Bartłomiej Wróblewski

Musimy szanować nasze prawa i wolności. Raczej starać się je harmonizować, a nie działać w taki sposób, że tylko moje prawo może być respektowane – mówił w programie "Sprawdzam" poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Pytany o to, czy – jego zdaniem - prawo do przerywania ciąży w wyniku gwałtu powinno być zakazane, odpowiedział: - Prawo do życia chroni każdego człowieka, nie zamierzam podejmować działań w sprawie tak zwanej przesłanki kryminalnej. Te przepisy nie zostaną zmienione.

 

Następnie Krzysztof Skórzyński zapytał Wróblewskiego o wpis Krystyny Pawłowicz, która nagłośniła historię transpłciowego dziecka. - To była niedobra wypowiedź, tweet został skasowany. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca – tłumaczył. Zapewnił również, że gdyby transpłciowe dziecko potrzebowało pomocy "udzieliłby jej". - Trzeba zrobić wszystko, żeby takie osoby poczuły się obywatelami – kontynuował. Przekonywał również, że chciałby stworzyć takie biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym byłoby miejsce dla ludzi o różnych poglądach. - Jeśli zostanę RPO będę działał poza polityką - mówił Wróblewski.

 

Poseł Prawa i Sprawiedliwości został w czwartek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za kandydatem PiS na ten urząd było 240 posłów, a 201 było przeciw. Teraz jego kandydaturą zajmie się Senat. Czwartkowe głosowanie było czwartym podejściem do wyboru nowego RPO.