Najbardziej śmiercionośne wirusy naszych czasów. Każdego roku zbierają tragiczne żniwo

Źródło:
WHO, Live Science, tvn24.pl
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
wideo 2/5
Wirusy. Jak zabić coś, co wymyka się definicji organizmu żywego?Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Szczepionki i leki przeciwwirusowe pomogły powstrzymać rozprzestrzenianie się wielu chorób wirusowych. Inne, takie jak ospa prawdziwa, zostały całkowicie wykorzenione. Ale wiele wirusów w ostatnich dekadach zbierało śmiertelne żniwo. HIV od wybuchu epidemii na początku lat 80. zabił około 36 mln ludzi na całym świecie. Oto lista najbardziej śmiercionośnych wirusów naszych czasów.

Wirusy różnią się od siebie wskaźnikiem śmiertelności. Koronawirus, który dotarł już na każdy kontynent, ma niższy wskaźnik śmiertelności niż na przykład Ebola. W oparciu o prawdopodobieństwo spowodowania śmierci w wypadku zarażenia, liczbę zmarłych osób i kwestię rosnącego zagrożenia, stworzyliśmy zestawienie najbardziej obecnie śmiercionośnych wirusów na świecie.

Marburg

 
Śmiertelnie groźny wirus MarburgCDC

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) po raz pierwszy zidentyfikowany został w 1967 roku, kiedy małe ogniska epidemii pojawiły się wśród pracowników laboratoryjnych w Niemczech, którzy mieli kontakt z zarażonymi małpami przewiezionymi z Ugandy. Wczesne symptomy zakażenia to biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Później wirus może powodować gorączkę krwotoczną, czyli wysoką gorączkę połączoną z krwotokami, które prowadzą do wstrząsu, niewydolności narządów i śmierci.

W Afryce wirus uderza cyklicznie. W Demokratycznej Republice Konga w latach 1998-2000 zmarło na niego 83 procent zarażonych. W ostatnich latach wirus kilkukrotnie atakował w Ugandzie i Gwinei, powodując od 50 do 100 procent śmiertelnych przypadków. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, pośredniego i bezpośredniego kontaktu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), na 571 przypadków choroby marburskiej odnotowanych w latach 1967-2012, 470 skończyło się śmiercią. Trwają prace nad szczepionką.

Ebola

Wirus Ebola pod mikroskopemCDC

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi albo tkanką zakażonych ludzi lub zwierząt. Pierwsze znane ogniska choroby pojawiły się w Afryce w 1976 roku. Największa epidemia rozpoczęła się w 2014 roku. Tylko Demokratyczna Republika Konga doświadczyła 11 epidemii eboli, najwięcej na świecie. Ostatni wybuch zachorowań w Kiwu Północnym - drugi największy w historii - pochłonął ponad 2,2 tysiąca ofiar.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w grudniu 2020 roku zatwierdziła Ervebo - szczepionkę, która pomaga bronić się przed wirusem ebola z Demokratycznej Republiki Konga.

Wścieklizna

Wirus wściekliznyShutterstock

Najczęstszymi nosicielami wścieklizny są psy. Zakażenie wirusem pojawia się po ugryzieniu lub zadrapaniu przez zarażone zwierzę. Może spowodować uszkodzenie mózgu i nerwów. Według brytyjskiego National Health Service (NHS) wystąpienie objawów niemal zawsze kończy się śmiercią, jeśli zakażonemu nie udzieli się pomocy.

Dzięki przeciwciałom i wprowadzonym w latach dwudziestych XX wieku szczepionkom dla zwierząt domowych, wścieklizna stała się w naszej części świata rzadko występującą chorobą. Jednak wciąż pozostaje dużym zagrożeniem w Indiach i niektórych częściach Afryki, gdzie corocznie wywołuje dziesiątki tysięcy zgonów. Według WHO każdego roku ponad 29 milionów ludzi na całym świecie otrzymuje szczepionkę przeciwko wściekliźnie po ugryzieniu.

HIV

Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)
Cząsteczki wirusa HIV mają kolor zielony (CDC)Shutterstock

Uznawany jest za jeden z najgroźniejszych współczesnych wirusów. Szacuje się, że od czasu rozpoznania choroby na początku lat 80. z powodu HIV zmarło około 36 milionów ludzi. 

Silne leki przeciwwirusowe umożliwiły ludziom życie z HIV przez długie lata. Jednak choroba nadal wyniszcza wiele krajów o niskich i średnich dochodach, w których występuje 95 procent nowych zakażeń wirusem. Pod koniec 2020 roku na świecie żyło nawet 37,7 milionów osób z wirusem HIV. Najwięcej - 7,5 miliona - w Republice Południowej Afryki.

Hantawirus

HantawirusShutterstock

Hantawirus jest patogenem roznoszonym przez norniki, czyli małe gryzonie podobne do myszy. Chociaż został wykryty w 1993 roku, według naukowców chorobę opisywali już Nawahowie - największa grupa etniczna Indian Ameryki Północnej w Stanach Zjednoczonych. Wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Choroba wywołana przez hantawirusa ma przeważnie objawy grypopodobne: wysoką gorączkę, bóle głowy i kończyn oraz nudności i wymioty. Ale może również dotyczyć nerek i doprowadzić do ich ostrej niewydolności. Chorobę leczy się jedynie objawowo, szczepionka przeciwko niej nie istnieje.

