Xięgarnia

Angelika Kuźniak - "Soroczka"

Ta, która tka. Ten, który nosi maski. Ta, która ubiera. Kim są? O tym w najnowszym wydaniu "Xięgarni" w rozmowie Filipa Łobodzińskiego z Angeliką Kuźniak, autorką książki "Soroczka". Książkę Kuźniak - Filip Łobodziński umieścił w pierwszej piątce najważniejszych tytułów 2020 roku i pisał o niej tak: - "Soroczka" - to najniezwyklejszy sznur korali słownych na temat umierania. Dość powiedzieć, że zachłystywałem się przy czytaniu ze zdumienia, notowałem sobie cytaty bezpardonowe jak aforyzmy, a niekiedy wybuchałem śmiechem.


W drugiej części programu Michał Rusinek opowiada o książce Waldemara Kuligowskiego "Trzecia płeć świata" z ilustracjami Marianny Sztymy, która udowadnia, że homofobia i transfobia biorą się z uprzedzeń i niewiedzy, a ludzka płciowość jest różnorodna, ciekawa i wymakająca się binarnemu schematowi.

 

Na koniec autorski przegląd nowości wydawniczych Agaty Passent. Wśród polecanych tytułów m.in.: "Kresy. Ars moriendi" Anny Smółki i Agnieszki Rybak, czyli opowieść o polskich rodzinach, które tworzyły kulturę, gospodarkę i atmosferę Kresów.