Xięgarnia

Małgorzata Halber, Olga Drenda - "Książka o miłości"

Olga Drenda, Małgorzata Halber i Max Cegielski rozmawiają o miłości. "Książka o miłości" to esej w dialogu. W deklaracji z okładki: "Uwaga: bawiąc uczy" nie ma ani odrobiny fałszu. Małgorzata Halber podkreśliła, że zna wielu 40-latków, którzy mają problemy ze zdefiniowaniem, czego właściwie chcą od związków i czy mają prawo coś chcieć. – To jest chyba niezależne od wieku i wydaje mi się, że czasami młodsi lepiej wiedzą, czego chcą, bo są bardziej świadomi mechanizmów psychologicznych, które w nich zachodzą – dodała Olga Drenda.

 

Janusz Rudnicki mierzy się z "dobrem narodowym", czyli Stanisławem Mateuszem Ignacym Wyspiańskim. Na rynku wydawniczym ukazały się aż trzy biografie, które spina postać autora "Wesela": "Klan Wyspiańskich" Jana Tomkowskiego, "Wyspiański. Dopóki starczy życia" i "Panny z "Wesela"" - obie pozycje autorstwa Moniki Śliwińskiej. Rudnicki na Wyspiańskiego ma własny pomysł.

 

Autorski przegląd nowości wydawniczych Filipa Łobodzińskiego, wśród polecanych tytułów pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla. "Czuły narrator", czyli dwanaście wyselekcjonowanych esejów i wykładów noblistki, w tym tytułowa, szeroko komentowana mowa noblowska.