Opinie i wydarzenia

Gala wręczenia Nagrody Literackiej Nike 2020

"Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka z Literacką Nagrodą Nike 2020. Laureat otrzymał statuetkę i czek na 100 tysięcy złotych. - Jestem zaskoczony, nie przygotowałem sobie niczego mądrego, co mógłbym powiedzieć. Obawiam się, że musiałbym się nie zgodzić ze świętej pamięci panem Jerzym Pilchem, bo trochę lepiej piszę niż mówię, gdy przychodzi mi coś powiedzieć w takiej sytuacji. Jestem zaszczycony i cieszę się bardzo - mówił Radek Rak. Podziękował również ludziom, którzy pokierowali go "w tej dziwnej krainie pióra".

 

ZOBACZ TEŻ: W marcu tego roku Radek Rak był gościem "Xięgarni". 

 

Wcześniej poznaliśmy laureata Nike Czytelników, którym została Joanna Gierak-Onoszko, za "27 śmierci Toby'ego Obeda". To reportaż opowiadający o tym, jak jeszcze niedawno w Kanadzie obchodzono się z dziećmi rdzennych mieszkańców - zabierano je z domów, zamykano w szkołach z internatem. Były pozbawione kontaktu z rodzinami, własną kulturą, maltretowane, bite, głodzone.

 

Do tegorocznej Nagrody Nike nominowanych było siedem tytułów. Poza "Baśnią o wężowym sercu" i "27 śmierci Toby'ego Obeda" były to powieści "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady, esej "Pusty las" Moniki Sznajderman, "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" Piotra M. Majewskiego, "Jaremianka. Biografia" Agnieszki Daukszy oraz "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" Pawła Reszki.

04.10.2020
Długość: 72 min