Grypa

Wirus grypy atakuje w Polsce
Wirus grypy Shutterstock

Jak odnotowuje portal Live Science, podczas typowego sezonu grypy na całym świecie rocznie umiera nawet 650 tysięcy osób. Najbardziej śmiertelna pandemia grypy, nazywana grypą hiszpańską, rozpoczęła się w 1918 roku i zachorowało na nią do 40 procent światowej populacji, zabijając ok. 50 milionów ludzi. Mniej poważne pandemie miały miejsce w 1957 i 1968 roku.

Istnieją ogólnodostępne szczepionki przeciwko grypie, które uznawane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania chorobie. Polskie Ministerstwo Zdrowia w kwietniu ogłosiło, że przygotowuje zmiany ustawowe, które umożliwią przeprowadzanie szczepień przeciwko grypie w aptekach.

Denga

Wizualizacja wirusa denga
Wizualizacja wirusa dengiShutterstock

Denga to najbardziej rozpowszechniona na świecie choroba przenoszona przez komary. Wywołuje ją wirus dengi. Główne objawy zakażenia obejmują wysoką gorączkę, bóle głowy, mięśni i stawów oraz charakterystyczną wysypkę. W najcięższych przypadkach choroba prowadzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej oraz wstrząsu.

Występuje w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym na całym świecie, głównie w obszarach miejskich i podmiejskich. Zaraża się nią od 100 do 400 milionów ludzi rocznie. Chociaż gorączka denga ma niższą śmiertelność niż niektóre inne wirusy, w około 1 procencie przypadków wirus może powodować chorobę podobną do Eboli, zwaną gorączką krwotoczną denga, której śmiertelność wynosi 20 procent, jeśli nie jest leczona.

Rotawirus

RotawirusShutterstock

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ciężkiej biegunki u niemowląt i małych dzieci na całym świecie. Chociaż dzieci w krajach rozwiniętych rzadko umierają z powodu infekcji rotawirusem, choroba ta jest zabójcza w krajach rozwijających się, gdzie leczenie nawadniające nie jest powszechnie dostępne.

Jak szacuje WHO, na całym świecie każdego roku odnotowuje się ponad 25 milionów wizyt ambulatoryjnych i 2 miliony hospitalizacji z powodu infekcji rotawirusem. Obecnie dostępne są dwie szczepionki chroniące dzieci przed rotawirusem. Kraje, które je wprowadziły, odnotowały gwałtowny spadek liczby hospitalizacji i zgonów.

Wirus SARS

Wirus prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzyShutterstock

SARS to inaczej zespół ostrej, ciężkiej niewydolności oddechowej. Wirus, który go powoduje, po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2003 roku w Chinach. Znany też jako SARS-CoV prawdopodobnie pojawił się początkowo u nietoperzy, a następnie przeszedł na ssaki zwane cywetami, a także zainfekował ludzi.

Choroba powoduje gorączkę, dreszcze i bóle ciała, a często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, w którym płuca są wypełnione ropą. SARS ma szacowany wskaźnik śmiertelności na poziomie 9,6 procent. W latach 2002-2003 zabił na świecie ok. 800 osób. Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie zgłoszono żadnych nowych przypadków od początku XXI wieku.

SARS-CoV-2

SARS-CoV-2Shutterstock

SARS-CoV-2, podobnie jak wirus SARS, należy do grupy koronawirusów. Wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego COVID-19. Odkąd zidentyfikowano go po raz pierwszy w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku, na całym świecie potwierdzono ponad 535 milionów zakażeń i 6,3 milionów zgonów. Od czasu wynalezienia szczepionki przeciw COVID-19, wykonano niemal 12 miliardów szczepień.

Według WHO większość osób zarażonych wirusem doświadcza łagodnych lub umiarkowanych chorób układu oddechowego. Na ciężki przebieg choroby szczególnie narażone są osoby starsze i osoby ze schorzeniami takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego lub nowotwory.

MERS

Wirus MERS National Institutes of Health

Po raz pierwszy opisany w 2012 roku MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) jest podobny do wirusa SARS. Występuje najczęściej na Bliskim Wschodzie, może wywoływać gorączkę, kaszel i duszność u zakażonych osób. Często przechodzi w ciężkie zapalenie płuc, a śmiertelność szacuje się na około 35 procent.

Według brytyjskiego National Health Service nie ma dostępnej szczepionki zapobiegającej tej chorobie. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji jest regularne mycie rąk, unikanie kontaktu z wielbłądami i niespożywanie produktów zawierających surowe mleko zwierzęce. Spośród kilku tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia, większość pochodziła z Arabii Saudyjskiej, kraju, w którym wykryto wirusa.

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: WHO, Live Science, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W centrum Szczecina wysadzony zostanie schron. Mieszkańcy muszą liczyć się z pewnymi uciążliwościami. Jak informuje miasto, może występować hałas oraz lekkie drgania.

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Będzie hałas i lekkie drgania. Wysadzą schron w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl, gs24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium