Katowice

Katowice

Budowę zadaszenia "Kotła Czarownic" dokończy firma z Niemiec

Niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik dokończy budowę zadaszenia Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Informację o rozstrzygnięciu przetargu przekazał w czwartek Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Koszt prac to 70 mln zł netto - ponad 20 milionów więcej niż wstępnie szacowano.

Zderzenie dwóch autobusów w Mysłowicach

Dwa autobusy komunikacji miejskiej zderzyły się w Mysłowicach (woj. śląskie). Trzy osoby trafiły do szpitala. Przyczyną wypadku prawdopodobnie była nieostrożność jednego z kierowców.

Pierwsza kobieta uznana za "niebezpieczną" wychodzi na wolność. Ewelina Cz. będzie leczona

Za kilka dni Zakład Karny w Lublińcu (woj. śląskie) ma opuścić Ewelina Cz. Kończy odbywać karę sześciu lat więzienia za próbę zabójstwa przypadkowego niemowlęcia. Będzie pierwszą kobietą, wobec której zastosowana zostanie ustawa o obligatoryjnym leczeniu niebezpiecznych przestępców. Nie trafi jednak do zakładu zamkniętego. Sąd uznał, że wystarczy tzw. nadzór prewencyjny i leczenie.

"Całuję wasze dłonie w imieniu papieża"

Arcybiskup Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, gorąco pozdrowił pielgrzymujące do Piekar Śląskich kobiety i dziewczęta. W niedzielę na kalwaryjskie wzgórze, jak co roku, przybyły tysiące pątniczek.

Wymagają precyzji i mozolnej pracy. Ostatni rusznikarz, który robi cieszynki

Niegdyś używane były przez myśliwych do polowań, dziś głównie kolekcjonuje się je dla ozdoby. Mowa o cieszynkach – unikatowych i ręcznie wykonywanych strzelbach. Powstają w małej pracowni, pod okiem pana Jerzego Wałgi, ostatniego rusznikarza, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się wykonywaniem tego rodzaju broni. Jedną z nich tworzył na zamówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na Śląsku wspominają wydarzenia sprzed stu lat

W sierpniu mieszkańcy Górnego Śląska obchodzą dwie rocznice związane z powstaniami śląskimi. W tym roku przypada 95. rocznica wybuchu I powstania śląskiego oraz 75. rocznica śmierci dyktatora III powstania śląskiego Wojciecha Korfantego. W całym regionie przed pomnikami upamiętniającymi powstańców odbędą się uroczystości.

"Żywa lekcja historii". Święto Wojska Polskiego w Dobieszowicach

Pokaz kawalerii, wystrzały z armat i rekonstruktorzy w mundurach z początki II Wojny Światowej. Tak wyglądała piątkowa rekonstrukcja walk polsko-niemieckich w Dobieszowicach. - Jest to żywa lekcja historii organizowana dla mieszkańców Śląska - mówi Grzegorz Kluba, organizator wydarzenia. Pasjonaci historii mieli okazję zobaczyć scenę walki wojska polskiego z hitlerowskim na jednym z pól, niedaleko ówczesnej granicy.

Więzień pracujący na wolności napadł na sklep i pobił ekspedientki

Bił kobiety znalezionym w sklepie trzonkiem od siekiery. Jedną z ekspedientek z ciężkimi obrażeniami odwieziono do szpitala. Napastnikiem był 40-letni więzień, który aktualnie odbywa karę w pobliskim zakładzie karnym. W ciągu dnia pracował poza więzieniem przy porządkowaniu terenu w miejscowości Ciasna. Teraz pojawiają się pytania, kto takiego więźnia kontroluje.

Święto Wniebowzięcia NMP. Największe obchody na Jasnej Górze

Tysiące wiernych wezmą dziś udział w głównych uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Centralnym punktem uroczystości będzie rozpoczynająca się przed południem suma pontyfikalna, odprawiona pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Celestino Migliore, który także wygłosi homilię.

Brutalny napad na sklep monopolowy. Policja szuka sprawcy

Uderzył ekspedientkę pustą butelką, zabrał pieniądze i uciekł. Do brutalnego napadu doszło w jednym ze sklepów monopolowych w Pszczynie (woj. śląskie). Policja publikuje zdjęcia z monitoringu i prosi o kontakt osoby, które mogą pomóc w ujęciu sprawcy.

Biegli 15 kilometrów po górach. Rywalizowali o kierpce

Z górskimi terenami i własnymi słabościami zmierzyło się ponad 200 uczestników biegu w Brennej (woj. śląskie). - Chwilami było tak stromo, że trzeba było po prostu iść. Ale dla tych widoków na trasie było warto – podkreślają uczestnicy. Zawodnicy "Biegu o breńskie kierpce" mieli do pokonania 15 kilometrów specjalnie przygotowanej trasy.

Kolos wylądował w Pyrzowicach

Na wielu lotniskach byłaby to standardowa operacja lotnicza, ale nie w Pyrzowicach. Katowickie lotnisko na co dzień nie przyjmuje tak potężnych samolotów jak Boeing 777. Maszyna wylądowała w sobotę z grupą Japończyków. Do lądowania lotnisko przygotowywało się tygodniami.