Xięgarnia

4.07.2020

W premierowym odcinku "Xięgarni": Max i Tadeusz Cegielscy rozmawiają o twórczości Marka Krajewskiego. W ubiegłym roku minęło 20 lat od publikacji kryminału "Śmierć w Breslau", również w ubiegłym roku Marek Krajewski wydał jubileuszową powieść "Dziewczyna z czterema palcami", za którą w tym roku odebrał Nagrodę Złotego Pocisku na Warszawskim Festiwalu Kryminału. Bohaterami "Pojedynku Mistrzów", który odbył się w ramach WFK byli Marek Krajewski i Profesor Tadeusz Cegielski. A dziś, specjalnie dla "Xięgarni" profesor Cegielski podsumowuje twórczość Marka Krajewskiego w rozmowie z synem Maxem.

Bożena Stachura - aktorka i Janusz Rudnicki – pisarz i felietonista "Xięgarni", opowiadają m.in. o tym, czym różni się proza foniczna od prozy wizualnej.

Agata Passent rozmawia z profesorem Tadeuszem Sławkiem na temat twórczości poety, pisarza, rysownika, malarza, drukarza, mistyka i prekursora romantyzmu - Williama Blake’a. Profesor Tadeusz Sławek specjalizuje się w historii i teorii literatury angielskiej i amerykańskiej. Od lat tłumaczy prozę i poezję Blake’a, właśnie ukazała się najnowsza książka obu autorów "Wyspa na księżycu".