Najbardziej śmiercionośne wirusy naszych czasów. Każdego roku zbierają tragiczne żniwo

Źródło:
WHO, Live Science, tvn24.pl
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
wideo 2/5
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Szczepionki i leki przeciwwirusowe pomogły powstrzymać rozprzestrzenianie się wielu chorób wirusowych. Inne, takie jak ospa prawdziwa, zostały całkowicie wykorzenione. Ale wiele wirusów w ostatnich dekadach zbierało śmiertelne żniwo. HIV od wybuchu epidemii na początku lat 80. zabił około 36 mln ludzi na całym świecie. Oto lista najbardziej śmiercionośnych wirusów naszych czasów.

Wirusy różnią się od siebie wskaźnikiem śmiertelności. Koronawirus, który dotarł już na każdy kontynent, ma niższy wskaźnik śmiertelności niż na przykład Ebola. W oparciu o prawdopodobieństwo spowodowania śmierci w wypadku zarażenia, liczbę zmarłych osób i kwestię rosnącego zagrożenia, stworzyliśmy zestawienie najbardziej obecnie śmiercionośnych wirusów na świecie.

Marburg

 
Śmiertelnie groźny wirus MarburgCDC

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) po raz pierwszy zidentyfikowany został w 1967 roku, kiedy małe ogniska epidemii pojawiły się wśród pracowników laboratoryjnych w Niemczech, którzy mieli kontakt z zarażonymi małpami przewiezionymi z Ugandy. Wczesne symptomy zakażenia to biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Później wirus może powodować gorączkę krwotoczną, czyli wysoką gorączkę połączoną z krwotokami, które prowadzą do wstrząsu, niewydolności narządów i śmierci.

W Afryce wirus uderza cyklicznie. W Demokratycznej Republice Konga w latach 1998-2000 zmarło na niego 83 procent zarażonych. W ostatnich latach wirus kilkukrotnie atakował w Ugandzie i Gwinei, powodując od 50 do 100 procent śmiertelnych przypadków. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, pośredniego i bezpośredniego kontaktu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), na 571 przypadków choroby marburskiej odnotowanych w latach 1967-2012, 470 skończyło się śmiercią. Trwają prace nad szczepionką.

Ebola

Wirus Ebola pod mikroskopemCDC

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi albo tkanką zakażonych ludzi lub zwierząt. Pierwsze znane ogniska choroby pojawiły się w Afryce w 1976 roku. Największa epidemia rozpoczęła się w 2014 roku. Tylko Demokratyczna Republika Konga doświadczyła 11 epidemii eboli, najwięcej na świecie. Ostatni wybuch zachorowań w Kiwu Północnym - drugi największy w historii - pochłonął ponad 2,2 tysiąca ofiar.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w grudniu 2020 roku zatwierdziła Ervebo - szczepionkę, która pomaga bronić się przed wirusem ebola z Demokratycznej Republiki Konga.

Wścieklizna

Wirus wściekliznyShutterstock

Najczęstszymi nosicielami wścieklizny są psy. Zakażenie wirusem pojawia się po ugryzieniu lub zadrapaniu przez zarażone zwierzę. Może spowodować uszkodzenie mózgu i nerwów. Według brytyjskiego National Health Service (NHS) wystąpienie objawów niemal zawsze kończy się śmiercią, jeśli zakażonemu nie udzieli się pomocy.

Dzięki przeciwciałom i wprowadzonym w latach dwudziestych XX wieku szczepionkom dla zwierząt domowych, wścieklizna stała się w naszej części świata rzadko występującą chorobą. Jednak wciąż pozostaje dużym zagrożeniem w Indiach i niektórych częściach Afryki, gdzie corocznie wywołuje dziesiątki tysięcy zgonów. Według WHO każdego roku ponad 29 milionów ludzi na całym świecie otrzymuje szczepionkę przeciwko wściekliźnie po ugryzieniu.

HIV

Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)
Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)Shutterstock

Uznawany jest za jeden z najgroźniejszych współczesnych wirusów. Szacuje się, że od czasu rozpoznania choroby na początku lat 80. z powodu HIV zmarło około 36 milionów ludzi. 

Silne leki przeciwwirusowe umożliwiły ludziom życie z HIV przez długie lata. Jednak choroba nadal wyniszcza wiele krajów o niskich i średnich dochodach, w których występuje 95 procent nowych zakażeń wirusem. Pod koniec 2020 roku na świecie żyło nawet 37,7 milionów osób z wirusem HIV. Najwięcej - 7,5 miliona - w Republice Południowej Afryki.

