Dwaj angielscy kibice zostali wyproszeni przez katarską policję ze stadionu, na którym ich kadra grała swój pierwszy mecz na mistrzostwach świata. Powodem interwencji były przebrania Anglików, uznane przez służby za prowokujące. Byli ubrani jak rycerze, a ich kostiumy według mediów mogły kojarzyć się z krzyżowcami, którzy brali udział w krucjatach przeciwko muzułmanom.
Sytuacja miała miejsce przed rozpoczęciem rozgrywanego w Dosze meczu Anglia-Iran, pierwszego spotkania Wyspiarzy na mundialu w Katarze. Na krążących w sieci nagraniach widać dwóch kibiców przebranych za średniowiecznych rycerzy. Mieli na sobie kolczugi i hełmy, a także tarcze i koszule z czerwonym krzyżem św. Jerzego, który jest elementem angielskiej flagi. Zaopatrzyli się też w zabawkowe miecze.
Miejscowe służby uznały te przebrania za prowokujące. Fani zostali co prawda wpuszczeni na stadion, ale jeszcze przed pierwszym gwizdkiem katarscy policjanci kazali im go opuścić. Anglicy nie mieli wyboru i wyszli z obiektu. Wideo z tej sytuacji pojawiło się w mediach społecznościowych.
Ostrzeżenie dla angielskich kibiców na mundialu
Choć angielscy kibice przebierali się w ten sposób na wielu poprzednich mundialach, Kick It Out, brytyjska organizacja walcząca z przejawami rasizmu w sporcie, zaznaczyła, że w Katarze mogli się spodziewać takiego obrotu spraw.
"Chcielibyśmy poinformować fanów, którzy biorą udział w meczach mundialu, że niektóre stroje, takie jak kostiumy przedstawiające rycerzy lub krzyżowców, mogą nie być mile widziane w Katarze i innych krajach islamskich. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w zaleceniach wydanych przed turniejem podało, żeby fani zapoznali się z lokalnymi zwyczajami i my również zachęcamy kibiców do takiego podejścia" - przekazał w oświadczeniu cytowanym przez brytyjskie media rzecznik organizacji.
W swoim następnym meczu na mistrzostwach reprezentacja Anglii zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Początek spotkania we wtorek o godz. 20.
ZOBACZ TEŻ: Federacja "ekstremalnie rozczarowana" zakazem noszenia kapeluszy przez część kibiców w Katarze
Jan Paweł II przeprosił za wyprawy krzyżowe
Wyprawy krzyżowe, zwane też krucjatami, organizowane były między rokiem 1095 a 1291 na wezwanie papieży. Chrześcijańscy rycerze - określani mianem krzyżowców - prowadzili je przeciwko ludności pogańskiej i muzułmańskiej, ich głównym celem było odbicie Jerozolimy z rąk wyznawców islamu. Uczestnikami wypraw kierowały głównie pobudki religijne, choć historycy nie mają wątpliwości, że nie bez znaczenia były również potencjalne korzyści finansowe. Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu przeprosił muzułmanów za krucjaty.
ZOBACZ TEŻ: Chciał wejść na mecz w koszulce z tęczą. Usłyszał, że "jest niedozwolona" i został zatrzymany
Źródło: tvn24.pl, Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock