Federacja Piłkarska Walii (Football Association of Wales) jest "ekstremalnie rozczarowana" zakazem noszenia kolorowych kapeluszy przez część walijskich kibiców podczas poniedziałkowego spotkania Walia-USA na mistrzostwach świata w Katarze. Jak informuje Sky News, fani twierdzą, że kapelusze konfiskowano im przed meczem. Walijski związek już zapowiedział, że zwróci się w tej sprawie bezpośrednio do FIFA.
Kapelusze, z reguły żółto-zielono-czerwone, to od lat symbol walijskich kibiców, tzw. Czerwonej Ściany (po walijsku Y Wal Goch). Jak informuje Sky News, wyprodukowano również ich tęczową wersję. Jednak przed poniedziałkowym meczem z USA pojawiły się doniesienia, że nakrycia głowy są konfiskowane części fanów. Stacja cytuje oświadczenie tamtejszej federacji piłkarskiej (Football Association of Wales).
ZOBACZ TEŻ: Chciał wejść na mecz w koszulce z tęczą. Usłyszał, że "jest niedozwolona" i został zatrzymany
Walijska federacja w sprawie zakazu noszenia kapeluszy dla części kibiców
"W poniedziałek Cymru (tak brzmi nazwa Walii w języku walijskim - red.) powróciła na mistrzostwa świata, pierwszy raz od 64 lat. To historyczny moment dla drużyny, naszych drogich fanów - Czerwonej Ściany - i całego narodu. Jednak Federacja Piłkarska Walii jest ekstremalnie rozczarowana doniesieniami, że członkowie Y Wal Goch, w tym członkowie federacji, zostali poproszeni o zdjęcie i wyrzucenie swoich tęczowych kapeluszy przed wejściem na stadion" - czytamy. Jak dodano w oświadczeniu, kapelusze powstały przy współpracy z FAW.
Jak pisze Sky News, walijska federacja zbiera informacje o rzekomych incydentach i zamierza przekazać je FIFA. Jak dodaje stacja, według doniesień grupy kibiców Walii określanych jako "Rainbow Wall" (Tęczowa Ściana), mężczyznom pozwalano zatrzymać kapelusze, jednak kobiety musiały je oddać służbom na stadionie. Jedną z nich była Laura McAllister, kiedyś piłkarka i reprezentantka Walii, dziś wykładowczyni na Uniwersytecie w Cardiff. O konfiskacie kapelusza poinformowała w mediach społecznościowych. "Rozmawiałam na ten temat ze stewardami na stadionie, mam dowód w postaci wideo" - napisała. I dodała, że nadal będzie bronić swoich wartości.
Homoseksualizm w Katarze jest zagrożony karą od roku do nawet trzech lat więzienia. Obawa o środowiska LGBT była jedna z wielu kontrowersji dotyczących organizacji mistrzostw w tym kraju. W weekend FIFA poinformowała, że noszący tęczową opaskę kapitanowie drużyn na mundialu będą karani żółtą kartką, jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Po tym komunikacie Anglia, Walia, Belgia, Dania, Holandia, Szwajcaria oraz Niemcy zrezygnowały z tęczowej opaski.
Źródło: Sky News