Hantawirus

HantawirusShutterstock

Hantawirus jest patogenem roznoszonym przez norniki, czyli małe gryzonie podobne do myszy. Chociaż został wykryty w 1993 roku, według naukowców chorobę opisywali już Nawahowie - największa grupa etniczna Indian Ameryki Północnej w Stanach Zjednoczonych. Wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Choroba wywołana przez hantawirusa ma przeważnie objawy grypopodobne: wysoką gorączkę, bóle głowy i kończyn oraz nudności i wymioty. Ale może również dotyczyć nerek i doprowadzić do ich ostrej niewydolności. Chorobę leczy się jedynie objawowo, szczepionka przeciwko niej nie istnieje.

Grypa

Wirus grypy atakuje w Polsce
Wirus grypy Shutterstock

Jak odnotowuje portal Live Science, podczas typowego sezonu grypy na całym świecie rocznie umiera nawet 650 tysięcy osób. Najbardziej śmiertelna pandemia grypy, nazywana grypą hiszpańską, rozpoczęła się w 1918 roku i zachorowało na nią do 40 procent światowej populacji, zabijając ok. 50 milionów ludzi. Mniej poważne pandemie miały miejsce w 1957 i 1968 roku.

Istnieją ogólnodostępne szczepionki przeciwko grypie, które uznawane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania chorobie. Polskie Ministerstwo Zdrowia w kwietniu ogłosiło, że przygotowuje zmiany ustawowe, które umożliwią przeprowadzanie szczepień przeciwko grypie w aptekach.

Denga

Wizualizacja wirusa denga
Wizualizacja wirusa dengiShutterstock

Denga to najbardziej rozpowszechniona na świecie choroba przenoszona przez komary. Wywołuje ją wirus dengi. Główne objawy zakażenia obejmują wysoką gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypkę. W najcięższych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej oraz wstrząsu.

Występuje w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym na całym świecie, głównie w obszarach miejskich i podmiejskich. Zaraża się nią od 100 do 400 milionów ludzi rocznie. Chociaż gorączka denga ma niższą śmiertelność niż niektóre inne wirusy, w około 1 procencie przypadków wirus może powodować chorobę podobną do Eboli, zwaną gorączką krwotoczną denga, której śmiertelność wynosi 20 procent, jeśli nie jest leczona.

Rotawirus

RotawirusShutterstock

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ciężkiej biegunki u niemowląt i małych dzieci na całym świecie. Chociaż dzieci w krajach rozwiniętych rzadko umierają z powodu infekcji rotawirusem, choroba ta jest zabójcza w krajach rozwijających się, gdzie leczenie nawadniające nie jest powszechnie dostępne.

Jak szacuje WHO, na całym świecie każdego roku odnotowuje się ponad 25 milionów wizyt ambulatoryjnych i 2 miliony hospitalizacji z powodu infekcji rotawirusem. Obecnie dostępne są dwie szczepionki chroniące dzieci przed rotawirusem. Kraje, które je wprowadziły, odnotowały gwałtowny spadek liczby hospitalizacji i zgonów.

Wirus SARS

Wirus prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzyShutterstock

SARS to inaczej zespół ostrej, ciężkiej niewydolności oddechowej. Wirus, który go powoduje, po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2003 roku w Chinach. Znany też jako SARS-CoV prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzy, a następnie przeszedł na ssaki zwane cywetami, a także zainfekował ludzi.

Choroba powoduje gorączkę, dreszcze i bóle ciała, a często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, w którym płuca są wypełnione ropą. SARS ma szacowany wskaźnik śmiertelności na poziomie 9,6 procent. W latach 2002-2003 zabił na świecie ok. 800 osób. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie zgłoszono żadnych nowych przypadków od początku XXI wieku.

SARS-CoV-2

SARS-CoV-2Shutterstock

SARS-CoV-2, podobnie jak wirus SARS, należy do grupy koronawirusów. Wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19. Odkąd zidentyfikowano go po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku, na całym świecie potwierdzono ponad 535 milionów zakażeń i 6,3 milionów zgonów. Od czasu wynalezienia szczepionki przeciw COVID-19, wykonano niemal 12 miliardów szczepień.

Według WHO większość osób zarażonych wirusem doświadcza łagodnych lub umiarkowanych chorób układu oddechowego. Na ciężki przebieg choroby szczególnie narażone są osoby starsze i osoby ze schorzeniami takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego lub nowotwory.

MERS

Wirus MERS National Institutes of Health

Po raz pierwszy opisany w 2012 roku MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) jest podobny do wirusa SARS. Występuje najczęściej na Bliskim Wschodzie, może wywoływać gorączkę, kaszel i duszność u zakażonych osób. Często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, a śmiertelność szacuje się na około 35 procent.

Według brytyjskiego National Health Service nie ma dostępnej szczepionki zapobiegającej tej chorobie. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji jest regularne mycie rąk, unikanie kontaktu z wielbłądami i niespożywanie produktów zawierających surowe mleko zwierzęce. Spośród kilku tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia, większość pochodziła z Arabii Saudyjskiej, kraju, w którym wykryto wirusa.

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: WHO, Live Science, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24