Tak jest

prof. Miłosz Parczewski, Marcin Jędrychowski, Jakub Pankowiak, Bogusław Chrabota, Paweł Wroński

Apelujemy, żeby nie bagatelizować żadnych objawów. Jeżeli pojawią się gorączka, kaszel, duszności, przyjeżdżać do szpitala. Rekomenduję nie czekać na zespół pogotowia ratunkowego, bo z tym faktycznie są problemy, tylko samemu przyjeżdżać. Jak już znajdziemy się w szpitalu, nikt nie odmówi nam pomocy - radził w programie "Tak jest" Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Saturacja poniżej 92 wymaga oceny, szczególnie jeżeli towarzyszą jej głęboka duszność, bóle serca, gorączka, która nie mija przez 3-4 dni, cukrzyca czy otyłość - dodał profesor Miłosz Parczewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - Każda osoba na SOR-ze będzie miała wykonany komplet badań - zapewnił.

 

W drugiej części programu decyzję Watykanu o ukaraniu polskich hierarchów za zaniedbania w sprawach przestępstw seksualnych popełnianych przez księży, których ofiarami były dzieci, komentował Jakub Pankowiak, jeden z bohaterów filmu "Zabawa w chowanego", walczący o pomoc skrzywdzonym w Kościele. - Moim zdaniem decyzja Watykanu nie jest oparta na faktach, tylko na informacjach przesłanych przez arcybiskupa Gądeckiego. Oczekiwałem stwierdzenia winy biskupa Janiaka. To się, niestety, nie wydarzyło - powiedział gość Moniki Olejnik.

 

Na koniec Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita" i Paweł Wroński, publicysta "Gazety Wyborczej" również odnieśli się do ukarania arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i biskupa Edwarda Janiaka przez papieża. Publicyści rozmawiali także o ogłoszonych przez rząd zmianach w programie szczepień przeciw COVID-19 oraz o kontrowersjach wokół prezesa Orlenu Daniela Obajtka.