Audio: Fakty po Faktach

Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Duda, prof. Krzysztof Simon

ZOBACZ WYWIAD MARCINA WRONY Z PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ

 

Martwi mnie głos prezydenta Duda, bo potwierdza moją tezę, że prezydent, który wywodzi się z PiS-u, jest delikatnie mówiąc eurosceptykiem - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski, komentując słowa prezydenta o "ideologicznym parciu i zmuszaniu narodów do tego, żeby przyjmowały zasady, które są im obce". - Ewolucja Unii następuje, natomiast traktaty ciągle obowiązują - dodał. Były prezydent odniósł się również do wypowiedzi europosła Patryka Jakiego, który przekonywał, że Polska straciła na wejściu do Wspólnoty ponad 500 miliardów złotych. - Patryk Jaki myli się pod każdym względem. Nie chce się przyznać do tego, że jest przeciwny Unii Europejskiej, że bierze duże pieniądze z UE, ale z obrzydzeniem - mówił Kwaśniewski. Jak dodał "nie ma takich wyliczeń, które by potwierdzały jakąkolwiek część fanaberii matematycznych pana Jakiego. Polska na Unii Europejskiej korzysta zarówno w wymiarze finansowych, jak i cywilizacyjnym, politycznym, bezpieczeństwa, otwartych granic, edukacyjnym. Polska, gdyby tylko chciała wykorzystać tę szansę, byłaby dzisiaj jednym z najważniejszych krajów UE". Gość Piotra Kraśki mówił także o stosunkach polsko-niemiecki za kanclerstwa Angeli Merkel oraz o możliwej pomocy Andrzejowi Poczobutowi i Angelice Borys, którzy są od pół roku przebywają w areszcie w białoruskim Żodzinie w ciężkich warunkach.

 

Następnie wyemitowano rozmowę Marcina Wrony z Andrzejem Dudą. Prezydent mówił o więzionych: Andrzeju Poczobucie i Andżelice Borys, o sytuacji na granicy z Białorusią, ustawie anty-TVN, relacjach gospodarczych z USA i Unią.

 

Na koniec gościem "Faktów po Faktach" był prof. Krzysztof Simon. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu był pytany o spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem Brazylii, który do tej pory nie zaszczepił się przeciwko COVID-19. - Brazylia jest jednym z krajów najbardziej tragiczne dotkniętych tym problemem. To są kiepskie i głupie pomysły na spotkania takich osób niezaszczepionych - stwierdził. Piotr Kraśko pytał swojego gościa o ograniczenia dla osób niezaszczepionych oraz o to, czy powinniśmy zacząć obawiać się czwartej fali pandemii w Polsce. Jego zdaniem w regionach z najmniejszą liczbą szczepień "będzie się działo źle".