło:
TVN24

W piątek w Serocku nasz czytelnik był świadkiem nietypowej sytuacji. W środku miasta, po ulicy, biegały dwa konie bez opieki. W pewnym momencie tuż za nimi pojawił się sznur radiowozów.

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Konie na ulicy, za nimi kawalkada radiowozów

Źródło:
Kontakt24

Jak działają kamery na rondzie Wojnara we Włochach? Ze statystyk drogowców wynika, że tylko w pierwszych kilkunastu dniach od uruchomienia zarejestrowały niemal 800 wykroczeń. Ich zadaniem jest wyłapywanie kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Zarejestrowały setki kierowców przejeżdżających na czerwonym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczeństwo Morza Bałtyckiego jest absolutnie kluczowe - powiedział w Gdańsku Rafał Trzaskowski. Karol Nawrocki w Bednarach zadeklarował, że chciałby "wypowiedzenia paktu migracyjnego". Magdalena Biejat w Bydgoszczy mówiła o prawach kobiet i apelowała o wsparcie organizacji pozarządowych. Sławomir Mentzen we Wrześni przekonywał, że Polakom potrzebna jest "rewolucja zdrowego rozsądku" jak w Stanach Zjednoczonych.

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Gdańsk, Bednary, Bydgoszcz, Września. Kandydaci na prezydenta ruszyli w podróż po Polsce

Źródło:
TVN24, PAP

Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o nadaniu Odrze osobowości prawnej. Ma to pomóc ją chronić. Marszałek Sejmu oficjalnie przyjął postanowienie o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej. Tymczasem wojewódzki sąd administracyjny orzekł, że Wody Polskie prowadziły prace regulacyjne na Odrze nielegalnie.

Ruszyło zbieranie podpisów pod projektem ustawy, który zakłada, że rzeka Odra stanie się osobą prawną

Ruszyło zbieranie podpisów pod projektem ustawy, który zakłada, że rzeka Odra stanie się osobą prawną

Źródło:
Fakty TVN

W sieci pojawiły się doniesienia, jakoby prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski bezpłatnie korzystał z nieruchomości, które należą do urzędu miasta. Dowód ma stanowić rozpowszechniane przez internautów zdjęcie artykułu. Ta zmyślona historia to reakcja na informacje o korzystaniu przez Karola Nawrockiego z apartamentu w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Warszawski ratusz zaprzecza, a my wskazujemy, co może sugerować, że ten artykuł to fałszywka.

Trzaskowski "żyje na koszt miasta"? Dowodem spreparowany artykuł

Trzaskowski "żyje na koszt miasta"? Dowodem spreparowany artykuł

Źródło:
Konkret24

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Zapewnień o rozliczeniu willi plus było dużo, ale kiedy zajrzymy do kasy państwa, to okaże się, że z 40 milionów złotych, które Przemysław Czarnek rozdał, wróciło 3,5 miliona - mówiła na antenie TVN24 Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl. - Widzimy, że te procedury się dłużą. Docierają też do nas sygnały o tym, że w ministerstwie istnieją pewne braki kadrowe osób, które mogłyby to skutecznie rozliczać - powiedział Piotr Szostak.

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

"Zaawansowany trolling, robienie sobie jaj z systemu sprawiedliwości". Co dalej z rozliczeniem willi plus

Źródło:
TVN24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl