Audio: Fakty po Faktach

Andrzej Gantner, Janusz Piechociński, Grażyna Kopińska, dr Barbara Brodzińska-Mirowska, dr hab. inż. Bogdan Wziątek, dr hab. inż. Piotr Parasiewicz

"Faktach po Faktach" w TVN24 Andrzeja Gantnera (Polska Federacja Producentów Żywności). – To jest niestety bardzo duży problem. To nie jest tylko kwestia bąbelków w oranżadzie. Dwutlenek węgla jest nam potrzebny zarówno do produkcji mięsa i przetworów. Suchy lód jest potrzebny w całym łańcuchu dostaw logistyki – wyjaśnił. Janusz Piechociński (były wicepremier i minister gospodarki) zwrócił uwagę, że to jest kolejny ruch, który pokazuje, że władza jest w takim chaosie i niedoczasie, że nikt nie kontroluje, kto co robi. – To są przecież spółki Skarbu Państwa. Rząd, w wyniku wzrostu cen nawozu, obiecał rekompensatę rolnikom. W tym czasie nawozy będą w sposób szalony drożały - ocenił.

 

Następnie w programie Grażyna Kopińska (ekspertka do spraw przejrzystości życia publicznego, współpracowniczka Fundacja Batorego) oraz dr Barbara Brodzińska-Mirowska (UMK w Toruniu) komentowały prezent ślubny dla wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka w postaci ciągnika wartego 1,5 miliona złotych. – Na filmiku, który był początkowo umieszczony na stronie firmy, która sprzedaje te ciągniki, wyraźnie była tam informacja, że jest to prezent. Dzisiaj na stronie nie ma już tego filmu, ale na Facebooku umieszczona jest informacja, że jest to prezent od brata wiceministra. Widać, że powoli zmieniane jest zdanie – wyjaśniała Kopińska. Dodała, że jest to przykład tego, jak bardzo część naszej klasy politycznej odjechała od tego, w jaki sposób żyjemy. – Widzimy od lat częściowy cykl powtarzających się sytuacji, które pokazują, że pewne przyjęte normy tego, jak powinno to życie publiczne wyglądać, są coraz słabsze – podsumowała dr Brodzińska-Mirowska.

 

Na koniec "Faktów po Faktach" o słowach premiera Mateusza Morawieckiego, który twierdził, że Odra już się odradza i nie jest niebezpieczna, a katastrofa ekologiczna jest wynikiem naturalnym, dyskutowali dr hab. inż. Bogdan Wziątek (przewodniczący Rady Naukowej Przy ZG PZW, adiunkt na UWM w Olsztynie) oraz dr hab. inż. Piotr Parasiewicz (Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Zakład Rybactwa Rzecznego).